reklama

Jak probíhá očkování proti koronaviru? Začíná pohovorem a končí v čekárně

Léty prověřená očkování mohou mít někdy za následek vedlejší účinky. Zdravotníci jsou proto v případě vakcinace proti koronaviru dvakrát obezřetní a ještě před očkováním probíhá kontrola u lékaře.

reklama

Celý proces očkování proti koronaviru začíná jednoduchým pohovorem. Především otázkou, jak se pacient cítí. Právě tímto dotazem odstartovalo i očkování Michala Zikána, přednosty Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice na Bulovce.

„Před samotným očkováním se uskutečnil krátký pohovor s lékařem, který kontroloval, zda u mě nejsou nějaké kontraindikace, tedy nějaké nemoci nebo akutní problémy, které by bránily očkování,“ vysvětluje Zikán.

Následně profesor vystál frontu na vakcinaci. V očkovacím centru v Nemocnici na Bulovce v neděli čekaly desítky lidí. V průběhu dne se právě zde naočkovalo asi dvě stě zdravotníků.

Na očkování se v nemocnici zatím přihlásila zhruba polovina personálu. Zbytek podle vedení Bulovky zatím vyčkává, až vakcínu dostane více lidí. Podle lékařů se ale rozhodně není čeho bát.

„Očkování každý z nás v životě prodělal mnoho. Také jsem se bál, ale zhruba v první třídě jsem se toho strachu zbavil. Rozhodně všem ve své rodině doporučuji, aby se očkovali,“ zdůrazňuje Zikán.

Po očkování pak musí člověk ještě alespoň půl hodiny zůstat v čekárně. Kdyby se mu přihoršilo, zdravotnický personál se o něj postará.

Tagy:
Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky
Koronavirus

Začala třetí vlna. Delta se šíří mezi neočkovanými, Slováci zveřejnili drsné statistiky

Ministerstvo zdravotnictví na Slovensku zveřejnilo alarmující statistiky. Uvádí, že z osob, které byly v posledních dvou týdnech pozitivní na COVID-19, jich 76 procent nebylo očkováno proti koronaviru. Podle uznávaného epidemiologa Martina Pavelky v zemi začala třetí vlna pandemie, která postihuje neočkované. Varianta delta je podle něj nakažlivější a nebezpečnější i pro mladší věkové kategorie.

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch
OH 2021

Nelidské, opřela se do pořadatelů olympiády sportovkyně. Týden čekala na čerstvý vzduch

Že není olympijská karanténa po pozitivním testu na koronavirus žádný med, tvrdilo už více sportovců. Nizozemská skateboardistka Candy Jacobsová ale zatím zkritizovala pořadatele nejtvrději. Nebála se použít ani označení „nelidské podmínky“. Z českých sportovců museli do tokijské karantény třeba beachvolejbalisté Ondřej Perušič a Markéta Nausch Sluková.

Potvrzeno: Babiš povede kandidátku ANO v Ústeckém kraji, utká se s Bartošem

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš povede kandidátní listinu hnutí pro říjnové sněmovní volby v Ústeckém kraji, kde se utká s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem. Rozhodl o tom na středečním jednání republikový výbor ANO. Ve Středočeském kraji bude lídrem místo Babiše vicepremiér Karel Havlíček, kterého v čele jihočeské kandidátky nahradí ministr životního prostředí Richard Brabec.

Skupina PPF má nový byznys. Bude pronajímat plachetnice turistům

Skupina PPF vytvoří společný podnik s francouzským výrobcem menších rekreačních plavidel a plachetnic Groupe Beneteau. Ve společném podniku zaměřeném na pronájem rekreačních lodí bude mít česká finanční skupina podíl 59 procent. Transakce by měla být vypořádaná do konce září po splnění obvyklých regulatorních a právních podmínek, uvedla ve středu PPF. Hodnotu transakce nezveřejnila.

reklama

Domácí zpravodajství

První česká přírodní památka UNESCO. Na seznam se dostaly Jizerskohorské bučiny

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.

reklama