reklama

Tři povinné antigenní testy, naplánoval Plaga. Jak bude vypadat návrat žáků do škol?

Žáci se na začátku září třikrát preventivně otestují antigenními testy na covid. Nakoupí je Správa státních hmotných rezerv podle specifikace ministerstva zdravotnictví, informoval po jednání vlády ministr školství Robert Plaga (za ANO). Vláda v pondělí také prodloužila vyplácení příspěvků z programu Antivirus na náhrady mezd lidí v karanténě či izolaci. Firmy je budou moci čerpat do konce října.

reklama

Podle ministra Plagy je v tuto chvíli jasné, že od 1. září budou ve školách tři kola antigenního testování. Hned 1. září se nebudou muset testovat prvňáčci. „Ty to bude čekat až o den později, a pokud výsledky budou dobré, tři kola testování budou dostatečná pro screening české populace dělaný přes školy,“ uvedl Plaga.

„Zároveň je v tuto chvíli dohoda na tom, že Správa státních hmotných rezerv začne okamžitě soutěžit podle specifikace ministerstva zdravotnictví kvalitní antigenní testy,“ dodal.

O pravidlech pro nošení roušek se podle něj zatím nejednalo. Pověřená hlavní hygienička Pavla Svrčinová již dříve zmínila, že by mohly být povinné ve společných prostorách škol. Definitivní stanovisko ze strany ministerstva zdravotnictví k tomu podle Plagy ale zatím není.

Z návrhu k testování, o kterém v pondělí jednala vláda, plyne, že žáci by se měli testovat 1. či 2. září, potom v pondělí 6. září a ve čtvrtek 9. září. V případě, že by se pak v některém okrese vyhodnotilo více než 25 testů ze 100 tisíc provedených jako pozitivní, mělo by testování pokračovat i po třetím termínu. Mohlo by se konat například jedenkrát týdně každé pondělí do konce září, záleželo by ale i na aktuální epidemické situaci, plyne z návrhu.

Změny v programu Antivirus

Příspěvky z programu Antivirus na náhrady mezd lidí v karanténě či izolaci budou firmy moci čerpat do konce října. Vyplácení této podpory s označením A, které mělo skončit teď v červnu, prodloužila v pondělí vláda.

„Čerpat příspěvek budou tedy jen ti zaměstnavatelé, jejichž zaměstnancům byla nařízena karanténa nebo izolace z důvodu onemocnění COVID-19. Důvodem je skutečnost, že aktuálně již nejsou platná mimořádná opatření, která by zaměstnavatelům zakazovala jejich ekonomickou činnost,“ uvedlo tiskové oddělení.

Dočasný program Antivirus měl bránit propouštění. Vyplácely se z něj tři příspěvky. Firmy mohly za období od loňského 12. března od vyhlášení prvního nouzového stavu do konce letošního května pobírat peníze na mzdy lidí z uzavřených provozů či z podniků s omezením výroby a služeb kvůli výpadku poptávky, personálu i surovin. Do konce června se pak měla poskytovat část náhrady pracovníkům v karanténě a izolaci. Tento příspěvek zůstává dál do konce října, jeho výše se nemění. Dorovnávat se bude 80 procent vyplacené náhrady mzdy do 39 tisíc korun.

Podporu z programu je možné podle evropských pravidel poskytovat do konce roku. Podle údajů ministerstva práce podporu z Antiviru dostalo do pondělí 74 200 firem. Celkem na více než milion zaměstnanců získaly 48,7 miliardy korun. Z toho čtyři pětiny hradí EU a pětinu stát. Do karanténních příspěvků zatím z vyplacené sumy putovalo celkem 10,6 miliardy korun. Nejvíc se na podporu lidí v karanténě a izolaci od loňského října vyplatilo v březnu, a to přes 902 milionů korun.

Tagy:
Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu
USA

Záhadná úmrtí policistů, kteří zasahovali v Kapitolu. Už čtvrtý spáchal sebevraždu

Celkem čtyři policisté, kteří zasahovali proti lednovému útoku na washingtonský Kapitol, už spáchali sebevraždu. Nejnovější obětí je důstojník Gunther Hashida, který zemřel na konci července. Zda sebevraždy přímo souvisí s nepokoji v americkém sídle zákonodárné moci, není zatím prokázáno. Úřady z ledna oficiálně evidují pět úmrtí – čtyř protestujících a jednoho policisty.

Do Sněmovny kandiduje 22 stran a hnutí. Největší výběr bude v Praze a na jižní Moravě

K letošním volbám do Sněmovny předložilo kandidátní listiny 22 volebních seskupení. Je jich zhruba o třetinu méně než při minulých volbách před čtyřmi roky. Tehdy dodalo kandidátky 31 stran a hnutí. Vyplývá to z informací od krajských úřadů a pražského magistrátu. Lhůta pro nominace skončila v úterý v 16:00. Podobně jako v minulých letech ne všechna seskupení přihlásila své adepty na poslance ve všech krajích.

Nové seriály i programové schéma. Prima odstartovala Hvězdnou sezónu ve velkém stylu

Skupina Prima si pro letošní podzim přichystala opravdu hvězdný program. Novinkou mezi seriály je 1. MISE, která představí výcvik dvanácti mladých lékařů určených pro nasazení do prestižního mezinárodního oddílu. Další nový počin je komediální krimiseriál Dvojka na zabití, neméně atraktivní bude i vesnická romance Hvězdy nad hlavou. Sezónu zahájila ve velkém stylu speciální tiskovou konferencí.

Majitel klubu potopil Ondráška hned po příchodu. Za tři zápasy vydělal téměř pět milionů

Před necelým rokem přicházel útočník Zdeněk Ondrášek s velkou slávou do Viktorie Plzeň. Na západ Čech se stěhoval z amerického Dallasu a měl být hlavní útočnou silou týmu. Jenže se neprosadil tak, jak se čekalo a po sezoně dostal svolení hledat si nové angažmá. Sáhl po něm rumunský klub FCSB. Ale toto působení skončilo dříve, než pořádně začalo. Zajímavostí je, že si forvard za 113 odehraných minut vydělal téměř pět milionů korun.

Covid se do Wu-chanu vrátil jako bumerang. Úřady kvůli deltě otestují 12 milionů lidí

Čínské město Wu-chan otestuje na koronavirus všech svých 12 milionů obyvatel, neboť se tam objevily první případy lokálního přenosu vysoce nakažlivé mutace delta. S odkazem na jednoho z místních činitelů to v úterý uvedla agentura Reuters. Wu-chan, kde se koronavirus rozšířil koncem roku 2019 a kde svět spatřil první uzávěry a hromadné testování, od poloviny května do tohoto týdne nezaznamenal žádné nové případy nákazy. V pondělí však úřady ve městě potvrdily tři případy vysoce nakažlivé mutace delta.

Živě
ON-LINE 12. den olympiády: Lezec Ondra je ve finále. Špotáková i Staněk končí

V pondělí Češi svou medailovou sbírku nerozšířili. Přidat devátý cenný kov se v úterý nepodařilo ani singlekajakářovi a medailistovi z Ria Josefu Dostálovi, skončil pátý. Oštěpařka Barbora Špotáková nezvládla kvalifikaci, hodila jen 60,52 metru, do finále se neprobojoval ani koulař Tomáš Staněk. Do finále se probojoval sportovní lezec a jeden z medailových adeptů Adam Ondra.

Meghan chtěla „skromnou“ oslavu. Chystá ji miláček celebrit v luxusním sídle

Vévodkyně ze Sussexu Meghan chce, aby oslavu jejích čtyřicátých narozenin připravil proslulý organizátor Colwin Cowie. Ten v minulosti plánoval večírky pro hvězdy, jako jsou Jennifer Anistonová, Tom Cruise nebo Kim Kardashian. Svůj velký den plánuje bývalá herečka pořádat skromnějším způsobem než oslavu svého těhotenství, za kterou v roce 2019 zaplatila v přepočtu zhruba devět milionů korun.

reklama

Domácí zpravodajství

Savo a toaletní papír jsou k ničemu. Po tornádu nám schází úplně jiné věci, vzkazují místní

Je to již měsíc a půl, co jižní Moravu zasáhlo ničivé tornádo, které zabilo šest osob, stovky lidí zranilo a zničilo téměř 1 200 domů. I přesto, že se okamžitě v celé zemi zvedla vlna solidarity, vybrala se až miliarda korun a do poničených oblastí se rozjely stovky dobrovolníků, řada místních stále nemá střechu nad hlavou. Chybí především stavební materiál a řemeslníci, smutní místní. Pokud chce stát pomoct, ať osloví stavební firmy, vzkazuje jedna z poškozených.

reklama