Už jen asi tři týdny mají lidé na to, aby si objednali protiinflační Dluhopis Republiky, který v současné době nabízí zřejmě nejlepší ochranu úspor před zdražováním. Jde o emisi, kterou stát začne prodávat v lednu, a to s úrokem, který pokryje růst cenové hladiny v příštím roce.
„Nebojte se, nejsou to ponožky, ale Dluhopis Republiky. Jednak můžete zhodnotit svoje úspory a jednak ještě potěšit své blízké,“ říká ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ve videu, které přibližně před rokem umístila na sociální sítě. Schillerová si loni za propagaci státních dluhopisů vysloužila kritiku odborníků, jenže během pouhých 12 měsíců se situace radikálně změnila.
Stále nevíte, co k Vánocům? Dluhopis Republiky jako vánoční dárek nejen potěší, ale i zhodnotí vaše úspory. Na dárkové certifikáty už ale nezbývá příliš času. Pro více informací koukněte na video ⤵️ pic.twitter.com/qinfSfLGVU
— Alena Schillerová (@alenaschillerov) December 8, 2020
Pro domácnosti, které řeší, jak co nejbezpečněji ochránit své úspory před největším zdražováním za posledních 13 let, je to najednou zajímavá příležitost. Protiinflační Dluhopis Republiky se totiž úročí sazbou, která víceméně kopíruje vývoj inflace v Česku. Ta se v říjnu na meziroční bázi vyšplhala na 5,8 procenta.
Rozhoduje říjnová inflace
Právě říjnová meziroční změna cenové hladiny je určující pro stanovení úrokové sazby u státních protiinflačních dluhopisů. Tu stát vyhlašuje vždy v listopadu daného roku. Kdo tedy už protiinflační Dluhopis Republiky má, může se letos těšit na úrokovou sazbu ve výši 6,3 procenta, jak oznámilo ministerstvo financí.
Dluhopisy, které vláda vydá v lednu a které si lze objednat do 23. prosince, však už tak vysoký výnos nejspíše nezaručí. „Odhaduji, že úroková sazba by u těchto dluhopisů mohla dosahovat kolem pěti procent,“ řekl CNN Prima NEWS Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank. A to právě koresponduje s tím, jak vysoká inflace by příští rok v říjnu mohla být.
Protiinflační dluhopis je šestiletý, ale existuje u něho možnost jej chtít po státu předčasně splatit, aniž by následovala sankce. Investovat lze už tisícovku, výnos navíc nebude podléhat dani z příjmů. Tím se výhodnost nákupu tohoto cenného papíru výrazně zvyšuje.
Výnos bez rizika
„Navíc máte prakticky stoprocentní jistotu, že stát nezkrachuje a peníze vám skutečně splatí. Protiinflační Dluhopis Republiky se během posledního roku stal jedním z nejatraktivnějších aktiv, do kterých běžné domácnosti mohou investovat. Obzvláště v porovnání s výnosy na bankovních spořicích nebo termínovaných účtech,“ uvedla pro CNN Prima NEWS ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické Veronika Hedija.
A jak se k protiinflačním dluhopisům dostat? „Až do 23. prosince je lze pořizovat na vybraných pobočkách České spořitelny a Československé obchodní banky, a také prostřednictvím elektronického přístupu ke správě majetkového účtu,“ upozornil Lukáš Kovanda.