Jak se břehule vrátily domů: Příběh lidské všímavosti, která zachránila životy

Břehule říční to s námi lidmi neměly v minulosti jednoduché. Kvůli umělé regulaci vodních toků přišly o hnízdiště a tak si jako náhradu vybraly pískovny a uměle vytvořené valy. I z toho důvodu se zařadily na seznam ohrožených druhů. Minulý týden si však několik z nich vybralo k hnízdění místo přímo ve městě Mělníku. A nebýt jedné všímavé ženy, mohly o něj záhy přijít.

„Objevily se u náš už loni. Prováděly se poslední práce na dostavění protipovodňové hráze a ony se uhnízdily v navozené hlíně,“ popisuje Zita Kloudová z Mělníku. Velký kopec navezené hlíny, který vznikl při okolních pracích, se břehulím jevil jako ideální místo pro zahnízdění a vyvedení mladých. „V tu dobu je ochránil místní úřad. Na konci léta po vyvedení mladých se val odvezl, práce dodělala a materiál zmizel,“ popisuje Kloudová.

Letos se na stejném místě začalo s výkopovými pracemi a přebytečný materiál končil na hromadě stejně, jako loni. „Ve čtvrtek po ukončení pracovní doby strojů jsem zaznamenala menší hejno břehulí. Nenapadlo mne, že se ‚vrací domů‘. Už v pátek ráno se v hromádce objevila první skulina. Vzhledem k tomu, že bydlím kousek od tohoto místa, jsem mohla hejno sledovat a už odpoledne bylo jasné, že břehule se vrátily a chtějí opět zahnízdit,“ líčí Zita Kloudová, která v sobotu ráno kontaktovala Záchrannou stanici AVES. A tak se daly věci do pohybu.

Když se síly spojí

„V sobotu jsme ostali informaci o břehulích a nebezpečí, které jim hrozilo. Kolega, který měl službu, na místo přijel a poté, co zjistil, že si v zemině z výkopových prací břehule hnízda skutečně staví, celou věc nafotil a po naší společné domluvě oslovil i městskou policii,“ popisuje vedoucí Záchranné stanice AVES Petr Starý. Strážníci neváhali a místo obehnali páskou. „Nedali mi to a ještě v neděli jsem kontaktoval pana doktora Hakla, vedoucího odboru životního prostředí v Mělníku,“ dodává Starý. To potvrdil i Jiří Hakl. „Vydali jsme rozhodnutí o zastavení prací do doby, než břehule vyhnízdí. Byla to výkopová zemina z akcí, které se provádí ve městě, o to to bylo jednodušší,“ doplňuje Hakl.

V pondělí ráno se na místo ještě vydal jak Petr Starý ze stanice, tak pracovník z odboru životního prostředí. „Napočítali jsme asi deset břehulí a šest až sedm míst pro hnízdění,“ dodává Starý. Přístup jak záchranné stanice, tak městské policie i úředníků si Zita Kloudová nemůže vynachválit. „Vše proběhlo v pondělí ráno a v neskutečné rychlosti! Břehule tak mají možnost se v relativním klidu rozmnožit,“ uzavírá příběh, na jehož počátku však stála právě její snaha ohroženému druhu ptáků pomoci. I díky ní mají mělnické břehule možnost vyvést mladé.

Tagy: