Jak často chodíte na záchod? Frekvence návštěv toalety ovlivňuje zdraví, tvrdí vědci

Podle vědců z Washingtonské univerzity je ideální chodit na záchod jednou či dvakrát denně. Častější vyprazdňování, nebo naopak zácpa ale mohou být varováním před zdravotními problémy. Jak lze ideální frekvenci ovlivnit? Výzkumníci mají několik doporučení na úpravu životního stylu a jídelníčku.

Vědci z Washingtonské univerzity se ve své studii zaměřili na to, jak častý pohyb střev ovlivňuje lidské zdraví. Zjistili, že stolice jednou či dvakrát denně má pozitivní vliv, zatímco častější chození na záchod, nebo naopak zácpa mohou být znamením pro zdravotní komplikace.

ČTĚTE TAKÉ: Časté noční chození na záchod? Urolog popsal, co lidem sabotuje spánek a kdy se mít na pozoru

Do studie zveřejněné v časopise Cell Reports Medicine se zapojilo 1 425 respondentů. Vědci je rozdělili do několika skupin podle počtu návštěv toalety a odebírali vzorky jejich stolice a krve. Dále se účastníků studie ptali na jejich pohybové aktivity, životní styl, stravovací návyky a také na jejich psychickou pohodu.

Výzkumníci zjistili, že jedinci, kteří přijímají potraviny bohaté na vlákninu a pravidelně cvičí, měli zdravější střevní bakterie. To souviselo i s vyprazdňováním jednou nebo dvakrát denně. Proto vědci doporučují do jídelníčku zařadit zeleninu a ovoce, také dodržovat pitný režim a pravidelně cvičit.

„Celkově tato studie ukazuje, jak může frekvence střevních pohybů ovlivňovat všechny tělesné systémy,“ řekl autor studie Sean Gibbons pro Daily Mail a doplnil, že jejich zjištění může pomoci zlepšit lidské zdraví.

Účastníci trpící zácpou či průjmem měli vyšší pravděpodobnost, že v jejich střevech bude docházet ke vzniku toxických bakterií. Podle doktora Gibbonse je chronická zácpa spojená s neurodegenerativními poruchami a také s onemocněním ledvin.

„Pokud zácpa přetrvává, hromadí se ve střevech nebezpečné a škodlivé látky. Ty se pak krví dostávají do ledvin a zatěžují důležité orgány. Pokud je vyprazdňování příliš časté, hrozí ztráta tekutin, žlučových kyselin a důležitých živin a minerálů,“ upozornil německý deník Bild. Vyhublé a oslabené tělo je pak náchylnější k zánětům či poškození jater.

Vědci ale upozorňují, že studie má drobné nedostatky a vyžaduje delší zkoumání, aby mohli lépe zhodnotit dopady změny stravy. „Není jasné, jestli abnormální střevní pohyby jsou časnými příčinami chronického onemocnění a poškození orgánů, nebo zda jsou tyto retrospektivní asociace u nemocných pacientů pouhou náhodou,“ uvedli vědci z Washingtonské univerzity.

VIDEO: Naši pleť ovlivňuje zdraví střev, říká česká vědkyně. Vysvětlila, proč muži „pomaleji stárnou“

Tagy:
zdraví toaleta návštěva Washingtonská univerzita střevo vědecký výzkum nemoci a zdravotní potíže lékařský výzkum životní styl a volný čas