K VĚCI, Milan Kubek - 28.6. v 12:30
Stát by měl víc motivovat lidi, kteří se doposud nenechali naočkovat. Efektivní cestou by mohla být finanční odměna nebo uspořádání loterie, uvedl jako příklad znovuzvolený prezident České lékařské komory Milan Kubek. S příchodem delta varianty koronaviru je potřeba počítat, proto je namístě očkovat co nejvíce lidí, ideálně alespoň 90 procent dospělé populace a v nejlepším případě také děti, řekl v pořadu K věci na CNN Prima NEWS.
V tuto chvíli se podle Kubka závodí s časem a šíření delta varianty koronaviru se Česká republika pravděpodobně nevyhne. Proto se musí co nejrychleji naočkovat maximální počet lidí – avizovaných 70 procent dospělé populace už ve světle agresivnějších mutací nemusí stačit. „Možná bude třeba až 90 procent. To znamená naočkovat téměř každého, pokud ne i děti,“ rozvedl svůj pohled znovuzvolený prezident České lékařské komory.
Potřebná je také informační kampaň, která by odmítače vakcín přesvědčila, aby se šli očkovat. Opakování, že se lidé díky očkování vyhnou otravnému testování, podle Kubka příliš nefunguje. Proto se musí zvolit jiný způsob, jak lidi motivovat.
„Kdyby dostávali peníze za to, že se nechají očkovat, státu se to vyplatí. Třeba pět stovek nebo tisíc korun. Jsou to všechno drobné v porovnání s tím, kolik stojí kompenzační programy či kolik stál covid naši ekonomiku. Odhady za jeden den lockdownu se pohybovaly okolo dvou miliard korun,“ uvedl jako příklad Kubek.
Další možnost vidí třeba v uspořádání loterie. „Za očkování dostanete los a můžete vyhrát nějaké hodnotné ceny. Mrzí mě, že v současné době politici věnují více energie své předvolební kampani než kampani na očkování,“ pokračoval lékař v pořadu K věci.
Podobný přístup už zvolila například řecká vláda, která nabízí každému občanovi ve věku od 18 do 25 let poukaz v hodnotě 150 eur (necelé čtyři tisíce korun). Dárek ve formě karty mohou mladí Řekové použít například na cestování či vstupenky na koncerty nebo do kina.
Prezident České lékařské komory Milan Kubek Zdroj: CNN Prima NEWS
Ačkoliv by z medicínského hlediska mělo být podle Kubka očkování povinné – přinejmenším za současné situace – nemyslí si, že by bylo rozumné něco takového zavádět na sílu. „Kdyby někdo chtěl prosadit povinné očkování proti covidu, strhla by se politická válka. Ničemu by to moc nepomohlo. Měla by tu být masivní informační kampaň,“ zopakoval na CNN Prima NEWS.
Stát se každopádně musí připravit na to, že se epidemie vrátí, třebaže prázdniny proběhnou ještě v klidném duchu. „Nesmíme proflákat léto a tvářit se, že epidemie skončila. Musíme být připraveni a vědět, co budeme dělat,“ řekl s tím, že by chtěl znát přesná pravidla pro návrat do práce z dovolených a také dětí do škol.
Ocenil by, kdyby všichni žáci na začátku školního roku podstoupili PCR testy, třeba postupně v rámci prvního týdne. Vzorky by pak měly projít sekvenací, aby se pohlídal příchod nebezpečných mutací do vzdělávacích institucí. Ani děti totiž před nimi nejsou v bezpečí. „Neplatí to, co jsme si mysleli na začátku. Pravděpodobnost je menší, ale i mladí umírají nebo mají celoživotní následky,“ dodal Kubek.