Rychlý rozvoj technologií, globální ekonomická situace, změny na trhu práce, válka na Ukrajině a jiné politické události přinášejí do života zaměstnanců neustálé množství změn. Je běžné, že zaměstnanci čelí neustálé nejistotě nejen v pracovním prostředí, ale také v osobním životě. Tento stav může být vyčerpávající a postupně oslabovat jejich přirozenou odolnost a rozvinuté strategie zvládání stresu. Proto je pro organizace klíčové nejen nadále podporovat rozvoj odolnosti zaměstnanců ve smyslu osobní síly, ale také budování odolné kultury v organizaci nabízením podpory zaměstnancům v obtížných situacích.
Odolnost, známá také jako resilience, je schopnost člověka přizpůsobit se změnám, zvládat a překonat stresující a náročné situace. Je to vnitřní síla, která nám umožňuje postavit se výzvám, přizpůsobit se novým podmínkám a pokračovat dále s obnovenou energií. Je spojována nejen s udržováním psychické rovnováhy, ale i s osobním rozvojem. Mezi hlavní pilíře odolnosti patří emocionální pohoda, vnitřní motivace, zaměření na budoucnost, silná sociální síť a fyzické zdraví. Na pracovišti se odolnost projevuje schopností zaměstnanců udržet si psychickou rovnováhu a pozitivní přístup, a pokračovat v práci navzdory nečekaným změnám nebo nejistotě. Snížená odolnost se na pracovišti projevuje jako potíže s učením se a rozvíjením nových dovedností, negativním pohledem a nedostatkem motivace ke změně.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Nemáme na růst mezd? Maláčová kroutila hlavou. Můžete ze sebe dělat šašíka, opáčila ekonomka
Odolní zaměstnanci si vytvářejí trvalé a příznivé pracovní postoje, které vedou k angažovanosti. Mnohé studie dokazují, že odolnost má významný pozitivní vliv na pracovní výsledky, jako je angažovanost, spokojenost a výkon zaměstnance. Ve studii o pozitivním efektu odolnosti Shatte, A.; a kol. zjistili, že když je odolnost zaměstnance vysoká, pravděpodobnost deprese, absence a ztráty produktivity se snižuje o 10 až 20 %.
Jaké jsou tedy hlavní benefity podpory rozvoje odolnosti zaměstnanců ve firemním prostředí?
- Zvýšená produktivita: Odolní zaměstnanci jsou schopni lépe zvládat stres a náročné úkoly, což vede k vyšší produktivitě.
- Lepší adaptace na změny: Vysoká odolnost umožňuje zaměstnancům rychleji se přizpůsobovat novým situacím a výzvám.
- Snížená fluktuace: Zaměstnanci, kteří se cítí podporováni a mají nástroje na zvládnutí stresu, jsou méně náchylní opustit společnost.
- Pozitivní firemní kultura: Podpora odolnosti přispívá k vytvoření pozitivní a odolné firemní kultury.
Pochopením souvislostí mezi odolností, angažovaností, spokojeností a výkonností zaměstnanců mohou organizace vyvinout cílené strategie pro zlepšení jejich pohody a tím zvýšit i jejich odolnost. Ta je základním prvkem úspěchu v dnešním rychlém a náročném pracovním prostředí. Její budování není jednorázovým procesem, klíčové je dívat se na celou problematiku komplexně – brát v úvahu celého člověka a jeho celkovou pohodu (wellbeing). Když je psychická a celková pohoda zaměstnance organizační prioritou, zaměstnanci se mohou rychleji přizpůsobit a lépe reagovat na neustálé změny.
Objevte kariéru budoucnosti: Jak IT rekvalifikace otevírá dveře k prestižním pracovním příležitostem
Hledáte cestu k profesní změně, která nabízí jistotu, flexibilitu a nadstandardní plat? Vstupte do světa informačních technologií (IT) s podporou největší české IT akademie, ITnetwork, a otevřete si dveře k dynamickému oboru s obrovskou perspektivou.
Organizace může podpořit budování odolnosti u zaměstnanců vytvořením podpůrného pracovního prostředí, investicí do jejich rozvoje a taky jejich duševního zdraví, či posilováním týmového ducha.
Podpůrné pracovní prostředí
V podpůrném pracovním prostředí se cítí zaměstnanec bezpečně, je oceňován a vnímá, že má stejné podmínky jako ostatní. Budováním atmosféry, kde zaměstnanci cítí, že mohou bez obav vyjádřit své názory, vznikají pocity bezpečí a důvěry, které jsou velmi důležitým pilířem pro podporující pracovní prostředí.
Potřeba ocenění a uznání je také významná u vysokého procenta zaměstnanců. Pravidelné oceňování jejich výsledků, úspěchů a přínosů má přímý vliv na jejich angažovanost.
Dalším důležitým faktorem je spravedlnost v pracovním prostředí. Je základem pro budování důvěry, motivace a pozitivních vztahů mezi zaměstnanci a vedením. Když zaměstnanci vnímají, že je s nimi spravedlivě zacházeno, jsou ochotnější investovat své úsilí do práce a jsou loajálnější k organizaci.
