reklama

Alergických reakcí na vakcínu je více. Jsme na to připraveni, ujišťuje Blatný

Je to důvod k opatrnosti, nebo přímo k poplachu? Podle amerického zdravotnického experta se po očkování proti covidu vakcínou od společnosti Pfizer vyskytlo více alergických reakcí, než se původně předpokládalo. Český ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) uklidňuje, že nejde o nic neobvyklého.

reklama

Kdyby tu větu řekl někdo jiný, třeba by zapadla. Autorem mírně znepokojivého výroku je však doktor Moncef Slaoui, odborný šéf amerického proticovidového očkovacího projektu Operation Warp Speed. Když v týdnu čelil otázce na počet alergických reakcí po očkování vakcínou od společností Pfizer a BioNTech (jak fungují vakcíny se dozvíte ZDE), v rozhovoru pro web The Sun připustil: „Je jich více, než je obvyklé u jiných vakcín.“

Aby bylo jasno: Pořád jde o relativně malé číslo. Ve Spojených státech proběhlo do středy přes milion bezproblémových očkování, nežádoucí reakce nastala jen u sedmi jedinců. Podobné to bylo i ve Velké Británii, kde podle listu The Sun z 600 tisíc očkovaných nahlásili potíže pouze dva lidé.

Možné obavy proto rozháněl už ve středu i český ministr zdravotnictví Jan Blatný.

„K nežádoucí reakci může dojít stejně jako u každého jiného léku,“ prohlásil na tiskové konferenci po jednání vlády. „Na bezpečnost očkování je kladen nesmírný důraz. Na očkovaného budou vzneseny standardní dotazy jako před jakýmkoliv jiným očkováním, zhodnotí se jeho zdravotní stav.“

Blatný navíc ubezpečil, že české zdravotnictví je dobře připraveno i na případy, kdy by mohlo dojít ke komplikacím.

„V lednu se očkuje pouze ve zdravotnických zařízeních, kde je zajištěna možnost včasné reakce na nežádoucí stav,“ řekl. „I po následném spuštění vakcinačních center mimo zdravotnická zařízení se samozřejmě počítá s tím, že v nich bude k dispozici všechno potřebné. To je ostatně podmínka, aby takové zařízení vůbec mohlo být provozováno.“

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) už dříve upozornil, že by vakcína společnosti Pfizer vyvíjená ve spolupráci s německou firmou BioNTech neměla být podávána osobám se známou anamnézou závažné alergické reakce. I britský Regulační úřad pro léky a zdravotnické produkty vydal doporučení, aby nikdo, kdo v minulosti prodělal anafylaktický šok nebo těžké alergické reakce na léky či jídlo, raději zmíněné očkování neabsolvoval.

Americké zdravotnické úřady se v příštích týdnech chystají spustit rozsáhlý výzkum rizikových pacientů. Jeho cílem je zjistit, co přesně u nich alergické reakce spouští. Podle Alkise Togiase, lékařského experta na alergie a astma, budou do projektu zahrnuty až stovky jedinců.

„Chceme najít způsob, aby se vakcíny nemuseli bát ani lidé, kteří k různým alergiím inklinovali už v minulosti,“ prohlásil Togias pro CNBC.

Tagy:

Hlavní zprávy

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února
Koronavirus

Dušek: Přibývá až 100 tisíc nakažených denně. Vrchol přijde na přelomu ledna a února

V Česku aktuálně přibývá asi 100 tisíc nakažených denně, ač to nemusí vykazovat testy. Na základě dat to uvedl šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Čísla nejvíce narůstají v Praze a právě na vývoji v hlavním městě v následujících deseti dnech se podle Duška ukáže, jak se omikron promítne v nejzranitelnější populaci 65+.

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud
Soudy

Zabil lidi cez padáky. Babiš se nemusí omlouvat za výroky o Kalouskovi, potvrdil soud

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš se nemusí omlouvat exministrovi financí Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) za výroky, které o něm pronesl v létě roku 2018, když jako tehdejší premiér se svou vládou žádal Sněmovnu o důvěru. Původní rozsudek potvrdil teď už pravomocně středočeský krajský soud. Babiš během svého projevu mimo jiné o Kalouskovi řekl, že je zase „ožralej“ a že jako náměstek ministra obrany „zabil lidi cez padáky“.

Konec všem opatřením. Angličané končí s nošením roušek, do baru mohou bez covid pasu

Britský premiér Boris Johnson ve středu potvrdil, že od 27. ledna v Anglii skončí většina zbývajících koronavirových omezení. Obyvatelé této části Spojeného království již nebudou muset nosit roušky či pracovat z domova, informují zahraniční agentury. Vědci se podle premiéra domnívají, že vlna způsobená koronavirovou variantou omikron již dosáhla vrcholu.

Zdravotní systémy prožily obrovský kolaps. Po dopoledním výpadku je eRecept plně funkční

Aktualizováno

Od středečního rána hlásil systém eRecept výpadek. Lékárníci se tak nemohli připojit na centrální uložiště a pacientům vydávat léky. Podle informací SÚKL se kolem 13:30 podařilo systém znovu plně zprovoznit. Dostupné je již i call centrum, které je však po výpadku vytížené. Problém měli i lékaři, a to s certifikáty a zadáváním výsledků testování či očkování na covid.

Říhová: Pandemie na jaře skončí. I omikron s dalším virem může vyvolat těžký průběh

Nová varianta koronaviru omikron je sympatická, protože nezpůsobuje tak těžké průběhy. Ve spojení s jinými viry ale hrozí komplikace, uvedla v pořadu K věci na CNN Prima NEWS imunoložka, mikrobioložka a bývalá ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová. Podle ní bychom se už na jaře mohli dočkat tolik vytoužené „tečky“ za koronavirem.

Sleva na jízdném bude činit 50 procent. Změna by měla začít platit od dubna

Aktualizováno

Slevy v dopravě pro studenty a seniory se sníží z nynějších 75 procent na 50 procent z jízdného, rozhodla vláda. Změna by měla začít platit od dubna. Na vládu s návrhem přišel ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Státu to má přinést úspory až 1,8 miliardy korun ročně. Slevy by měly dál platit pro děti a studenty do 26 let a lidi starší 65 let. Ministr také navrhne rozšíření slev pro invalidní důchodce s invaliditou třetího stupně.

Silný vítr udeří v téměř celém Česku. Meteorologové varují i před sněhovými jazyky

Na většině území Česka bude do čtvrtečního večera foukat silný vítr, který v nárazech může dosáhnout přes 65 kilometrů v hodině. Vítr bude postupně zesilovat od středečního odpoledne, kdy zasáhne Slezsko. Od druhé poloviny noci pak bude foukat i v dalších regionech. V polohách nad 500 metrů nad mořem bude vítr tvořit sněhové jazyky, kvůli kterým mohou být některé silnice nesjízdné. Vyplývá to z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

reklama

Domácí zpravodajství

V Brně našli stokilový granát z druhé světové války. Policie evakuovala přes 100 lidí

Aktualizováno

Policie ve středu dopoledne dočasně evakuovala v Brně-Žabovřeskách v Kozákově ulici 116 lidí kvůli nálezu zhruba stokilogramového granátu z druhé světové války. Ještě před polednem nevybuchlý granát pyrotechnici zajistili a lidé se mohli vracet domů. Mluvčí policie Bohumil Malášek řekl, že granát byl nalezen při výkopových pracích na dvoře jednoho rodinného domu. Policie zveřejnila také krátké video z místa.

reklama