Jak ušetřit na vytápění
V této těžké době mnoho z nás šetří, kde se dá. Někteří ale neví, že se poplatky za teplo dají snížit i takzvaným temperováním. Jedná se o vyhřívání bytu nebo domu nižší, ale stálou teplotou. Vytopit prostor naplno je pak méně nákladné.
Přijdete z venku domů, jste zmrzlí, doma také moc teplo není, a tak si sednete na gauč, přikryjete se polštářem, abyste se zahřáli, a kohoutky u topení otočíte plnou parou vpřed. A poplatky za teplo raketově narůstají.
Přitom by stačilo takzvaně temperovat. „Rozhodně bych nedoporučoval zcela topení vypínat, protože nárůst, když bude potřeba zase roztopit místnost, by vedl k větší spotřebě energie,“ vysvětluje energetický specialista Miroslav Mareš.
Temperovat se snaží i pan Michal Segéň v jeho rodinném domě. Nemá klasické radiátory, ale podlahové vytápění. A poplatky mu klesají. „Ušetřím tak 100 až 150 procent,“ říká Segéň. V domě přitápí krbem, který mu poměrně příjemně prohřeje místnosti.
Nicméně pokud chcete temperovat, měli byste se podle odborníků řídit základním pravidlem. Nastavte si teplotu maximálně o pět stupňů níže, než je ta, které chcete po vašem příchodu dosáhnout.
Pro příklad – pokud vám doma vyhovuje teplota 22 stupňů, měli byste ji snížit před vaším odchodem maximálně na 17. Jinak si zbytečně zvýšíte poplatky. „Když se sníží o jeden stupeň, ušetříme zhruba pět procent za poplatky,“ potvrzuje Mareš.