reklama

Jak se cítí lékaři po vakcinaci? Žádné mimořádné pocity nemám, říká chirurg Pafko

Veřejnost má na očkování proti koronaviru různé názory. Televize CNN Prima NEWS se proto zeptala prvních lékařů, kteří vakcínu dostali, zda jim způsobila nějaké problémy.

reklama

Mezi prvními lékaři, kteří se nechali očkovat, byl i přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice na Bulovce Milan Zikán. „Bylo to bezbolestné a cítím se naprosto v pořádku. A doufám, že všichni použijí svůj rozum a nechají se očkovat, protože to je jediná cesta, jak se můžeme přestat nemoci COVID-19 bát,“ uvedl po očkování profesor.

Stejně po vakcinaci reagoval i chirurg Pavel Pafko. „Žádné mimořádné pocity nemám. Píchnutí jsem díky elegantnímu zákroku kolegyně vůbec necítil a rizika jsou jenom drobné svědění nebo zarudnutí v místě vpichu. Všechno na světě je třeba poměřovat s něčím, tedy vpíchnutí s tím, že bych byl na ventilátoru a bojoval o život. To je zkrátka nesrovnatelné,“ míní.

Pro CNN Prima NEWS dále uvedl, že nechápe, jak mohou lidé očkování odmítat. „Nevím, co si laici myslí a jak přemýšlejí, když jsem se ale z medií dočetl, že 45 procent lidí, tedy téměř polovina české populace, se nechce nebo váhá nechat se očkovat, tak tomu absolutně nerozumím. To jsou emocionálně, nikoliv racionálně rozhodnutí lidé,“ nechápe Pafko.

Účinnost očkování chirurg popsal na několika příkladech. „Uvědomme si, že v historii zachránilo více životů, než kolik dohromady padlo lidí v obou světových válkách. Připomenu dětskou obrnu, kterou vyřešila právě vakcinace. A takových onemocnění je hodně,“ uvedl.

Podle Pafka by lidé měli u očkování lékařům důvěřovat. „Věříte lékařům, když vás zachraňují na JIP. Denně přitom pobyt na JIP pacienta na ventilátoru stojí desetitisíce nebo dokonce statisíce. Proti tomu můžeme postavit vakcínu za asi 200 až 300 korun,“ zdůraznil.

Na dotaz, zda je plán očkování dostatečný, Pafko zdůraznil, že sice není organizátor, ale v první řadě se musí očkovat ohrožené skupiny. „Z 19 pacientů po transplantaci plic jich po infekci zemřelo pět, tedy každý čtvrtý. Tyto lidi je potřeba v první řadě chránit stejně jako jako seniory a zdravotníky. Onemocnění několika sester a lékařů vážně ohrožuje provoz kliniky,“ dodal.

Ředitelé fakultních nemocnic se naočkovali navzájem

Ředitelé Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) se dokonce očkovali sami navzájem. „Očkování probíhalo krásně, s kolegou jsme se naočkovali navzájem, byla to taková přidaná hodnota, protože jsme lékaři, takže můžeme. Trochu to pálí v místě vpíchnutí, jinak u mě proběhlo vše v úplném pořádku,“ uvedl ředitel VFN David Feltl.

Podobně reagoval i ředitel FNKV Petr Arenberger: „Cítím se stejně dobře jako pan ředitel Feltl. Je to v podstatě stejné jako očkování například proti chřipce nebo proti jakémukoliv jinému onemocnění.“

Tagy:
KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše
Názory

KOMENTÁŘ: Proč se ČSSD nedostane do Sněmovny a ODS neporazí Babiše

Je léto, politika nikoho stejně nezajímá, řekli si zřejmě šéfové některých partají a odjeli na dovolenou. Není o nich vidu ani slechu. A co dělá premiér Andrej Babiš? Otvírá D1, jezdí do krajů. Navíc ohlásil, že letos zůstane v úřadu i o vládních prázdninách. A potom se opozice diví a fňuká, že nemá v médiích dostatek prostoru a ANO stále kraluje předvolebním průzkumům.

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce
OH 2021

Zlaté deblistky: Můžeme být na sebe jen pyšné. Krejčíkové se z Tokia vůbec nechce

Společně se staly světovými jedničkami, dvakrát vyhrály Roland Garros, jednou Wimbledon. A teď i olympijské hry v Tokiu. Tenisové deblistky Kateřina Siniaková s Barborou Krejčíkovou si za velkého dojetí navzájem předaly zlaté medaile. „Budeme si to připomínat. Na každém turnaji si řekneme: Pamatuješ si, zlato, jak jsme byly na olympiádě? Doufám, že nás to bude spojovat dál,“ vyprávěla Krejčíková.

Kritizovala Lukašenkův režim. Běloruskou běžkyni funkcionáři donutili vrátit se z OH domů

Běloruská běžkyně a kritička režimu prezidenta Alexandra Lukašenka Kryscina Cimanouská byla podle svých slov donucena vrátit se z olympijských her v Tokiu do vlasti. Cimanouská měla závodit v pondělí v běhu na 200 metrů, ale běloruský tým ji odvezl na letiště. Agentuře Reuters sprinterka řekla, že byla z olympijského týmu vyhozena po stížnostech na trenéry.

Živě
ON-LINE desátý den olympiády: České tenistky braly zlato. Králem sprintu se stal Ital

Aktualizováno

České tenistky Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková to dokázaly. Ovládly finále čtyřhry a stávají se olympijskými vítězkami. Duel o zlato proti švýcarské dvojici Belinda Bencicová-Viktorija Golubicová vyhrály díky dvěma získaným setům. První po urputném boji vybojovaly poměrem 7:5. Druhý set již Češky přepnuli na vyšší výkonnostní stupeň a ovládly jej 6:1. Do jisté míry tak Bencicové vrátily sobotní finále dvouhry, které švýcarská tenistka vyhrála proti jiné české reprezentantce Markétě Vondroušové.

Tragická nehoda u Karlových Varů má dvě oběti. Zemřela matka s dítětem, další jsou zranění

Při tragické nehodě dvou osobních aut u Karlových Varů v neděli zemřelo dítě a jeho matka. Další tři lidé se při střetu zranili, dva z nich přepravil vrtulník do plzeňské nemocnice. Silnice číslo 6 směrem na Prahu u střelnice je kvůli nehodě v obou směrech uzavřená, informoval krajský policejní mluvčí Jakub Kopřiva. Podle webu dopravniinfo.cz bude silnice uzavřena přibližně do 14:30.

reklama

Domácí zpravodajství

Je libo prohlídku lachtanů či vakcínu? V pražské zoo se můžete o víkendu nechat očkovat

Lidé, kteří o víkendu navštíví pražskou zoologickou zahradu, se mohou nechat v areálu očkovat bez registrace. Praha připravila očkovací autobus, který stojí hned za vstupem do zahrady a podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) se vydá i na další místa v Praze, kde se předpokládá velká koncentrace lidí. Za sobotní dopoledne možnost využilo už několik desítek lidí.

reklama