Jak řešit rostoucí životní náklady? Ekonomové představili rady, které může využít každý

Stále více Čechů přemýšlí, jak si poradit s rostoucími životními náklady. Někdo sahá do úspor, jiný šetří a snaží se uskromnit. Kdo by ale chtěl nedostatek peněz řešit půjčkou, musí se mít na pozoru. Podle ekonomů to není dobré řešení.

Pokud chcete pečlivě kontrolovat své příjmy a výdaje, je podle expertů důležité najít si kvalitního finančního poradce. „Musíme se podívat, jestli rodinný rozpočet někde zbytečně netratí, jestli nepřeplácíme na nějakých finančních produktech nebo úvěrech a jestli nemůžeme ušetřit na položkách běžného žití,“ říká odborník na finanční plánování Oldřich Beránek.

Položkami běžného žití myslí ekonomové například topení, spotřebu jídla nebo zbytečné úvěry. Beránek doporučuje, aby lidem každý měsíc zbylo 20 procent příjmů na vytváření krátkodobé finanční rezervy.

Jezděte na kole a nechoďte do restaurací

Snížit výdaje můžeme lehce například střídáním cesty do práce autem nebo na kole, méně častou návštěvou restaurace nebo omezením kouření.

Finanční rezervu pak nebudete nechávat v bance na účtu bez úroku, ale naopak ji po domluvě s finančním poradcem investujete a zhodnotíte. „Skutečně bych se nebál mít dvojnásobek obecné rady, tedy šestiměsíční úspory,“ říká ekonom Petr Bartoň.

Beránek ale upozorňuje, že přestat platit pojištění majetku, odpovědnosti nebo životní pojištění není dobrý nápad. A pokud ani po snížení výdajů nevycházíte s penězi, je třeba začít řešit příjmy. „Najít si přivýdělek, brigádu nebo využít dobu k rekvalifikaci a změnit práci, kde budu mít větší finanční příjem,“ radí.

Možná vás napadá vzít si v dnešní době půjčku. Ta ale podle většiny ekonomů finanční problémy neřeší, ale pouze oddaluje.

Tagy:

Hlavní zprávy

Infobox

Válka na Ukrajině

sledujeme živě
20:13

Ukrajina zakázala veškerý vývoz zboží do Ruska

19:37

Ve frontě na hranici mezi Ruskem a Gruzií se čeká i čtyři dny, uvádí Meduza

19:22

Použití jaderných zbraní by bylo nepřijatelné, řekl Stoltenberg

19:16

Uvalíme sankce na ukrajinský Naftogaz, varoval ruský Gazprom

Nord Stream poškodily masivní výbuchy, potvrdili seismologové. Krizové štáby řeší únik plynu

Aktualizováno

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z plynovodu Nord Stream následně začal unikat plyn. Oznámilo to v úterý švédské seismologické středisko. Kvůli únikům svolaly na dnešek obě severské země krizové štáby, uvedla agentura DPA. Švédští a dánští seismologové později potvrdili, že podvodní otřesy způsobily výbuchy, a nikoli zemětřesení nebo sesuvy.

NATO obsadí ČR s cílem vyhladit Čechy. Exnovinářce Peterkové hrozí za její výroky osm let

Státní zástupce obžaloval pětačtyřicetiletou Janu Peterkovou z toho, že lhala o úmrtích seniorů po očkování proti covidu či za výroky o tom, že Česko obsadí vojska NATO s cílem vyhladit Čechy. Ženě hrozí za šíření poplašné zprávy během nouzového stavu až osm let vězení. České televizi (ČT) to sdělila Blanka Valsamisová z Obvodního státního zastupitelství pro Prahu 4. Za lži o úmrtích v domě seniorů uložil Peterkové již v lednu soud pokutu 250 tisíc korun.

Živě
ON-LINE: Máme právo použít jaderné zbraně, říká Medveděv. NATO podle něj nezasáhne

Ruská invaze na Ukrajinu začala před více než sedmi měsíci. Volodymyr Zelenskyj vyzval ruské vojáky, aby utekli z fronty nebo se vzdali, a opřel se do akcí Ruska v Doněcké oblasti. Z Ruska uprchlo od středečního vyhlášení částečné mobilizace více než 260 tisíc mužů. Evropské země se v současnosti neshodnou, zda přijímat ruské migranty. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medveděv mezitím uvedl, že Rusko má právo v nezbytném případě použít jaderné zbraně.

Brutální napadení kvůli banálnímu dotazu. Kateřinu zbil na zastávce v Plzni neznámý muž

Kateřina z Plzně prožila velmi nepříjemnou zkušenost. Na zastávce Sady pětatřicátníků ji napadl muž poté, co ho upozornila na to, aby neházel odpadky na zem, ale do koše, který se na místě nacházel. Místo toho, aby uposlechl, začal rozdávat rány do hlavy. Ženu poté odvezli záchranáři do nemocnice na vyšetření. Utrpěla několik pohmožděnin, nevidí na pravé oko a má lehký otřes mozku.

Domácí zpravodajství

Mučení v opavské nemocnici? Pacientku 12 let kurtovali k posteli, jiné metody nezkoušeli

Jako mučení či v lepším případě nelidské zacházení zhodnotila komise ministerstva zdravotnictví případ mladé ženy, která byla v opavské psychiatrické nemocnici od dětství poutána k lůžku. Podle personálu byla pacientka kurtována k lůžku 12 let. Případ prošetřuje policie na základě trestního oznámení od Jindřicha Jašíka, pracovníka Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ). Podání oznámení bylo podle ústavu Jašíkovou soukromou aktivitou.

Policie pátrá po ženě z Prahy trpící schizofrenií. Rodina se obává o její život

Policisté pátrají po osmadvacetileté ženě z Prahy, která v noci na úterý odešla z bydliště svých rodičů v Dolanech nad Vltavou na Mělnicku. Trpí schizofrenií a měla by užívat léky, které však bere nepravidelně. V minulých dnech už byla pohřešovaná. Naposledy ji našli lidé ve špatném zdravotním stavu, kdy několik dní nejedla a byla podchlazená. Rodina se proto obává o její život a zdraví, řekla policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.