Jak se chovat při podezření na COVID-19, co dodržovat a kde se nechat testovat

Jak se chovat při podezření z nákazy COVID-19, kde se nechat testovat proti tomuto novému typu koronaviru a na koho se obrátit s případnými dotazy? Přinášíme přehled těch nejdůležitějších informací.

V České republice je nový typ koronaviru, který se od konce roku 2019 rozšířil z Číny do skoro celého světa, od letošního 1. března, přesto ne všichni občané mají přehled o tom, jak se chovat při podezření z nákazy, kde se v případě nákazy nechat testovat, případně na koho se obrátit s dotazy.

Jak se chovat při podezření z nákazy

COVID-19 se přenáší kapénkami vzduchem. Nový typ koronaviru SARS-CoV-2, který tuto nemoc způsobuje, nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest. Stane se tak například po kontaktu s nakaženou osobou, ke které se přiblížíme na víc jak dva metry, ale nakazit se můžeme i tak, že se dotkneme infekčního místa a poté si neumytýma rukama sáhneme na oči, ústa či nos. Inkubační doba nemoci je dva až čtrnáct dní.

Mezi příznaky COVID-19 patří horečka, dušnost, bolest svalů a kloubů, únava a suchý kašel. Pokud zmíněné příznaky pociťujete nebo jste byli v kontaktu s někým, u koho se potvrdila nákaza, zavolejte na krajskou hygienickou stanici nebo svému lékaři a informujte se o dalších krocích.

Rozhodně nikam nejezděte osobně. Držte se doma. Pokud budete muset ven (například pro nákup potravin), chraňte si ústa a nos rouškou nebo jinou ochrannou pomůckou (respirátorem, šátkem nebo šálou), abyste nemoc případně nešířili dál. Bydlíte-li s dalšími lidmi, omezte s nimi kontakt.

Samozřejmě to, že kašlete a máte horečku, nemusí hned znamenat, jste se nakazili nemocí COVID-19. Můžete mít například klasickou chřipku, která má podobné příznaky jako onemocnění, které způsobuje nový typ koronaviru.

Jak testování probíhá a kde se nechat testovat

K prokázání COVID-19 se používají testy detekující genetickou informaci viru ve vzorku od pacienta. Za vhodný vzorek se považuje výtěr z hltanu a nosohltanu. Chcete-li se nechat testovat, protože máte podezření, že jste se nemocí COVID-19 nakazili, zavolejte svému lékaři a domluvte se s ním na dalším postupu. Lékař vám může vydat doporučení nebo žádanku k provedení testu. Posoudí i to, jestli nemáte jet na odběrové místo, ale máte si zavolat sanitku s mobilním odběrem. Seznam odběrových míst najdete na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Kromě klasických testů vědci vyvíjejí i různé typy rychlotestů. Například americká společnost Abbott oznámila, že vyvinula rychlotest, který zvládne pozitivní výsledek zobrazit za pouhých 5 minut a zpřesňující negativní pro vyloučení infekce pak za 13 minut. Více o novém testu si můžete přečíst v tomto článku.

Důležité kontakty

Nejnovější informace týkající se vývoje různých opatření v České republice v souvislosti s nemocí COVID-19 najdete na webových stránkách vlády, případně ministerstva zdravotnictví.

Na těchto stránkách jsou k dispozici i důležité kontakty, například nonstop infolinky a telefonní čísla na Státní zdravotní ústav, zdravotní pojišťovny a krajské hygienické stanice a další důležité kontakty, které by se vám mohly hodit. Všechna čísla a vládní usnesení najdete zde.

Tagy: