Potřeba jít v noci na záchod trápí řadu lidí. Podle urologa Jamina Brahmbhatta může za problémem být několik příčin. V článku na webu CNN popsal, že vliv může mít jídlo, pití, léky, ale i stárnutí. Zároveň upozornil, že může jít i o zdravotní problémy.
Noční vstávání kvůli potřebě jít na záchod? Urolog Jamin Brahmbhatt pro CNN popisuje, jaké jsou příčiny tohoto problému. Čerpá přitom z vlastní zkušenosti. „Je mi čtyřicet, jsem zdravý a obecně spím dobře. Ale v poslední době se mi stává, že se jednou za noc budím, abych si došel na malou,“ popsal Brahmbhatt. Dodal, že někdy opět hned usne, ale jindy začne přemýšlet o práci, rodině nebo burze.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Až 80 procentům nemocí lze předcházet, i díky screeningu. Experti představili data i novinku
Většina lidí podle něj předpokládá, že probouzení kvůli potřebě jít močit je čistě záležitostí močového měchýře. Jak ale Brahmbhatt podotýká, není to vždy pravda. „Časté noční ‚výlety‘ mohou být způsobeny hydratačními návyky, hormonálními změnami, léky nebo dokonce nediagnostikovanou poruchou spánku,“ popsal urolog.
Časté noční močení, lékařsky označované jako nokturie, je jedním z nejčastějších rušivých faktorů spánku, který postihuje mnoho lidí. „Může to být včasné varovné znamení zdravotních problémů, jako je vysoký krevní tlak, nekontrolovaná cukrovka nebo spánková apnoe,“ upozornil Brahmbhatt.
Vliv má jídlo a pití
Podle urologa záleží na tom, co a kdy člověk konzumuje. „Vaše večerní stravovací a pitné návyky mohou sabotovat váš spánek,“ popsal. Nápoje s kofeinem, alkohol a dokonce i některé bylinné čaje mohou totiž působit jako diuretika a zvyšovat produkci moči. „Sklenka vína na dobrou noc nebo espresso po večeři mohou být důvodem, proč jste ve tři ráno vzhůru. A zatímco mnozí sáhnou po ‚relaxačním‘ nočním čaji, některé bylinné směsi, jako je heřmánek nebo kořen kozlíku lékařského, mají mírné diuretické účinky. Jistě, možná usnete rychleji, ale také se můžete častěji budit na záchod,“ vysvětlil Brahmbhatt.
Jde ale také o to, co člověk jí. „Potraviny s vysokým obsahem vody mohou významně přispívat k nočnímu močení. Ovoce a zelenina, jako je meloun, okurky, celer, pomeranče a hroznové víno, mohou zvýšit příjem tekutin,“ sdělil urolog. Dodal, že podobný účinek mohou mít i polévky a jídla založená na vývaru.
„Zkuste omezit přísun tekutin dvě hodiny před spaním a dávejte si pozor na jídla s vysokým obsahem vody v noci. Pokud máte podezření, že za to může noční čaj, zkuste ho na několik nocí vynechat a uvidíte, zda se váš spánek zlepší,“ poradil Brahmbhatt.
Na vině může být i změna hormonů
S přibývajícím věkem tělo přirozeně produkuje méně antidiuretického hormonu (ADH), tedy hormonu, který dává ledvinám signál, aby přes noc zadržovaly vodu. „Při nižší hladině ADH produkují naše ledviny během spánku více moči, což vede k častému probouzení. U žen k nokturii přispívají také hormonální změny po menopauze,“ popsal Brahmbhatt. Dodal, že nižší hladina estrogenu může také snížit kapacitu močového měchýře a oslabit svaly pánevního dna, což zvyšuje naléhavost a noční močení.
U mužů pak hormony ovlivňují funkci prostaty. „Změny hladiny testosteronu a dihydrotestosteronu (DHT) související s věkem stimulují růst prostaty, známý jako benigní hyperplazie prostaty (BPH),“ popsal urolog. Vysvětlil, že zvětšená prostata stlačuje močový měchýř a močovou trubici, což způsobuje neúplné vyprazdňování, naléhavost a častější návštěvy toalety, zejména v noci.
Brahmbhatt upozornil, že časté noční močení může někdy signalizovat zdravotní problémy, které se netýkají pouze močového měchýře. „Kolísání krevního tlaku přes noc může zvýšit produkci moči a narušit spánek. Roli může hrát také cukrovka. Zvýšená hladina cukru v krvi totiž způsobuje, že tělo vyplavuje přebytečnou glukózu močí, a tím zvyšuje frekvenci močení,“ popsal urolog. Dodal, že spánková apnoe může také hrát významnou roli při vzniku nočního pomočování. „Nediagnostikovaná obstrukční spánková apnoe (OSA) vede k častému probouzení během noci,“ uvedl.
Příčinou mohou být i léky a věk
Některé léky, zejména diuretika předepisované na vysoký krevní tlak nebo srdeční onemocnění, mohou rovněž výrazně zvýšit potřebu nočního močení. „Tyto léky jsou sice prospěšné pro regulaci krevního tlaku, ale pokud jsou užívány později během dne, mohou narušit spánek,“ vysvětlil Brahmbhatt. Podobný vliv mohou mít i antidepresiva, sedativa, léky na cukrovku a blokátory kalciových kanálů.
S přibývajícím věkem lidé tráví méně času v hlubokém spánku, což vede k snadnějšímu probouzení. „V mladém věku mohlo tělo drobné signály močového měchýře ignorovat. S přibývajícím věkem se ale spánek fragmentuje, což zvyšuje pravděpodobnost, že se člověk probudí. To vysvětluje, proč se nokturie často zhoršuje i při zdravém močovém měchýři,“ popsal Brahmbhatt.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Dětem v nákupu alkoholu přes internet nic nebrání. Kontroly jsou slabé nebo dokonce žádné