reklama

Malé děti pandemii nechápou. Na realitu je připravit musíme, říká psycholožka a radí jak

Vysvětlovat dětem pandemii a vše, co s ní souvisí, je složité. Rodiče proto mnohdy trápí otázka, jak jim situaci přiblížit. Klinická psycholožka Zuzana Čepelíková radí, aby mysleli na věk svého potomka. „Vždy vysvětlujme věci podle věku dítěte, například tříleté žije hrou a pohybem,“ podotkla v pořadu 360° a poradila, jak postupovat.

reklama

Čepelíková radí, aby se rodiče zaměřovali na věk dítěte. „Například tříleté žije pohybem a hrou. Takto malé dítě nechápe, co nevidí. Slova pro ně ztrácejí význam. Když jim ale budeme věci kreslit nebo hrát s maňásky divadlo a ukazovat jim krok po kroku, co se děje, informaci lépe pochopí,“ uvedla ve vysílání CNN Prima NEWS.

Malé dítě totiž nemá plně rozvinutou kognitivní paměť. Předškolákům je proto ideální situaci vysvětlovat formou pohádky nebo příběhu. „Aby mozek nejlépe situaci pojmul, ukážeme mu ji pro něj nepřirozenějším způsobem, a to hrou. Ministerstvo školství například na svých stránkách sdílí komplexní rady, pohádky a příběhy, které rodičům pomohou dětem pandemii vysvětlit,“ pokračovala.

Otázkou však mnohdy zůstává, zda dětem situaci vysvětlovat preventivně, nebo ne. Čepelíková je toho názoru, že je nutné děti na možnou konfrontaci s realitou připravit. „Připravenost je namístě v momentě, kdy se se situací mohou potkat. Děti jsou velmi vnímavé. Musí ale vědět nejen to, co se děje, ale že to zvládneme, že jsou blízcí s ním a že jsme silní,“ sdělila.

Adolescentů je třeba se ptát, nad čím přemýšlejí

Osobně ve své ordinaci má dětskou i dospělou klientelu. „Vždy platí, že když podpoříme rodiče, aby nalezli více jistoty, stanou se jakýmsi prodlouženým nervovým systémem pro děti. Mohou pak působil klidně a předávat jim stabilitu,“ zdůraznila. U adolescentů není otázkou, jak jim situaci vysvětlit, protože informací mají dostatek. Problém je mnohdy jinde.

„Vždy se jich ptám, co je pro ně nejtěžší v rámci omezení. Když se cítí osaměle nebo je trápí nuda, co dělají. Mají určitý blok. Ptají se, proč mají nařízení dodržovat. Rodiče se jich proto musí ptát, jak se cítí, co je pro ně těžké a nad čím přemýšlejí,“ vybízela.

V tomto věku by však rodiče neměli zapomínat na apel pro odpovědnost a ohleduplnost k lidem. Pokud někdo z rodiny trpí stresem, nejistotou nebo si jen neumí s pandemií po psychické stránce poradit, může se ozvat psychologovi. V současné době jsou ovšem značně vytížení. Pro tyto případy proto existují i on-line projekty, stačí zapátrat na internetu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus
Hokej

Předváděl opici, nezahraje si 30 zápasů. Český hokejista má v zámoří stop za rasismus

Český útočník Kryštof Hrabík dostal v nižší zámořské hokejové soutěži AHL zákaz startu ve 30 zápasech za rasistické gesto k protihráči. Dvaadvacetiletý kladenský odchovanec se ho dopustil minulý týden v utkání farmářského týmu San Jose Barracuda proti Tucson Roadrunners vůči útočníkovi tmavé pleti Boku Imamovi. Podle zámořských médií Hrabík pohybem předstíral opici.

To si Štrasburk za rámeček nedá. Právníci a politici cupují verdikt v kauze Michalákové

Verdikt Evropského soudu pro lidská práva v kauze Evy Michalákové vyvolal vlnu překvapení, rozhořčení i mrzení. Politici například zmiňují, že se evropská justice nezabývala klíčovými poznatky, které hrály ve prospěch české matky. Podobně se vyjádřili i někteří právníci. Česká Kancelář vládního zmocněnce ve svém stanovisku naopak uvedla, že Michaláková neměla podat stížnost za své děti, protože s nimi byla ve střetu zájmů.

Hrozí další covidový let? Vyloučit to nelze, je to ruleta, tvrdí Český olympijský výbor

V nejhorší možné situaci, pokud jde o šíření koronaviru v Česku, budou sportovci příští týden vyrážet na zimní olympiádu v Pekingu. Český olympijský výbor (ČOV) věří, že udělal maximum v přípravách bezpečnostních opatření, přesto se nedají vyloučit případy pozitivních výsledků testů, ať už před odletem či po příletu do dějiště her.

reklama

Domácí zpravodajství

Pět let od smrti herce Pavlaty: Obermaierová ho podváděla, pro Vetchého byl jako táta

Známého dabéra a herce Michala Pavlatu, který před pěti lety zemřel ve věku jednasedmdesáti let, na sklonku života sužovaly velké zdravotní problémy. Prodělal urologickou operaci, léčil se s chronickou obstrukční plicní nemocí, a nakonec onemocněl rakovinou. O tom, s čím se potýká, neměli jeho kolegové tušení. Nesvěřil se ani své lásce z mládí, herečce Jaroslavě Obermaierové.

reklama