reklama

Jak se chovat při podezření na COVID-19, co dodržovat a kde se nechat testovat

Jak se chovat při podezření z nákazy COVID-19, kde se nechat testovat proti tomuto novému typu koronaviru a na koho se obrátit s případnými dotazy? Přinášíme přehled těch nejdůležitějších informací.

reklama

V České republice je nový typ koronaviru, který se od konce roku 2019 rozšířil z Číny do skoro celého světa, od letošního 1. března, přesto ne všichni občané mají přehled o tom, jak se chovat při podezření z nákazy, kde se v případě nákazy nechat testovat, případně na koho se obrátit s dotazy.

Jak se chovat při podezření z nákazy

COVID-19 se přenáší kapénkami vzduchem. Nový typ koronaviru SARS-CoV-2, který tuto nemoc způsobuje, nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest. Stane se tak například po kontaktu s nakaženou osobou, ke které se přiblížíme na víc jak dva metry, ale nakazit se můžeme i tak, že se dotkneme infekčního místa a poté si neumytýma rukama sáhneme na oči, ústa či nos. Inkubační doba nemoci je dva až čtrnáct dní.

Mezi příznaky COVID-19 patří horečka, dušnost, bolest svalů a kloubů, únava a suchý kašel. Pokud zmíněné příznaky pociťujete nebo jste byli v kontaktu s někým, u koho se potvrdila nákaza, zavolejte na krajskou hygienickou stanici nebo svému lékaři a informujte se o dalších krocích.

Rozhodně nikam nejezděte osobně. Držte se doma. Pokud budete muset ven (například pro nákup potravin), chraňte si ústa a nos rouškou nebo jinou ochrannou pomůckou (respirátorem, šátkem nebo šálou), abyste nemoc případně nešířili dál. Bydlíte-li s dalšími lidmi, omezte s nimi kontakt.

Samozřejmě to, že kašlete a máte horečku, nemusí hned znamenat, jste se nakazili nemocí COVID-19. Můžete mít například klasickou chřipku, která má podobné příznaky jako onemocnění, které způsobuje nový typ koronaviru.

Jak testování probíhá a kde se nechat testovat

K prokázání COVID-19 se používají testy detekující genetickou informaci viru ve vzorku od pacienta. Za vhodný vzorek se považuje výtěr z hltanu a nosohltanu. Chcete-li se nechat testovat, protože máte podezření, že jste se nemocí COVID-19 nakazili, zavolejte svému lékaři a domluvte se s ním na dalším postupu. Lékař vám může vydat doporučení nebo žádanku k provedení testu. Posoudí i to, jestli nemáte jet na odběrové místo, ale máte si zavolat sanitku s mobilním odběrem. Seznam odběrových míst najdete na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Kromě klasických testů vědci vyvíjejí i různé typy rychlotestů. Například americká společnost Abbott oznámila, že vyvinula rychlotest, který zvládne pozitivní výsledek zobrazit za pouhých 5 minut a zpřesňující negativní pro vyloučení infekce pak za 13 minut. Více o novém testu si můžete přečíst v tomto článku.

Důležité kontakty

Nejnovější informace týkající se vývoje různých opatření v České republice v souvislosti s nemocí COVID-19 najdete na webových stránkách vlády, případně ministerstva zdravotnictví.

Na těchto stránkách jsou k dispozici i důležité kontakty, například nonstop infolinky a telefonní čísla na Státní zdravotní ústav, zdravotní pojišťovny a krajské hygienické stanice a další důležité kontakty, které by se vám mohly hodit. Všechna čísla a vládní usnesení najdete zde.

Tagy:

Hlavní zprávy

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista
Volby 2021

Lidé trpí a umírají v totalitě peněz. Vláda má na rukou krev, hlásá mladý komunista

Ostrou kritiku si v pořadu Divoká karta na CNN Prima NEWS od ostatních mladých politiků vyslechl kandidát KSČM pro sněmovní volby Arťom Korjagin za jeho slova, že lidé dnes trpí a umírají v „totalitě peněz“ a kapitalistický systém „má na rukou krev“. Kandidát Přísahy Michal Košan reagoval slovy, že „komunisty nenávidí“. Představitelka koalice Spolu Markéta Vyvlečková (KDU-ČSL) a reprezentant Pirátů a STAN Zbyněk Horváth připomněli, že komunistický režim zavraždil a pronásledoval stovky lidí.

Češi jsou švejkovská nátura a nevěří opatřením. Neočkované si covid najde, říká Kubek

Česko musí co nejrychleji proočkovat zbytek seniorů, vyzývá v rozhovoru pro CNN Prima NEWS předseda České lékařské komory Milan Kubek. Varuje zároveň, že si covid neočkované najde. Na druhou stranu si myslí, že pokud by se proočkovala větší část společnosti, mohlo by dojít k rozvolnění opatření podobně jako například v Dánsku. Připomněl však, že někteří Češi se švejkovskou povahou nerespektují ani současná pravidla.

Kajínek: EU se zbláznila. Zakázat doživotním vězňům navazovat kontakty je nesmysl

Dánsko má v plánu zakázat vězňům, kteří jsou odsouzeni na doživotí, aby skrze dopisy a telefonáty navazovali romantické vztahy. K tomuto kroku chce vláda přistoupit zejména kvůli fanynkám, které odsouzeným zasílají desítky až stovky dopisů. Co si o návrhu dánské vlády myslí nejznámější český vězeň Jiří Kajínek, který si až do udělení milosti odpykával doživotní trest? Svůj názor sdělil v exkluzivním rozhovoru pro CNN Prima NEWS.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Očkování nám rozhodilo menstruaci. Na změny po vakcinaci si stěžují desetitisíce žen

Více než 30 tisíc žen oznámilo, že po očkování vakcínou proti COVID-19 došlo k narušení jejich menstruačního cyklu. Změny ale byly „krátkodobé“, uvedla lektorka reprodukční imunologie na Imperial College London Victoria Maleová. Podle ní se většina žen po jednom cyklu vrátí k normálu. Neexistují zatím ani žádné důkazy, že by očkování ovlivňovalo plodnost.

Experiment japonských školáků pokračuje i po 37 letech. Na Havaji vyplaval vzkaz v lahvi

Tichý oceán vyplavil na Havaji lahev se vzkazem, kterou před 37 lety vhodili do moře studenti japonské střední školy v rámci vědeckého experimentu. Cílem pokusu bylo monitorování oceánských proudů, uvedl web The Guardian. V letech 1984 a 1985 školáci hodili do oceánu poblíž Tokia 750 lahví. Od té doby se našly na 17 místech planety. Například na japonském ostrově Okinawa, v Číně, na Filipínách nebo na západním pobřeží USA.

reklama

Domácí zpravodajství

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

reklama