reklama

Jak se cítí lékaři po vakcinaci? Žádné mimořádné pocity nemám, říká chirurg Pafko

Veřejnost má na očkování proti koronaviru různé názory. Televize CNN Prima NEWS se proto zeptala prvních lékařů, kteří vakcínu dostali, zda jim způsobila nějaké problémy.

reklama

Mezi prvními lékaři, kteří se nechali očkovat, byl i přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Nemocnice na Bulovce Milan Zikán. „Bylo to bezbolestné a cítím se naprosto v pořádku. A doufám, že všichni použijí svůj rozum a nechají se očkovat, protože to je jediná cesta, jak se můžeme přestat nemoci COVID-19 bát,“ uvedl po očkování profesor.

Stejně po vakcinaci reagoval i chirurg Pavel Pafko. „Žádné mimořádné pocity nemám. Píchnutí jsem díky elegantnímu zákroku kolegyně vůbec necítil a rizika jsou jenom drobné svědění nebo zarudnutí v místě vpichu. Všechno na světě je třeba poměřovat s něčím, tedy vpíchnutí s tím, že bych byl na ventilátoru a bojoval o život. To je zkrátka nesrovnatelné,“ míní.

Pro CNN Prima NEWS dále uvedl, že nechápe, jak mohou lidé očkování odmítat. „Nevím, co si laici myslí a jak přemýšlejí, když jsem se ale z medií dočetl, že 45 procent lidí, tedy téměř polovina české populace, se nechce nebo váhá nechat se očkovat, tak tomu absolutně nerozumím. To jsou emocionálně, nikoliv racionálně rozhodnutí lidé,“ nechápe Pafko.

Účinnost očkování chirurg popsal na několika příkladech. „Uvědomme si, že v historii zachránilo více životů, než kolik dohromady padlo lidí v obou světových válkách. Připomenu dětskou obrnu, kterou vyřešila právě vakcinace. A takových onemocnění je hodně,“ uvedl.

Podle Pafka by lidé měli u očkování lékařům důvěřovat. „Věříte lékařům, když vás zachraňují na JIP. Denně přitom pobyt na JIP pacienta na ventilátoru stojí desetitisíce nebo dokonce statisíce. Proti tomu můžeme postavit vakcínu za asi 200 až 300 korun,“ zdůraznil.

Na dotaz, zda je plán očkování dostatečný, Pafko zdůraznil, že sice není organizátor, ale v první řadě se musí očkovat ohrožené skupiny. „Z 19 pacientů po transplantaci plic jich po infekci zemřelo pět, tedy každý čtvrtý. Tyto lidi je potřeba v první řadě chránit stejně jako jako seniory a zdravotníky. Onemocnění několika sester a lékařů vážně ohrožuje provoz kliniky,“ dodal.

Ředitelé fakultních nemocnic se naočkovali navzájem

Ředitelé Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze a Fakultní nemocnice Královské Vinohrady (FNKV) se dokonce očkovali sami navzájem. „Očkování probíhalo krásně, s kolegou jsme se naočkovali navzájem, byla to taková přidaná hodnota, protože jsme lékaři, takže můžeme. Trochu to pálí v místě vpíchnutí, jinak u mě proběhlo vše v úplném pořádku,“ uvedl ředitel VFN David Feltl.

Podobně reagoval i ředitel FNKV Petr Arenberger: „Cítím se stejně dobře jako pan ředitel Feltl. Je to v podstatě stejné jako očkování například proti chřipce nebo proti jakémukoliv jinému onemocnění.“

Tagy:

Hlavní zprávy

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?
Partie

Oplotit a bez alkoholu. Za jakých podmínek by nová vláda nechala otevřené vánoční trhy?

Vláda v demisi premiéra Andreje Babiše (ANO) ve čtvrtek ze dne na den mimo jiné zakázala po celém Česku vánoční trhy. Nastupující kabinet pod vedením Petra Fialy (ODS) s tím ale razantně nesouhlasí. Poslanec Tom Philipp z KDU-ČSL v Partii na CNN Prima NEWS nastínil, za jakých podmínek by mohly být trhy otevřené. Zmínil omezený počet lidí i zákaz konzumace alkoholu, nesouhlasili s ním ale hejtmané.

Vánoční trhy jsou zábava, nejen nákupy. Ve hře jsou i nová omezení, řekl Havlíček

Vánoční trhy nejsou jen otázka nákupů, ale také zábavy při velké koncentraci lidí na jednom místě. To je podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) důvod, proč vláda přistoupila k jejich zákazu. „Nejedná se o to, že se nakoupí a jde se pryč,“ řekl Havlíček v Partii Terezie Tománkové na CNN Prima NEWS. Současná vláda prý prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze podle Havlíčka vyloučit.

