Prima Mazlíček: Hasiči a Červená tlapka
V pořadu Prima Mazlíček jsme vám představili zvířecí záchranáře. Jsou jimi jak lidé, tak i jiná zvířata.
Hasiči
Jedni z těch, kteří riskují své životy pro záchranu zvířat, jsou hasiči. Nejčastěji vyjíždějí ke kočkám a psům, k nejtěžším případům ale patří záchrana těžkých zvířat. Nejen, že při jejich záchraně jde často o život i samotnému záchranáři, ale potřebují k tomu i speciální pomůcky. Velkým přínosem je zvedací síť. Je určena pro koně, ale dají se její pomocí vyprostit i krávy nebo třeba jeleni. Proto skupina veterinárních lékařů vytvořila sbírkový účet, kde může veřejnsot přispět na tyto sítě i závěsné konstrukce. Pražští hasiči si síť zakoupili sami, ale ne všude na to finanční prostředky jsou a právě tam se tyto pomůcky díky organizaci EDUvet dostanou i tak.
Nákup šestnácti záchranných sítí a dvou závěsných konstrukcí pro velká zvířata, obzvláště koně, zabezpečení jejich dostupnosti pro Integrované složky záchranného systému, zabezpečení instruktáže o použití záchranných sítí a nouzových situacích s ohledem na záchranu života a zdraví zvířat a zamezení ohrožení životů a zdraví lidí, zabezpečení možnosti vypůjčení závěsné sítě a závěsné konstrukce soukromým osobám – majitelům pro dlouhodobou léčbu zvířat vyžadujících tuto formu podpory a pro zapůjčení soukromým majitelům se zvířaty v situaci akutně ohrožující jejich život a zdraví.
Číslo účtu: 2100669632/2010
Červená tlapka
Díky projektu Červená tlapka si mohou pomáhat psi navzájem, a to dárcovstvím krve. Projekt založila Alice Bílá po smutné zkušenosti se svou fenkou, kdy si byla nucena sama sehnat dárce krve a nevěděla, jak ani kde. „Nakonec nám pomohl kamarád, ale i přesto naše fenka zemřela.“ Právě na počest boxerky Jasmíny se rozhodla založit platformu pro psí dárce. Často totiž na klinikách registr ani dostatek krevních zásob není. Krev se může uchovávat pouze 3 týdny, pak se musí vyhodit. Založila tedy registr, kam se můžete se svým psem zaregistrovat i vy. Podmínky jsou:
- váha nejméně 20 kg (čím větší pes, tím menší zátěž pro něj odběr znamená);
- věk 2–8 let (dospělý jedinec, opět kvůli zátěži);
- v době odběru v plné kondici, dobře ovladatelný;
- bez chronických chorob (např. cukrovka, epilepsie) a trvalé medikacenikdy;
Psi mají asi osm krevních skupin a mnoho podskupin, pokud však je pes prvopříjemce, může dostat krev kterékoli skupiny a správná skupina je nutná až při druhé transfuzi.
Pomoci ale projektu můžete i finančně nebo jakýmkoliv rozumným nápadem.