Gaming: Counter-Strike – jak se hraje jedna z nejslavnějších esportových her?
Střílečka Counter-Strike: Global Offensive je esportová legenda mezi videohrami. Její první verze se na svět dostala před více než 20 lety, přičemž dodnes tato kompetitivní série patří ke stálicím profesionálních herních turnajů. Jak se hraje? To divákům vysvětlí moderátoři Michal Kabele a Jan Hrušovský z herního pořadu CNN Prima Gaming, který můžete sledovat každou sobotu ve 22:20 na CNN Prima NEWS nebo na webových stránkách cnnprima.cz.
Counter-Strike je týmová hra, ve které soupeří dvě skupiny o pěti hráčích – na jedné straně stojí teroristé, na straně druhé obránci v podobě policejních jednotek. Na herní mapě se nachází dva klíčové body: „áčko“ a „béčko“. V průběhu téměř dvouminutového kola musí teroristé na jedno z nich doběhnout, položit bombu a nechat ji explodovat.
Obránci se jim v tom snaží zabránit. Pokud přesto dojde k položení bomby, začíná 40vteřinový odpočet. Tolik času mají policisté na deaktivaci bomby, což mohou udělat za pomocí zneškodňovací sady, tzv. defuse kitu. Jde to i bez něj, ale trvá to dvakrát déle. Kolo rovněž končí, když je jeden z týmů kompletně eliminován.
Zbraně a jejich nákup
Podstatnou mechanikou v Counter-Striku je týmová ekonomika. Na začátku každého kola dostanou hráči několik vteřin na to, aby si nakoupili výbavu – vestu, helmu, zbraně či také granáty.
Na výběr mají rovněž z pestré škály zbraní od pistolí přes brokovnice, samopaly, útočné pušky až po kulomety a odstřelovačky. Pestrá výbava umožňuje týmům vymýšlet různé strategie. Jenže každý kousek něco stojí.
Pušku AK-47 například koupíte za 2 700 virtuálních dolarů, zatímco odstřelovací pušku AWP za 4 750 dolarů. Vesta a helma vyjdou na tisícovku, granáty stojí od 200 do 600 dolarů a defuse kit pořídíte za rovných 400.
Na začátku prvního kola mají všichni něco málo peněž, na lepší výbavu si ale musí vydělat. Každé zabití, aktivování nebo zneškodnění bomby a vyhrané kolo zajistí peníze. I za prohrané kolo dostanou hráči finance, ale ne tolik. Proto musíte přemýšlet, plánovat nákupy a vývoji zápasu uzpůsobovat taktiku.
Jedna ze zbraní v Counter-Strike: Global Offensive. Nákup správné výbavy zásadně ovlivňuje celý průběh zápasu. Zdroj: Valve
Herní systém
Jedna mapa Counter-Striku se hraje na 30 kol. V polovině si týmy prohodí strany. Vítězem je pak celek, který jako první získá 16. bod. Takové klání trvá zhruba 30 až 60 minut. Pokud je ale výsledné skóre 15:15, celý zápas se prodlužuje.
Zápasy se zpravidla hrají v sériích na několik map. Podobně je na tom tenis, kde se utkání hraje na více setů. BO1 (best of 1) série se v Counter-Striku rozhoduje pouze na jediné mapě. V BO3 vyhrává tým, který si připíše dvě vítězné mapy. Nejnáročnější jsou BO5, kde musíte pro vítězství v zápase získat tři mapy. Takové série se však hrají výjimečně.
Ve hře je celkem sedm různorodých map a každá je svým způsobem specifická – ať už jde o textury nebo prostředí, které někde přihrát lehkou výhodu útočníkům, jinde zase obráncům.
Další režimy hry
Soutěže se v Counter-Striku hrají v módu, kterému se říká „bomb defusal“, neboli „scénář bomby“, v němž musí zápasící týmy odpálit nebo naopak zneškodnit výbušninu. Hra ale nabízí více režimů, například záchranu rukojmích, deathmatch (tedy klasický zápas všech proti všem) nebo týmový deathmatch. V těchto módech se ale moc turnajů nehraje.
Postupem času se do Counter-Striku dostal i v současné době populární žánr battle royale. Zde nese název Danger Zone. Na herní mapu je vysazeno 18 hráčů, kteří bojují proti sobě. Herní mapa se jim ale postupně zmenšuje a vítězem se stává hráč, který zůstane jako poslední naživu.
2M Peak Viewers on #PGLMajorAntwerp. @natusvincere vs @FaZeClan is the most popular match of the event. English peak - 1M viewers.
— Esports Charts 🇺🇦 (@EsportsCharts) May 22, 2022
Languages & Platforms statistics of #CSGO Major:https://t.co/KdlA4o3Xwu pic.twitter.com/gzvMZZiDUc
Counter-Strike: Global Offensive hraje v průměru půl milionu lidí denně. Ze všech esportových titulů má nejvíce profesionálních hráčů, kterých je za celou historii této série kolem 20 tisíc. V CS:GO turnajích se podle různých odhadů rozdalo už přes tři miliardy korun.
Finále posledního CS:GO Majoru v belgických Antverpách, největšího turnaje v této hře, sledovalo v jeden moment přes dva miliony lidí. Uvnitř antverpského sportovního paláce přihlíželo naživo duelu mezi týmy FaZe Clan a Natus Vincere zhruba 20 tisíc diváků.