Peková k aktuální situaci
Mikrobioložka Soňa Peková se stala během koronavirové krize hvězdou alternativních pohledů na šíření nemoci. Od jara konstantě tvrdí, že je virus zřejmě umělého původu a postupně několikrát zopakovala, že do Vánoc zmizí. Své názory příliš nemění ani teď, když se nadále těžce s nemocí potýkáme. Důvodem, proč nemoc zatím nevymizela, jsou podle ní umělé modifikace viru.
O umělém původu koronaviru hovořila Peková již v dubnu na Radiožurnálu. „Domnívám se, že jde o uměle vytvořený virus. Virus se chová divně, nevyvíjí dobrou imunitu, jsou známy případy reinfekce. Má spoustu charakteristik, které jsme dosud v přírodě neviděli,“ uvedla.
INTERVIEW: Koronavirus se mění, můžeme se obávat dalších vln, říká bioložka Peková
Hostem středečního pořadu kanálu CNN Prima NEWS Interview byla molekulární bioložka Soňa Peková, vedoucí laboratoře Tilia. Té stát původně zakázal kvůli chybějící certifikaci testovat vzorky od lidí s podezřením na koronavirus. V rozhovoru se CNN Prima NEWS s moderátorkou Martinou Kuzdasovou vypráví Peková o různých variantách koronaviru, ale i o tom, proč jsou děti méně náchylné k nákaze nemocí COVID-19.
Velkou pozornost vyvolala v červnu, kdy ubezpečovala, že již žádná druhá vlna nepřijde a nad nemocí je v podstatě vyhráno. „Domnívám se, že žádná druhá vlna nebude. Plošně mezi lidmi už se to šířit nebude. Tady jsme to vyčistili. Nabádám pouze k obezřetnosti před lokálními náhodnými výskyty, především po návratu z ciziny, kde epidemiologická situace není ještě vyřešená,“ řekla v rozhovoru pro Novinky.
„Myslím si, že jsme z toho venku. A za pár měsíců bude i celý svět. U nás je to pryč. My tady jsme to vyčistili. Přímo okolo nás, například ve středních Čechách a jižních, je to už čisté. Domnívám se, že mohou vznikat ještě takové ty mikro ohýnky, jako je Karviná, kde se to ještě rozběhne. Ale šíření v Karviné a v Dole Darkov je dle mého názoru import z Polska,“ dodala.
Poprvé také vyslovila tezi, že nemoc zmizí do Vánoc. „Myslím, že opravdu zmizí, troufnu si odhadnout do Vánoc. Nechová se to jako sezonní respirační onemocnění. Prožene se populací a nazdar. Takže odhaduji maximálně ještě šest měsíců a bude to úplně pryč,“ uvedla.
Nemoc zmizí do Vánoc, opakovala Peková v říjnu
V říjnu, když byla druhá vlna nemoci COVID-19 v Česku v plném proudu, zopakovala, že se na jejích slovech nic nemění. Nárůst počtu případů byl podle ní kvůli tomu, že lidé v létě cestovali. „Styk s cizinci měl podle ní za následek, že se do Česka dostaly nebezpečnější formy viru. „Je možné, že ty kmeny, které teď mordují lidi na jednotkách intenzivní péče, jsou takové, které ještě mají tu divokou sílu,“ uvedla. Přesto tvrdí, že „kdyby se přestalo na nemoc testovat, tak by tím epidemie skončila“. Uvedla to na debatě časopisu Reflex. Psali jsme zde.
Žádná druhá vlna není. Do Vánoc jsme z toho venku, zdůrazňuje Peková
Navzdory neustávajícím nárůstům počtu nakažených nemocí COVID-19 si molekulární bioložka Soňa Peková stále udržuje své nekonvenční názory na nový typ koronaviru. Nadále věří, že nemoc do půl roku zmizí a obhajuje svůj červnový výrok, že žádná druhá vlna nepřijde. Za vysoká čísla z posledních týdnů podle ní může cestování Čechů do zahraničí. Peková to v pondělí řekla na besedě Hovory X, kterou uspořádal časopis Reflex.
