reklama

Jak předejít kolapsu? O covid pacienty by se starali i nakažení zdravotníci, říká Philipp

Možností, jak předejít nedostatku zdravotníků, je umožnit pracovat i těm, kteří budou infikovaní a bezpříznakoví. Postup, který zavedli ve Francii, by mohl být aplikován i v Česku. Uvedl to poslanec a lékař Tom Philipp (KDU-ČSL) ve Zprávách Plus na CNN Prima NEWS. Poslankyně Karla Maříková (SPD) ovšem upozornila na to, že při podobné praxi je třeba brát v potaz, že nová varianta omikron je sice mírnější, ale na druhou stranu mnohem nakažlivější.

reklama

Vláda Andreje Babiše (ANO) se během svého funkčního období v mnohých protipandemických postupech inspirovala v zahraničí a výjimkou není ani současný kabinet Petra Fialy (ODS). „Už bylo deklarováno, že se bude hledat cesta, jak zdravotníky, kteří jsou bezpříznakoví, udržet v procesu. Tu cestu hledáme, a až ji najdeme, zveřejníme ji,“ potvrdil poslanec Philipp.

Právě Francie umožní infikovaným zdravotníkům, kteří nemají příznaky covidu, dál pracovat. Důvodem je obava, že by jich mohl být nedostatek, pokud jich příliš mnoho skončí v karanténě. Země přitom bere v potaz riziko, že infikovaní nakazí další zdravotníky.

„Pokud vidíme data z Francie nebo i z USA, omikron je sice mírnější, ale také mnohem infekčnější. V zahraničí tak museli přistoupit k tomu, že i pozitivní pracovníky povolali do práce, protože by se bez nich neobešli,“ reagovala poslankyně SPD Karla Maříková, která je vystudovaná sestra.

O omikronu se i vládní odborníci domnívají, že je mnohem nakažlivější než dosavadní varianta delta. Nemusí však způsobovat tak četné těžké průběhy nemoci jako právě delta. Za poslední týden se v Česku z 18 tisíc testů ukázalo podezření na tuto variantu u 15 procent případů. Delta a její subvarianty tvoří 85 procent.

Podle predikcí Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) může vlna omikronu přinést až 50 tisíc nových případů denně a kolem sedmi tisíc nakažených v nemocnicích.

Ke zvládnutí vysokého počtu nakažených vláda vyhlásila i povinné očkování pro zdravotníky. Skupina senátorů se ale rozhodla podat k Ústavnímu soudu návrh na zrušení této ministerské vyhlášky. Podle nich nemá takový krok právní ani medicínské opodstatnění, navíc ve velkém rozděluje již tak rozpolcenou společnost.

Tagy:

Hlavní zprávy

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace
Finance

Občas dobrý sluha, většinou ale zlý pán. Kdo je a odkud se bere démon zvaný inflace

Inflace v Česku je nejvyšší od roku 2008. Inflace znehodnocuje úspory a snižuje kupní sílu mezd. Rozumně vysoká inflace je pro ekonomiku zdravá. Inflace je přijatelnější než deflace, ale zase se nesmí vymknout kontrole. O inflaci koluje celá řada omylů, polopravd a mýtů, a tak je třeba uvést různá tvrzení na pravou míru. Co je její příčinou, kdy vadí a kdy naopak může prospívat?

Začal jsem chodit, prozradil Zeman. Zkritizoval Pekarovou kvůli výroku o Orbánovi

Potěším vás, začal jsem chodit. S pomocí hole v levé ruce a bodyguardem, který mě drží za pravou ruku. V rozhovoru pro Frekvenci 1 to prozradil prezident Miloš Zeman s tím, že je nadále na vozíku, ale udělá alespoň několik kroků. Ve svém vyjádření si však neodpustil kritiku na účet předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) kvůli jejímu výroku o Viktoru Orbánovi.

Ohlasy z fotobanky, provozovatel v Záhřebu. Hřib se pochlubil oceněním od pochybného webu

Zdeněk Hřib (Piráti) to schytal od kritiků i vtipálků poté, co se na sociálních sítích pochlubil oceněním v žebříčku nejlepších evropských primátorů. Cenu mu udělila stránka Mayors of Europe (Starostové Evropy), jejíž pozadí ale vzbuzuje nemalé pochybnosti. Není například zřejmé, kdo za ní stojí, podle databází by ji měl spravovat chorvatský neziskový think tank. Samotná stránka navíc není příliš zabezpečená a v sekci s ohlasy používá fotky lidí z fotobank. Hřib se po kritice už k ocenění nevyjádřil, reagoval pouze jeho poradce.

Konec testů. Bez očkování nebudou smět Francouzi ani do kina, ani do vlaku

Francouzský parlament v neděli schválil zákon, který znemožní neočkovaným lidem vstup do restaurací, kulturních a sportovních zařízení či dálkových dopravních spojů. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury. Ve Francii se nyní šíří vysoce nakažlivá koronavirová varianta omikron, za uplynulý den přibylo v této zemi se 67 miliony obyvatel 278 129 nových případů infekce.

reklama

Domácí zpravodajství

Ryby měly spálené bělmo a pěnu u úst. Rybáři vytáhli z Labe stovky mrtvých zvířat

Na Labi pod výtokem z papíren Mondi ve Štětí na Litoměřicku zaznamenali rybáři hromadný úhyn ryb, včetně trofejních kusů. Z řeky už jich vytáhli stovky kil. Přímo na místě Česká inspekce životního prostředí odebrala vzorky vody, ze kterých se bude zjišťovat, jaká látka a odkud ryby otrávila. Výsledky by měly být známé příští týden. Rybáři předpokládají, že další uhynulé kusy se nacházejí dál po proudu.

Protesty proti opatřením v Plzni: Odpůrci zaplnili půlku náměstí, demonstrovali i lékaři

Odpůrci opatření proti šíření covidu a povinného očkování vybraných profesí a lidí nad 60 let v neděli odpoledne zaplnili téměř polovinu plzeňského náměstí Republiky. Akce s názvem „Devět kroků ke svobodě. Probudíme Plzeň?“ začala před 14:00. Policie dosud nezaznamenala narušení veřejného pořádku. Akci pořádala iniciativa Chcípl PES, která organizuje demonstrace po celém Česku.

reklama