Pokud se málo hýbete, je to stejné, jako byste kouřili. V obou případech si zkracujete život o srovnatelný počet roků. Vědci spočítali, že pokud se budete hýbat stejně jako čtvrtina nejaktivnějších Američanů, můžete se dožít pěti let navíc.
„Překvapilo mě, že počet let života lidí v USA, které ztratí kvůli nízké úrovni fyzické aktivity, může soupeřit se ztrátami způsobenými kouřením či vysokým krevním tlakem,“ řekl pro CNN vedoucí studie Lennert Veerman z Fakulty lékařství a stomatologie na Griffithově univerzitě v Austrálii.
ČTĚTE TAKÉ: Káva jako hráz proti rakovině a mrtvici? Vědci tvrdí, že pravidelná konzumace může být zdravá
Souvislostmi mezi fyzickou aktivitou a dlouhověkostí se zabývala řada prací. Veermanova studie, kterou ve čtvrtek publikoval časopis British Journal of Sports Medicine, byla inspirována výzkumem z roku 2019. Ten zjistil, že riziko předčasného úmrtí se snižuje tím více, čím více fyzické aktivity lidé vykonávají.
„Zajímalo mě, jak se do délky života promítne a kolik času navíc může přinést jediná hodina chůze,“ řekl Veerman. Ve své studii využil data z průzkumu National Health and Nutrition Examination Survey, který se uskutečnil mezi lety 2003 a 2006 a jehož účastníci nosili na kyčlích po celý den akcelerometry, měřící jejich fyzickou aktivitu.
Tým poté vytvořil tabulku dožití, ve které zobrazil pravděpodobnost, jakého věku se jistým způsobem aktivní člověk zřejmě dožije. Na základě těchto informací autoři zjišťovali, kolik let navíc by mohli lidé získat zvýšením aktivity.
Stačí 160 minut chůze denně
Zjistili, že pokud by byla americká populace stejně laxní jako nejméně aktivní čtvrtina populace, snížila by se očekávaná délka dožití o 5,8 roku, tedy z přibližně 78 na asi 73 let. Pokud by naopak všichni Američané byli stejně čilí jako nejaktivnější čtvrtina, očekávaná délka života by dosahovala 83,7 roku, což znamená nárůst o 5,3 roku.
ČTĚTE TAKÉ: Únavovým syndromem může v Česku trpět až 60 tisíc lidí. Nyní jim svítá naděje
Celková úroveň fyzické aktivity v „nejlínější“ čtvrtině Američanů odpovídala 49 minutám chůze denně. Naopak v té nejaktivnější to bylo 160 minut denně.
Studie potvrdila dlouhodobé přesvědčení vědců. „Zjištění naznačují, co jsme již věděli, a to, že fyzická aktivita je pro zlepšení zdravotního stavu a prodloužení délky života zásadní,“ řekl Andrew Freeman, ředitel kardiovaskulární prevence v National Jewish Health v Denveru.
Studie má slabiny
Výzkum má však i své slabší stránky. Kritici, mezi které patří třeba Peter Katzmarzyk z Louisianské státní univerzity, zmiňují zejména fakt, že se opírá o relativně stará data z let 2003 až 2006.
Autoři nové studie připustili, že míra fyzické aktivity se ve Spojených státech od poloviny prvního desetiletí 21. století zlepšila. To by znamenalo, že jejich prognózy týkající se očekávané délky života mohou být nadhodnocené. Úroveň aktivity účastníků studie byla navíc měřena pouze v jednom časovém okně, což nemůže zohlednit změny v průběhu jejich života.
Ani kritici však nezpochybňují vliv pohybu na zdraví člověka. „Fyzická nečinnost je spojena s rozvojem několika chorob, včetně srdečních onemocnění, mrtvice, cukrovky a několika druhů rakoviny. Fyzická aktivita snižuje riziko jejich vzniku a úmrtí na ně,“ sdělil Katzmarzyk.
MOHLI JSTE PŘEHLÉDNOUT: Česko trápí atypické zápaly plic. Často onemocní mladí, kteří nikdy nestonali, líčí lékařka