Káva jako hráz proti rakovině a mrtvici? Vědci tvrdí, že pravidelná konzumace může být zdravá

Káva je jedním z nejoblíbenějších nápojů na světě. Zatímco dřívější studie varovaly před jejím negativním dopadem na zdraví, aktuální výzkumy ukazují, že konzumace kávy může mít řadu zdravotních přínosů. Jak tedy káva skutečně ovlivňuje naše zdraví?

Dřívější výzkumy z 80. a 90. let minulého století naznačovaly, že konzumace kávy zvyšuje riziko kardiovaskulárních chorob. Tento názor sdílela řada odborníků, kteří kávu brali za rizikový faktor pro zdraví. „Tradičně byla káva považována za něco škodlivého,“ potvrdil pro zpravodajství BBC profesor Marc Gunter z Imperial College London.

ČTĚTE TAKÉ: Rakovina bude zvládnutelná nemoc, věří experti. Zbraněmi jsou prevence i radikální přístup

Dnes je však názor na kávu značně odlišný. Výzkumy z posledního desetiletí, které zahrnují data od stovek tisíc konzumentů kávy, naznačují, že káva může mít na zdraví dokonce pozitivní vliv.

Nižší riziko srdečních a nádorových onemocnění

Podle Gunterových studií mohou lidé, kteří kávu pravidelně pijí, vykazovat nižší riziko srdečních onemocnění, mozkové mrtvice a některých druhů rakoviny.

Studie z roku 2017, na níž se podílel, sledovala po dobu 16 let zvyky půl milionu lidí z Evropy a zjistila, že čím více kávy konzumovali, tím nižší bylo jejich riziko úmrtí na kardiovaskulární choroby, mrtvici i rakovinu.

Výzkum ukazuje, že příznivý účinek na zdraví může mít i bezkofeinová káva. To naznačuje, že přínosy nesouvisí s kofeinem. Gunter a jeho tým zjistili, že „lidé, kteří pili bezkofeinovou kávu, měli stejně pozitivní výsledky jako ti, kteří pili kávu s kofeinem.“ Káva totiž obsahuje i antioxidanty a další bioaktivní látky, které mohou přispívat k ochraně organismu před záněty a dalšími chronickými onemocněními.

Na to upozorňují i výzkumníci z Johns Hopkins University School of Medicine. Káva podle nich může pomoci předcházet nemocem jako je například Alzheimerova a Parkinsonova choroba či diabetes 2. typu.

BBC však upozorňuje, že všechny tyto výzkumy byly založeny na populačních datech, takže lze jen těžko zjistit, co je příčina a co následek.

Kontroverze kolem akrylamidu a jeho vlivu na zdraví

Jedním z důvodů, proč byla káva dříve považována za rizikovou, byl obsah akrylamidu, látky, která se při vyšších teplotách tvoří i v některých pečených potravinách a byla spojována se zvýšeným rizikem rakoviny. Nicméně Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny (IARC) v roce 2016 prohlásila, že káva není karcinogenní, pokud se nepije při teplotách vyšších než 65 °C.

V přehledu z roku 2023 však vědci zdůrazňují, že ačkoliv je káva jedním ze zdrojů akrylamidu v naší stravě, stále chybí přesvědčivé důkazy o souvislosti mezi konzumací kávy a rizikem rakoviny.

Káva a těhotenství?

Přestože káva může mít pozitivní zdravotní účinky, neplatí to zcela univerzálně. Například během těhotenství je konzumace kávy spojována s jistým rizikem.

Studie z roku 2022 naznačuje, že vyšší konzumace kofeinu může zvyšovat riziko potratu, nízké porodní váhy a narození mrtvého porodu. Nicméně mnoho odborníků upozorňuje, že výsledky těchto studií nelze jednoznačně interpretovat kvůli dalším faktorům, jako je kouření či věk.

Emily Osterová, ekonomka a autorka knihy Expecting Better, poukazuje na to, že ženy, které konzumují kávu během těhotenství, bývají statisticky starší a častěji kouří, což jsou faktory, které samy o sobě zvyšují riziko komplikací v těhotenství.

Kolik šálků kávy můžeme vypít?

Současné studie naznačují, že konzumace tří až čtyř šálků kávy denně by neměla způsobovat zdravotní problémy, naopak může mít ochranné účinky. Jak říká Marc Gunter: „Je rozumné předpokládat, že pokud pijete kávu v přiměřeném množství, neexistuje důvod k obavám.“

Káva, ať už s kofeinem, nebo bez, obsahuje látky, které mohou chránit před řadou nemocí a podpořit lidské zdraví.

MOHLO VÁM UNIKNOUT: Špatná nálada, agrese či nechuť chodit mezi lidi. Jak přemoci podzimní depresi?

Tagy:
nemoc zdraví káva rakovina těhotenství výzkum BBC kofein vědecký výzkum Mezinárodní agentura pro výzkum rakoviny nemoci a zdravotní potíže zdravotní ošetření a postupy