Policejní hlídky v Praze a Ostravě ve čtvrtek objevily dvě stovky lidí, kteří neměli na určitých místech nasazený respirátor, nanoroušku či dvě chirurgické roušky. Městská policie hlavního města (MPP) řešila 187 případů porušení vládních nařízení. V Ostravě strážnici odhalili přestupků. Z větší části se snaží porušení řešit domluvou, rozdali však i první pokuty.
„Strážníci uložili tři pokuty v celkové výši 900 korun, jeden případ porušení oznámili správnímu orgánu a v ostatních případech postačila pouze domluva,“ uvedla mluvčí MPP Irena Seifertová.
Dvě zdravotní roušky na sobě jsou nesmysl. Ohrožují nás víc než jedna, varuje Kůs
Lidé mají od čtvrtka nosit v MHD či obchodech respirátory nebo dvě zdravotní roušky přes sebe. Ty údajně ohrozí lidi více než jedna rouška, tvrdí předseda výkonné rady Asociace nanotechnologického průmyslu České republiky Jiří Kůs. V pořadu K věci CNN Prima NEWS zároveň uvedl, že by se lidé měli vyvarovat levných respirátorů KN95 a poradil, které ochranné prostředky jsou nejbezpečnější.
Hlídky na nová pravidla pro ochranu nosu a úst, která jsou kvůli epidemické situaci v zemi nyní přísnější, podle mluvčí především upozorňovaly. Strážníci se při kontrole mimořádného opatření soustřeďovali zvláště na ty, kteří neměli na ústech a nosu žádnou ochranu.
Takovým provinilcům hrozí pokuta ve výši až 10 000 korun nebo oznámení správnímu orgánu. S dotazy k novému nařízení se ze strany veřejnosti setkali i operátoři na tísňové lince. Lidé se ptali mimo jiné na to, kde je nutné mít respirátory nebo nanoroušky nasazené.
Příslušníci městské policie podle mluvčí zjistili jen v únoru přes 6 700 porušení mimořádných opatření. Za celý leden jich bylo celkem 8 680. Prioritou pražských strážníků jsou podle Seifertové kontroly vládních opatření v městské hromadné dopravě a souvisejících místech. Stále však řeší i zákaz vycházení a nedovolené shlukování.
Strážníci v Ostravě budou lidi především upozorňovat
Ostravští strážníci ve čtvrtek zaznamenali jedenáct případů porušení vládních nařízení. Provinilcům se snažili především domlouvat. „Při provádění kontrol budou strážníci zohledňovat překlenovací období platné do konce února. V tomto období budou působit spíše preventivně. Občany budou upozorňovat na nová vládní nařízení, kterými je potřeba se řídit,“ řekl mluvčí strážníků Jindřich Machů.
Podle něj ale z dosavadních výsledků kontrol vyplývá, že lidé nařízená opatření spíše dodržují a na zastávkách, v prostředcích městské hromadné dopravy či v obchodech nosí odpovídající ochranu nosu a úst.
„Nová nařízení kontrolovali ostravští strážníci v rámci běžného výkonu služby. Za čtvrtek řešili celkem jedenáct případů porušení těchto nařízení. Všechny strážníci zaznamenali na zastávkách a vyřešili je domluvou. Osoby měly dýchací cesty zakryty pouze látkovou rouškou,“ upřesnil Machů.
Dodal, že nerespektování povinnosti nosit respirátor můžou strážníci řešit domluvou, uložením pokuty až do výše 10 000 korun, případně věc oznámit příslušnému správnímu orgánu k projednání. „Každé takovéto porušení je strážníky vždy řešeno individuálně. Strážník při určení výše pokuty přihlíží zejména k okolnostem, závažnosti i následkům protiprávního jednání,“ vysvětlil mluvčí JIndřich Machů.