reklama

Alergických reakcí na vakcínu je více. Jsme na to připraveni, ujišťuje Blatný

Je to důvod k opatrnosti, nebo přímo k poplachu? Podle amerického zdravotnického experta se po očkování proti covidu vakcínou od společnosti Pfizer vyskytlo více alergických reakcí, než se původně předpokládalo. Český ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uklidňuje, že nejde o nic neobvyklého.

reklama

Kdyby tu větu řekl někdo jiný, třeba by zapadla. Autorem mírně znepokojivého výroku je však doktor Moncef Slaoui, odborný šéf amerického proticovidového očkovacího projektu Operation Warp Speed. Když v týdnu čelil otázce na počet alergických reakcí po očkování vakcínou od společností Pfizer a BioNTech (jak fungují vakcíny se dozvíte ZDE), v rozhovoru pro web The Sun připustil: „Je jich více, než je obvyklé u jiných vakcín.“

K tématu

Aby bylo jasno: Pořád jde o relativně malé číslo. Ve Spojených státech proběhlo do středy přes milion bezproblémových očkování, nežádoucí reakce nastala jen u sedmi jedinců. Podobné to bylo i ve Velké Británii, kde podle listu The Sun z 600 tisíc očkovaných nahlásili potíže pouze dva lidé.

Možné obavy proto rozháněl už ve středu i český ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„K nežádoucí reakci může dojít stejně jako u každého jiného léku,“ prohlásil na tiskové konferenci po jednání vlády. „Na bezpečnost očkování je kladen nesmírný důraz. Na očkovaného budou vzneseny standardní dotazy jako před jakýmkoliv jiným očkováním, zhodnotí se jeho zdravotní stav.“

Blatný navíc ubezpečil, že české zdravotnictví je dobře připraveno i na případy, kdy by mohlo dojít ke komplikacím.

K tématu

„V lednu se očkuje pouze ve zdravotnických zařízeních, kde je zajištěna možnost včasné reakce na nežádoucí stav,“ řekl. „I po následném spuštění vakcinačních center mimo zdravotnická zařízení se samozřejmě počítá s tím, že v nich bude k dispozici všechno potřebné. To je ostatně podmínka, aby takové zařízení vůbec mohlo být provozováno.“

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) už dříve upozornil, že by vakcína společnosti Pfizer vyvíjená ve spolupráci s německou firmou BioNTech neměla být podávána osobám se známou anamnézou závažné alergické reakce. I britský Regulační úřad pro léky a zdravotnické produkty vydal doporučení, aby nikdo, kdo v minulosti prodělal anafylaktický šok nebo těžké alergické reakce na léky či jídlo, raději zmíněné očkování neabsolvoval.

Americké zdravotnické úřady se v příštích týdnech chystají spustit rozsáhlý výzkum rizikových pacientů. Jeho cílem je zjistit, co přesně u nich alergické reakce spouští. Podle Alkise Togiase, lékařského experta na alergie a astma, budou do projektu zahrnuty až stovky jedinců.

„Chceme najít způsob, aby se vakcíny nemuseli bát ani lidé, kteří k různým alergiím inklinovali už v minulosti,“ prohlásil Togias pro CNBC.

K tématu

Tagy: očkování alergie vakcína vedlejší účinky koronavirus COVID-19 Jan Blatný Pfizer BioNTech covid alergická reakce

Další hlavní zprávy

Rusko

Drama u Krymu: Rusové stříleli na britskou loď, došlo i na bomby. Británie to popírá

Drama u Krymu: Rusové stříleli na britskou loď, došlo i na bomby. Británie to popírá

Plavidlo ruské pohraniční stráže ve středu vypálilo výstražné výstřely kvůli plavbě britského torpédoborce Defender u břehů Krymu, oznámila státní agentura TASS s odvoláním na ruské ministerstvo obrany. K výstraze se podle agentury připojil také ruský bombardér, který svrhl několik bomb v předpokládaném dalším směru plavby britské lodi. Stalo se tak podle ministerstva poté, co torpédoborec vplul asi tři kilometry hluboko do ruských výsostných vod.

Ústecký kraj

Policisté v Teplicích zakročili správně, říká expert. Popsal i techniku zakleknutí

Policisté v Teplicích zakročili správně, říká expert. Popsal i techniku zakleknutí

Policie zpacifikovala agresora z Teplic nejhumánněji, jak mohla. Pro zasahující muže v uniformě byl nebezpečný a odporoval jim, policisté přesto nesáhli třeba po obušku. Ve vysílání CNN Prima NEWS to řekl bezpečnostní expert a bývalý člen speciálních policejních a armádních jednotek Lumír Němec. Advokát Miroslav Krutina ale s formou zásahu nesouhlasí, podle něj klečení na krku nepatří do donucovacího arzenálu.

Konec laciných hypoték. Česká národní banka zdvojnásobila svou základní úrokovou sazbu
V Hradci Králové probíhá i přes covid divadelní festival. Co musí návštěvníci splnit?
Zaorálek: Plné arény diváků nečekejte, od srpna chci venku až 7 tisíc lidí
Na škole v přírodě musely zasahovat sanitky. Desítky dětí po jídle zvracely
reklama
reklama
Kvůli zásahu v Teplicích se chystají protesty. Za „českého Floyda“ lidé zapalují svíčky

Ústecký kraj

Domácí zpravodajství

Rehabilitace nepomáhaly, válečné zranění vyléčil veterán sám v garáži
Další články
reklama
reklama