Jak se chovat při podezření na COVID-19, co dodržovat a kde se nechat testovat

16. 04. 2020 VELKÉ ZPRÁVY: ROBOT Z ČVUT POMÁHÁ LABORANTŮM S TESTY NA KORONAVIRUS

Jak se chovat při podezření z nákazy COVID-19, kde se nechat testovat proti tomuto novému typu koronaviru a na koho se obrátit s případnými dotazy? Přinášíme přehled těch nejdůležitějších informací.

V České republice je nový typ koronaviru, který se od konce roku 2019 rozšířil z Číny do skoro celého světa, od letošního 1. března, přesto ne všichni občané mají přehled o tom, jak se chovat při podezření z nákazy, kde se v případě nákazy nechat testovat, případně na koho se obrátit s dotazy.

Jak se chovat při podezření z nákazy

COVID-19 se přenáší kapénkami vzduchem. Nový typ koronaviru SARS-CoV-2, který tuto nemoc způsobuje, nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest. Stane se tak například po kontaktu s nakaženou osobou, ke které se přiblížíme na víc jak dva metry, ale nakazit se můžeme i tak, že se dotkneme infekčního místa a poté si neumytýma rukama sáhneme na oči, ústa či nos. Inkubační doba nemoci je dva až čtrnáct dní.

Vláda po souhlasu Sněmovny prodloužila nouzový stav do 17. května

Nouzový stav v celé České republice kvůli epidemii nového typu koronaviru bude pokračovat do neděle 17. května. Po úterním souhlasu Poslanecké sněmovny tak ve čtvrtek rozhodla vláda, sdělil ČTK premiér Andrej Babiš (ANO). Nouzový stav v Česku trvá od 12. března a bez prodloužení by skončil s posledním dnem v dubnu.

Mezi příznaky COVID-19 patří horečka, dušnost, bolest svalů a kloubů, únava a suchý kašel. Pokud zmíněné příznaky pociťujete nebo jste byli v kontaktu s někým, u koho se potvrdila nákaza, zavolejte na krajskou hygienickou stanici nebo svému lékaři a informujte se o dalších krocích.

Rozhodně nikam nejezděte osobně. Držte se doma. Pokud budete muset ven (například pro nákup potravin), chraňte si ústa a nos rouškou nebo jinou ochrannou pomůckou (respirátorem, šátkem nebo šálou), abyste nemoc případně nešířili dál. Bydlíte-li s dalšími lidmi, omezte s nimi kontakt.

Samozřejmě to, že kašlete a máte horečku, nemusí hned znamenat, jste se nakazili nemocí COVID-19. Můžete mít například klasickou chřipku, která má podobné příznaky jako onemocnění, které způsobuje nový typ koronaviru.

Jak testování probíhá a kde se nechat testovat

K prokázání COVID-19 se používají testy detekující genetickou informaci viru ve vzorku od pacienta. Za vhodný vzorek se považuje výtěr z hltanu a nosohltanu. Chcete-li se nechat testovat, protože máte podezření, že jste se nemocí COVID-19 nakazili, zavolejte svému lékaři a domluvte se s ním na dalším postupu. Lékař vám může vydat doporučení nebo žádanku k provedení testu. Posoudí i to, jestli nemáte jet na odběrové místo, ale máte si zavolat sanitku s mobilním odběrem. Seznam odběrových míst najdete na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Kromě klasických testů vědci vyvíjejí i různé typy rychlotestů. Například americká společnost Abbott oznámila, že vyvinula rychlotest, který zvládne pozitivní výsledek zobrazit za pouhých 5 minut a zpřesňující negativní pro vyloučení infekce pak za 13 minut. Více o novém testu si můžete přečíst v tomto článku.

V boji proti koronaviru je nejlepší prevencí hygiena

Nejlepší prevencí v boji proti koronaviru je správná hygiena a vyhýbání se lidem, kteří kašlou a smrkají. Můžou mít sice jen běžné nachlazení, ale teď je opatrnost na místě. Nemoc COVID-19, kterou nový koronavirus způsobuje, se přenáší kapénkami na vzdálenost dvou metrů.

Důležité kontakty

Nejnovější informace týkající se vývoje různých opatření v České republice v souvislosti s nemocí COVID-19 najdete na webových stránkách vlády, případně ministerstva zdravotnictví.

Na těchto stránkách jsou k dispozici i důležité kontakty, například nonstop infolinky a telefonní čísla na Státní zdravotní ústav, zdravotní pojišťovny a krajské hygienické stanice a další důležité kontakty, které by se vám mohly hodit. Všechna čísla a vládní usnesení najdete zde.

Tagy: