Jak odradit rekordní počty migrantů od cesty přes La Manche? Británie chystá plán

Migranti na člunu na Středozemním moři.

Británie chystá plán, jak zamezit migrantům v cestě přes La Manche

Británie za přispění francouzských úřadů připravuje plán, jak migrantům zcela znemožnit plavbu přes Lamanšský průliv, kudy se v posledních týdnech k britským břehům dostaly stovky lidí. V Paříži o tom dnes jednal náměstek britského ministerstva vnitra Chris Philp, konkrétně se ale o žádných chystaných opatřeních nezmínil.

„Počty (migrantů), kteří přeplouvají průliv, jsou nepřijatelné pro francouzskou i britskou vládu, takže je zřejmé, že je potřeba podniknout další kroky,“ uvedl po jednání Philp. „Můžeme tu trasu zcela zneprůchodnit, což jsme odhodláni učinit, a pak nebudou mít migranti ani důvod přicházet do Francie... Zvažujeme všechny možnosti, jak tuto trasu úplně odříznout,“ dodal.

Francie žádá Londýn o 30 milionů liber (přes 872 milionů Kč) na posílení hlídek v severní Francii. Británie ale chce uzavřít dvoustrannou dohodu, jejímž cílem je, aby Francie přijímala zpět větší počet zadržených migrantů.

Do Británie letos z Francie připlulo přes 4 000 migrantů, během deseti srpnových dní jich bylo na 650. Rekord zaznamenaly britské úřady minulý čtvrtek, kdy se přes 33 kilometrů širokou úžinu k britským břehům dostalo 235 lidí.

Schovávají se v kamionech

Migranti se dlouhodobě snaží dostat ze severní Francie do Británie většinou schovaní v kamionech využívajících trajekty či tunel pod Lamanšským průlivem. V době koronavirových omezení postihujících kamionovou dopravu však začali více využívat cestu po moři. Jelikož nejkratší možná vzdálenost z Francie na britské ostrovy měří jen 32 kilometrů, berou často za vděk jakýmkoliv plavidlem — od malých motorových člunů přes nafukovací rafty až po kajaky.

Ministryně vnitra Priti Patelová prohlásila, že by vláda mohla nasadit lodě vojenského námořnictva, které by bránily malým plavidlům dostat se do britských vod. Někteří politici však před tímto krokem varovali, neboť podle nich může ohrozit posádky mnohdy nestabilních lodí, pokud budou nuceny se vracet k francouzským břehům.

Velkou část migrantů tvoří uprchlíci z Afghánistánu, Íránu, Iráku, Sýrie a z afrických zemí, kteří utíkají před válečnými konflikty a chudobou. Řada z nich má proto v Británii šanci na udělení azylu, připomíná agentura Reuters.

Tagy: