
Redaktor CNN Prima NEWS nastínil, jak probíhá volba nového papeže
S úmrtím papeže Františka započal jeden z nejstarších procesů na světě, a tím je volba jeho nástupce. Kdo bude zvolen 267. hlavou katolické církve, by mohlo být jasné již za několik týdnů. CNN Prima NEWS přináší přehled, co se bude dít v následujících dnech a týdnech.
Smrt papeže potvrzuje komorník. Ten podle tradice třikrát osloví zesnulého jménem. „Pokud nedostane odpověď, symbolicky znehodnotí jeho prsten, který slouží jako pečeť papežských dokumentů. Následně informuje kardinály a oficiální kanály Vatikánu oznámí zprávu veřejnosti,“ uvedl redaktor CNN Prima NEWS Jan Socha.
ČTĚTE TAKÉ: Papež byl hlasem soucitu, napsal Lipavský. Talíř vzpomněl na osobní setkání se svatým otcem
V den úmrtí papeže nastává podle tradice devítidenní smutek. Tělo zesnulého je oblečeno do papežského roucha a vystaveno v bazilice svatého Petra, kde mu vzdávají hold věřící i světoví lídři. Samotný pohřeb obvykle probíhá šestý den. Papež František před svou smrtí vyjádřil přání, aby jeho pohřební obřady byly oproti tradičním zvyklostem zjednodušeny.
Přísně tajná volba
Zřejmě nejdůležitější součást celého procesu začíná zhruba 15. až 20. den. Tehdy se do Říma sjedou kardinálové z celého světa, a budou ze svých řad vybírat v pořadí již 267. papeže. Jejich setkání se říká konkláve, což pochází z latinského clausum cum clave, neboli uzamčen na klíč.
Konkláve je totiž jednou z nejtajnějších staletých tradic na světě. Probíhá v Sixtinské kapli, kde jsou při hlasování přítomni pouze kardinálové mladší 80 let. V místnosti jsou zamčeni a během hlasování nikdo nesmí vstoupit ani ji opustit. Kardinálové jsou od začátku konkláve zcela odstřiženi od okolního světa. Volí, jedí a spí v uzavřeném areálu, aby jejich volbu nemohl nikdo ovlivnit. Nemají přístup k televizorům, rádiím, novinám ani mobilním telefonům.
VIDEO: Jak se volí nový papež?
„První den se hlasuje jednou, pak každý den vždy třikrát, a to do té doby, dokud není zvolen papež. Dříve v historii to mohlo znamenat i dlouhé měsíce. Z moderních dějin církve víme, že to poslední dobou bývají přibližně dva až tři dny, než se zvolí nový papež,“ popsal ve vysílání CNN Prima NEWS redaktor Jakub Kůš. K úspěšnému zvolení je třeba dvoutřetinová většina hlasů.
Bílý kouř a Habemus Papam
Lidé se o zvolení nového svatého otce dozvídají ještě dříve, než se ukáže na veřejnosti, a to prostřednictvím kouře. O tom, že proběhlo neúspěšné hlasování, kardinálové věřící informují prostřednictvím šedého kouře, který vychází z komínu baziliky svatého Petra. Když je však nový papež zvolen, z komínu vyjde kouř bílé barvy.
Okamžikem zvolení se člověk ihned stává hlavou katolické církve. Následně si vybírá své papežské jméno. Poslední papež, vlastním jménem Jorge Mario Bergoglio, si zvolil jméno František, a to po svatém Františku z Assisi.
Krátce po zvolení nový papež předstoupí před věřící na svatopetrském náměstí ve Vatikánu. Nejdříve na balkon vyjde kardinál-protojáhen, který provolá Habemus Papam (latinsky Máme papeže) a následně vystoupí zvolený papež, již oblečený v bílém rouchu. Obvykle poté požehná Městu a světu (Urbi et Orbi).
Kdo by mohl být Františkovým nástupcem?
Před volbou papeže se vyrojí řada spekulací se jmény nejpravděpodobnějších adeptů na místo svatého otce. Podle teologa Marka Váchy se jedná pouze o spekulace a připomněl, že zvolení Františka bylo velkým překvapením. „Na to, že bude José Maria Bergoglio zvolený papežem, by asi sázel opravdu jen málokdo,“ uvedl ve vysílání CNN Prima NEWS.
„Můžeme sice spekulovat nebo jmenovat různé možné nástupce, ale kdo se skutečně papežem stane, je do značné míry těžko předpověditelné. Je to rovnice, která má mnoho a mnoho neznámých a o některých ani nevíme, že existují,“ popsal Vácha. Historik Jaroslav Šebek ve vysílání CNN Prima NEWS uvedl, že velkou šanci by letos mohli mít kardinálové z Asie.
Na dotaz, zda by nový papež mohl být tmavé barvy pleti nebo asijského původu, pražský arcibiskup Jan Graubner pro CNN Prima NEWS uvedl, že pro něj „by to nebylo překvapením“. Zároveň uvedl, že Česko na konkláve nebude nikdo zastupovat.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Bouchá to pořád, popsal kameraman situaci na frontě. O příměří se mluvit nedá, shodli se experti