Stodolní, 22.00: Vztek na odmítače, návrat výdejních oken a disko jako uzavřená akce

Slavná ostravská ulice, která údajně nikdy nespí, šla v pátek do hajan v deset večer. Mohla za to nová vládní opatření, kvůli kterým byli hosté vyhnáni z podniků nejpozději ve 22 hodin. A vzápětí na zasněžené Stodolní spílali neočkovaným. „My jsme zodpovědní, odmítači nám ale ode dneška kazí noční zábavu,“ shodli se třeba Vojta, Kamil, Tomáš a Robin před barem Harley's Retro. Za rohem v podniku High Five dál hřímala soukromá diskotéka. A znova se otevřela výdejní okénka, i když jen dvě v celé zábavní čtvrti.

Tamara Kotvalová: Peníze pro mě nikdy nebyly skutečnou motivací

V nitru stále vzpomíná na těžké začátky v Tatrách, které jí poskytly cennou životní lekci, z níž do určité míry čerpá dodnes. Ráda by ji také předala dál svým dětem, zejména staršímu synovi Martinovi. Nic za to ale nežádá. Ví, že si každý z jejích potomků musí jít svou vlastní cestou, stejně jako kdysi ona sama. Ta její ji dovedla až k založení a mohutnému rozvoji společnosti Carollinum, ze které se stal tuzemský lídr v distribuci luxusního zboží.

Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno, rýpnul si Havlíček do Rakušana

Současná vláda prozatím nechystá vyhlásit lockdown, další přísná protipandemická omezení však nelze vyloučit. V nedělním pořadu Partie na CNN Prima NEWS to řekl vicepremiér v demisi Karel Havlíček (ANO). Předseda hnutí STAN Vít Rakušan mu vyčetl, že kabinet Andreje Babiše v mnohém zaspal. S tím však Havlíček nesouhlasil: „Vaše návrhy by byly vhodné pro první vlnu, dobré ráno.“

reklama

Domácí zpravodajství

Povolit na českých dálnicích 150 km/h? Nová vláda je pro, na Západě naopak zpomalují

Nastupující vláda Petra Fialy (ODS) navrhuje, aby se na některých úsecích dálnic mohlo jezdit až 150 km/h. Že by čeští řidiči mohli více šlápnout na plyn, však jde proti trendu, kterým se ubírá západní Evropa. V některých státech naopak zvažují snížení nejvyšší povolené rychlosti. V Česku byl navíc již jednou podobný nápad odmítnut. Bývalý ministr dopravy Dan Ťok tehdy upozorňoval, že české dálnice nejsou na vyšší rychlost stavěné.

Před 100 lety se narodil Dubček. Naivka i statečný partyzán, který byl za války raněn

Život Alexandra Dubčeka je příběhem smělých nadějí i hořkých zklamání. Byl populární tváří pražského jara, velkým poraženým okupace ze srpna 1968, faktickým spolupachatelem násilí na demonstrantech o rok později. Ale nejen to. Muž s pověstí ustrašeného naivky, od jehož narození uplynulo přesně 100 let, taky bojoval ve Slovenském národním povstání, později studoval s Gorbačovem. O jeho pestrém osudu vypráví v rozhovoru pro CNN Prima NEWS historik Milan Bárta.

Monika snila o vlastní cukrárně, ale našli jí nádory na mozku. Rodina žádá o pomoc

Málokoho potká v životě větší smůla než devatenáctiletou Moniku Šmahajavou. Před dvěma a půl lety ji trápily zhoršující se bolesti hlavy, magnetická rezonance přinesla drsnou diagnózu: dva nádory na mozku. Dívka podstoupila sedmihodinovou operaci, která bohužel nevyšla. Od té doby statečně bojuje s návratem do běžného života, i přes intenzivní snahu je však stále ležící, špatně mluví, hýbe se velmi omezeně. Moničina rodina se nevzdává, jen žádá o pomoc.

Topolánek: Zeman je v pořádku, nalezl v sobě negativní vlastnosti. Fiala je klidná síla

Petr Fiala je klidná síla, dokáže zvládnout složitý mechanismus vyjednávání mezi pěti stranami, řekl ve vysílání CNN Prima NEWS o budoucím premiérovi bývalý předseda vlády Mirek Topolánek. Celý proces jmenování podle něj prodloužily zdravotní problémy Miloše Zemana. Topolánek ale prohlásil, že v současnosti je prezident plně v pořádku, protože v sobě nalezl negativní vlastnosti.

reklama