Prima Mazlíček: Jak může miska vody pomoci zvířatům v létě?
Miska vody je už pro mnohé neodmyslitelnou součástí letních měsíců. Stále více lidí si všímá žíznivých zvířat a živočichů kolem nás, a proto se jim snaží pomoci – ať už miskou vody, nebo vybudováním jezírek na zahradách. Na co si dát pozor, aby se z touhy po vodě nestal boj o holý život?
„Nejlepší je nepomáhat jen v létě, ale po celý rok, protože voda je základ a nejen v létě ji zvířata potřebují. Jsou místa, zejména uprostřed měst a obcí, kde té vody mají nedostatek a musí vynakládat hodně času i energie, aby si ji sehnali,“ říká Petr Stýblo z Českého svazu ochránců přírody.
A jaké jsou zásady správné „vodní pomoci“? Voda by neměla být chemicky upravovaná a dobře přístupná pro zvířata. Nejen ptáci mají totiž žízeň, napít se chtějí i neohrabanější jedinci, jako například ježci. „Je dobré, když je k vodě pozvolný přístup. Nejhorší je jezírko, které má ze všech stran kolmé stěny a když do něj pták nebo ježek spadne, tak už se z něj nedostane. Týká se to i žab – potřebují vlézt do vody, aby se rozmnožily, ale zpátky, když jsou kolmé hladké stěny, má i ta žába problém se dostat,“ dodává Stýblo.
Pokud nemáte zahradu, ale bydlíte třeba na sídlišti, i tady je celá řada možností, jak pomoci. Které to konkrétně jsou – to se dozvíte ve videu nad článkem.