Nadále věřila, že nemoc do Vánoc zmizí. „Myslím si, že do Vánoc z toho budeme venku. Do Vánoc máme ještě dva a půl měsíce. U takzvané první vlny jsme vídali pozitivity tak měsíc a půl a pak to zmizelo. Teď jsme začali vídat tak někdy koncem července, takže já si myslím, že ještě chvilku a že to pak zmizí,“ vysvětlila svůj optimistický pohled.
Jsou to jiné kmeny, říká dnes
V současné době Peková říká, že měla pravdu. To, co na podzim i v zimě mezi námi kolovalo a koluje, jsou podle ní už jiné kmeny, jiné viry, které nejsou potomky toho jarního.
„Zkusím to vysvětlit laicky, příkladem. Vezměte si psy: ‚Pes‘ je virus a jednotlivá plemena, třeba německá doga, čuvač či kokršpaněl, jsou ‚kmeny‘. A ty kmeny mají svůj specifický mutační vzorec, podle něhož se poznají. Obrazně řečeno, na jaře jsme tu měli mírnějšího ‚čuvače‘, počátkem podzimu už ostřejšího ‚kokršpaněla‘, dnes se šíří ještě nebezpečnější ‚doga‘. Britská varianta, která se tu už také vyskytuje a my ji kupříkladu identifikovali ve slánské nemocnici, se pozná podle specifických mutací, jež nese pouze tento kmen. I vnější projevy jsou jiné než u toho jarního viru. Častěji se přidružují zdravotní komplikace,“ popsala mikrobioložka pro Reflex s tím, že britský kmen by mohl být superostrý vlčák.
Peková: Vakcína nemusí fungovat. Nevíme, co udělá za deset let, očkovat se nenechám
Vakcína nemusí fungovat. Byla vyvíjena proti čemusi, co se tu už nevyskytuje, řekla v rozhovoru pro Reflex mikrobioložka Soňa Peková. Podle ní nemusí fungovat na britskou mutaci koronaviru, navíc není jisté, co udělá za pět až deset let. Také přiznala, že se očkovat nenechá. V rozhovoru Peková také řekla, že je přesvědčená, že viry, které způsobily druhou i třetí vlnu, měly jiný kmen a byly uměle modifikované. Stejně na tom je podle ní i britská mutace.
Podle ní byla každá vlna způsobena jiným, novým virem a nemá nic do činění s tím jarním, ten vymizel. A britská mutace je už čtvrtým kmenem v pořadí. „Jarní kmen byl první, zářijový druhý, prosincový třetí a nový, britský, je čtvrtý. Já bych to s nadsázkou skoro nazvala, že to na jaře byl SARS-CoV-2, v září SARS-CoV-3, v prosinci až dosud SARS-CoV-4. A britská mutace by se měla jmenovat SARS-CoV-5. Každá vlna se chová klinicky trošku jinak, virus má jiný genom, jiný program, podle něhož je napsán,“ upřesnila Peková.
Ty mrchy jsou uměle modifikované
„Moje poselství se od jara nezměnilo: Najděte tu jeskyni, ze které to vylétá, zavřete ji, zavřete její zaměstnance i její management. Mně nikdo nevymluví, že ta mrcha či mrchy nejsou nějak uměle modifikované. Mnozí říkají, že se máme připravit na další pandemie. Panebože, v žádném případě. Tohle se nesmí stát precedentem,“ vyzvala Peková v rozhovoru.
Zároveň dodala, že virus se vůbec nechová tak, jak se chovají přírodní izoláty. „Vymyká se všemu, co jsme kdy viděli. Je z netopýra a je upravený, aby infikoval lidi,“ řekla Peková s tím, že si netroufne vůbec tvrdit, jestli epidemie skončí britskou mutací, která podle ní pravděpodobně udělá další vlnu, neboť je hrozně infekční. „Buďme zkrátka ostražití, nadále testujme a objektivizujme, co se přesně v danou chvíli děje,“ zdůraznila mikrobioložka.