Pořizování nejen vánočních dárků na oblíbených čínských nákupních portálech se trochu zkomplikovalo. Už téměř dva měsíce musí Evropané odvádět clo i daň z přidané hodnoty také u drobných zásilek. Znamená to nejen zvýšení ceny, ale i novou administrativu. Dopady tohoto opatření však lze výrazně zmírnit.
Paní Zdeňka z Teplic si na začátku září na známém čínském internetovém obchodu AliExpress objednala celkem 15 druhů zboží. Například vánoční dekoraci, sportovní oblečení a také jedny podkolenky na běhání. Zkrátka běžný nákup spotřebního zboží, na kterém by nebylo nic divného, kdyby právě na přelomu září a října nevstupovala v platnost nová legislativa, zavádějící výběr daně z přidané hodnoty na dovoz z nečlenských zemí Evropské unie i na drobnosti v hodnotě do 22 eur (přibližně 560 korun).
Češi za poslední rok a půl rekordně naspořili. Pokud můžete, investujte, radí ekonomové
Češi si za poslední rok a půl rekordně naspořili. Vklady domácností na bankovních účtech od začátku pandemie vzrostly o 413 miliard korun. Mají teď lidé šetřit, nebo by měli peníze dobře investovat?
Zdeňce přišlo celkem šest balíčků a teprve u posledního ji překvapila částka, kterou zaplatila. Podkolenky v hodnotě 2,20 dolaru (necelých 50 korun) ji nakonec vyšly na téměř 280 korun. Všechny zásilky jí přitom dorazily v říjnu, od jehož počátku zmíněné nařízení platí. „Nejprve jsem nechápala, jak je to možné, když všechno přišlo v říjnu. Přiznám se, že mě překvapilo, když mi Česká pošta naúčtovala celkem 219 korun za clo a cenu za službu. Začala jsem tedy pátrat, kde je zakopaný pes,“ řekla CNN Prima NEWS.
Celní řízení přes apku
V aplikaci pro nákupy na AliExpresu si našla, jak k ní zboží objednané v nejlidnatější zemi světa putovalo. „Zjistila jsem, že pět balíčků dorazilo do Evropské unie ještě před koncem září, zatímco poslední šestý s podkolenkami překročil unijní hranice 5. října. V tu chvíli už bylo vše jasné,“ dodala Zdeňka.
Právě rozdíl několika dní u jednotlivých zásilek znamenal, že u posledního musela odvést DPH, clo a také poplatek České poště. „Vůbec mě nenapadlo, že bych to měla řešit a samozřejmě jsem si vše zjišťovala zpětně. Česká pošta mě v celním řízení zastupovala, což pro mě byla nakonec stejně nejjednodušší varianta,“ vysvětlila Zdeňka z Teplic.
Situace smrdí. Na Vánoce může být všechno zavřené, předpovídá ministerský kandidát Válek
Pandemická situace v Česku se s blížícími vánočními svátky rapidně zhoršuje. Kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) v rozhovoru pro web Echo24.cz sdělil, že vnitřně má s restrikcemi problém, ale někdy je nutné vybrat si mezi dvěma zly. „Nechci přijít o další Vánoce a Velikonoce, teď to tím ale smrdí,“ uvedl. Prý reálně hrozí, že na Vánoce bude vše zavřeno.
Jak tedy při nákupu na e-shopech mimo Evropskou unii (tedy nejen z Číny) co nejvíce ušetřit? Pokud vám na pár stokorunách opravdu záleží, máte prakticky dvě možnosti. První je vyřízení celního řízení tak říkajíc „na vlastní triko“. K tomu existuje aplikace Celní správy ČR, která se nazývá eCeP. Jenže tuto možnost lze využít jen v případě, že vám zásilku doručuje Česká pošta.
Z Číny, ale vlastně z Evropy
Daleko jednodušší variantou tedy je, že sice nakoupíte na mimounijním e-shopu, ale při nákupu zvolíte možnost, že si zboží chcete nechat poslat ze skladu, který se nachází na území Evropské unie. Zásilka pak dostane kód, který začíná písmeny LF, zatímco pokud jste vybrali možnost zaslání ze skladu mimo EU, na začátku kódu jsou písmena UF.
To sice neznamená, že DPH nebo clo z dovozu nezaplatíte, ale odpadnou vám nejen poplatky spojené s jejich výběrem, ale také poměrně složitá administrativa. Zahraniční internetoví prodejci (ze zemí mimo EU) totiž při dovozu svého zboží do některého ze skladů v EU daň z přidané hodnoty, případně clo, odvedli, takže vy už u nich nakupujete jako u kteréhokoli jiného unijního obchodníka. Zboží se vám tedy prodraží pouze o DPH, respektive clo.
Nákup z evropského skladu má i další podstatnou výhodu. Zboží k vám nebude putovat několik týdnů, nýbrž jen pár dnů. Na rozdíl od nákupu přímo v Číně ale zaplatíte za dopravu. „Od té doby jsem ještě něco na AliExpressu kupovala, objednala z polského skladu a naúčtovali mi asi dva dolary,“ upozornila Zdeňka. A uniknout by vám neměla ještě jedna důležitá věc. „Pokud chcete zboží z evropského skladu, musíte tuto možnost zaškrtnout do filtrů. Může se vám ale stát, že takový sortiment je o něco užší, než když budete zboží vybírat z AliExpressu přímo v Číně,“ uzavřela Zdeňka.