Rozvoj zaměstnanců
Zaměstnanci, kteří mají příležitost neustále se učit a rozvíjet své dovednosti, nejenže zvyšují svou odbornou úroveň, ale také získávají větší jistotu a motivaci čelit novým výzvám a přizpůsobovat se změnám, které jsou v dnešním rychle se měnícím světě nezbytné. Flexibilita, schopnost řešit problémy, kreativita, emocionální inteligence a efektivní komunikace – to jsou jen některé z dovedností, které jsou klíčové pro odolnost a úspěch v práci.
Motivujme lidi vzdělávat se, uvedl Jurečka k modernizaci trhu práce. Popsal změny v zákoníku
Motivujme lidi k celoživotnímu vzdělávání a zvyšování si kvalifikace, uvedl v rozhovoru pro CNN Prima NEWS ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na čtvrtečním setkání HR personalistů na konferenci HREA SUMMIT 2024 v Praze rovněž poukázal na snahu resortu odstranit nesmyslná nařízení v zákoníku práce. Tématem setkání bylo, zda Česká republika směřuje k modernímu trhu práce.
Když zaměstnanci vidí jasné příležitosti pro profesionální růst, cítí větší motivaci a odhodlání překonávat výzvy. Organizace, které aktivně podporují vzdělávání a rozvoj, posilují nejen individuální odolnost a angažovanost svých zaměstnanců, ale také celkovou stabilitu a efektivitu týmu.
Týmová spolupráce
Silné vztahy s kolegy a podpora v týmu hrají klíčovou roli v budování odolnosti. Když máme na pracovišti lidi, na které se můžeme spolehnout a se kterými můžeme otevřeně komunikovat, zvládání nejistoty je mnohem jednodušší. Spolupráce a vzájemná podpora vytvářejí prostředí, kde se cítíte bezpečně a hodnotně, což přispívá k celkovému pocitu stability a odolnosti. Organizování týmových aktivit jako jsou výlety, hry a simulace, případně dobrovolnické aktivity nebo jen setkání mimo pracovní prostředí, pomáhá vytvářet pozitivní a spolupracující vztahy mezi zaměstnanci.
Duševní zdraví
Programy duševního zdraví výrazně přispívají ke zvyšování odolnosti a zvládání nejistoty na pracovišti. Osvědčené jsou programy podpory pro zaměstnance (Employee Assistance Program) nebo EAP, poskytující zaměstnancům přístup k široké škále služeb a zdrojů, které jim pomáhají zvládat výzvy, se kterými se potýkají. Komplexní poradenská služba zahrnuje individuální konzultace s psychologem, workshopy a webináře, jakož i poradenství v oblasti rodinných vztahů, finančního plánování a jiných osobních problémů.
Prostřednictvím různých aktivit a služeb, které EAP programy nabízejí, se zaměstnanci učí efektivně zvládat stres, rozvíjet emoční inteligenci, budovat pozitivní myšlení a celkově zlepšovat svoji psychickou pohodu.
Když Černocké vyměřili „luxusní“ penzi, na důchod se přestala těšit. Dál si vydělává zpíváním
Herečka a zpěvačka Petra Černocká, která 24. listopadu oslavila 75. narozeniny, je ve starobním důchodu 12 let. Jak je představitelka Saxany z filmu Dívka na koštěti spokojená s výší své penze?
Učí se rozpoznávat příznaky stresu, porozumět jeho příčinám a aplikovat různé relaxační techniky, jako je hluboké dýchání, meditace nebo progresivní svalová relaxace. Také rozpoznávat a pojmenovávat své emoce, porozumět jejich původu a ovlivňovat je. Program také nabízí aktivity zaměřené na rozvoj empatie, sociálních dovedností a schopnost budovat zdravé vztahy s kolegy. Dalším přínosem je učení se hledat řešení namísto zaměření se na problémy, vidět selhání jako příležitosti k růstu a rozvoji. To vše přispívá ke zvýšení jejich sebevědomí a schopnosti vyrovnat se s výzvami. Důraz je kladen také na získávání informací o výživě, fyzické aktivitě a dostatečném spánku, které jsou klíčové pro celkovou pohodu a výkonnost.
Odolnost na pracovišti není jen o přežití těžkých období, ale také o schopnosti z nich vyjít silnější. Neustálá práce na vlastní odolnosti a přizpůsobivosti je klíčová pro zvládání nejistoty a dosahování dlouhodobého úspěchu, ať už jako jednotlivci nebo jako tým. Programy podpory pro zaměstnance EAP a psychologická podpora mohou být neocenitelným zdrojem pomoci pro organizace pro poskytování potřebných nástrojů pro jejich zaměstnance – ke zvládání stresu a zlepšování jejich celkové odolnosti. Díky těmto zdrojům mohou lépe zvládat výzvy, které přináší dnešní pracovní prostředí, a pokračovat vpřed s důvěrou a odhodláním.
Text: Zuzana Podkonická, MS, klinická psycholožka a psychoterapeutka v Gestalt modalitě, jednatelka společnosti Enef Services
- People Management Forum je největší HR sdružení v ČR.
- Více než 30 let pomáhá měnit přítomnost i budoucnost HR.
- Vydává časopis HR forum plný inspirace, jak rozvíjet a vést druhé i sami sebe.
- Ukázkové číslo časopisu na https://hrforum.munipolis.cz/p/aktualni-cislo
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Chcete znát platy kolegů? Zaměstnavatelé je už brzy budou muset zveřejňovat, chystá EU