Víte, kdo je to ledňáček? Vedle ptáka jde také o nové klienty fitness center. Každoročně si totiž dávají předsevzetí, že si vylepší svou kondici, jenže ještě během ledna ztratí motivaci a jejich odhodlání se rozplyne.
„Týden jsou zapálení a pak je tady už nevidím,“ uvedla k takzvaným ledňáčkům oslovená dívka ve fitness centru. Poznat jsou nově příchozí velmi snadno. Většinou totiž neví, jak se dané stroje používají, nebo přebíhají od jednoho k druhému. „Ledňáčky máme nejradši. Poznají se i podle novoročního outfitu. Přijdou pětkrát do týdne a pak už se do konce roku neukážou,“ popsala svoji zkušenost fitness trenérka Petra.
Vedle předsevzetí přestat kouřit nebo najít si partnera patří právě to, které se týká hubnutí a cvičení, k nejčastějším. Jenže s výdrží to už taková sláva není. „Většinou odpadá polovina, tedy padesát procent ledňáčků, a to do čtrnácti dnů,“ uvedl manager fitness centra Miroslav Fiala. Jednou z nejčastějších chyb, které ledňáčci dělají, je, že si dávají příliš velkou zátěž místo toho, aby začali s něčím jednodušším.
Buďte rozhodnutí
„Každý ledňáček si vzpomene na to, jak cvičil před pár lety. Myslí si, že bude zvedat stejné váhy, a proto si čtrnáct dní nakládá takové váhy, že tělo přestane rychle regenerovat. A to je jeden z důvodů, že nováčky cvičení přestane bavit,“ pokračoval Fiala. Odpískat své předsevzetí nakonec mohou ještě před tím, než se do něj pustí.
Důležité je začít, cheat day není nutně zlo. Dietoložka radí, jak efektivně hubnout
Zdravý životní styl je nejen o jídle, ale také o hlavě. A důležité je především začít, motivovala k hubnutí v pořadu Nový den lékařka Dita Pichlerová. Leden je podle ní ideální dobou. Vysvětlila, proč je ideální nezačínat se změnou jídelníčku ráno nebo zda je nutná radikální změna.
„Velice často od ledňáčků slyším: ‚Tři dny to vydržím a pak se odměním.‘ Nebo: ‚Čtrnáct dní vydržím a pak si to zase vynahradím.‘ Takto se projevuje, že člověk není rozhodnut,“ zdůraznila výživová poradkyně Kateřina Cajthamlová. Skutečnost, že taková předsevzetí vedou nejen ke ztrátě energie, ale i peněz, potvrzují i ekonomové.
„Plýtvají. Většina ledňáčků si v lednu koupí drahé permanentky. Pak přestávají v průběhu března nebo dubna chodit, a do fitness centra již do konce roku nezamíří. Vstup je tak vyjde i na trojnásobek. Suverénně nejekonomičtější sport, který i já praktikuji, je běh,“ dodal ekonom Lukáš Kovanda.
Ztráta motivace se prodraží
Inflace zacvičila i se vstupným do fitness center. Jednorázové vyjde na 290 korun. Oproti tomu permanentka na čtvrt roku stojí zhruba pět tisíc a na celý rok téměř šestnáct tisíc korun. I tak to ale stojí za to, jen se nováčci musí pokusit vydržet. Pomoct může i trenér, který ukáže, jak správně cvičit. Ovšem nejdůležitější je motivace, a tu má každý jinou. „Musíme být ve více lidech a navzájem se hecovat,“ uvedl oslovený muž. Naopak ženy spíše slyší na fotografie: „Jednou týdně se fotit a vidět rozdíly.“
Pokud nechcete být za ledňáčky, začněte s menšími váhami, rozhodně vydržte anebo odložte své předsevzetí vyměnit tuky za svaly třeba až na březen. Klidně i příštího roku.