Po selhání Facebooku a jeho dceřiných služeb Instagram a WhatsApp se mnoho uživatelů po celém světě nemohlo sedm hodin přes tyto platformy spojit. Jaké jsou alternativy, abyste zůstali on-line a mohli komunikovat s okolím i v případě problémů zmiňovaných aplikací?
Německý odborný časopis Computer Bild přišel ještě před koncem výpadku s návrhem pěti náhradních řešení, nejlepších multi-messengerů. Ty sdružují různé chatovací sítě v jednom rozhraní, takže má uživatel všechny kontakty pohromadě a na očích.
Navzdory některým rozdílům mají následující messengery jedno společné – všechny přesvědčí osvědčeným koncovým šifrováním a s ním spojeným zabezpečením.
Alternativa 1: Signal
Pomocí služby Signal můžete také šifrovaně chatovat a telefonovat. Aplikace šifruje vaše konverzace, videohovory a hlasové hovory popsaným šifrováním end-to-end. Soubory, obrázky, videa a dokumenty můžete posílat skupině nebo jednotlivcům.
Takzvaný domain fronting nabízí způsob, jak obejít cenzuru tím, že se schováte za autorizované služby Google. Zejména pro uživatele v zemích, jako je Čína, Vietnam nebo Saúdská Arábie, je to velmi užitečná funkce.
Alternativa 2: Threema
Messenger Threema je financován z jednorázového poplatku, který je třeba zaplatit při nákupu aplikace. Za zabezpečení komunikace zaplatíte v závislosti na operačním systému až 3,99 eura, v přepočtu kolem sta korun.
Tyto náklady umožňují společnosti fungovat bez reklamy nebo prodeje dat. S aplikací Threema zůstanete během chatování a volání v anonymitě a citlivé chaty ochráníte pomocí kódu PIN nebo otisku prstu.
Alternativa 3: Telegram
Jde o jednu z nejoblíbenějších alternativ aplikace WhatApp. Nabízí nejen funkce známé ze služby WhatsApp, ale také další funkce, jako je samoodstraňování zpráv, kanály a nálepky. Telegram byl nedávno kritizován za šíření konspiračních teorií v některých kanálech. Uživatelé si mohou vybrat, zda se chtějí připojit ke kanálu, nebo zda chtějí chatovat pouze se svými soukromými kontakty.
Pomocí (ro)botů si uživatelé mohou z Telegramu udělat vlastní messenger a integrovat do něj například vyhledávač Google nebo překladač. Používá ho měsíčně 500 milionů uživatelů. Je zdarma, ale provozovatelé oznámili, že v roce 2021 zavedou placené služby, například speciální nálepky.
Alternativa 4: Viber
Také nabízí zabezpečenou komunikaci a širokou škálu funkcí. Můžete posílat zprávy, obrázky, videa a dokumenty nebo uskutečňovat audio či video hovory. Zvláštností jsou obrovské skupinové chaty, tzv. komunity.
Počet možných členů takového společenství je neomezený. Přidělením práv lze jmenovat správce, kteří dohlížejí na to, co se píše, a zajišťují přátelskou interakci. Služba je zdarma. Hovory Viber Out na externí mobilní nebo pevná čísla jsou zpoplatněné.
Alternativa 5: Wire
Tato asi nejméně známá služba z uvedených se doporučuje pro soukromé i firemní použití. Pro osobní užívání jsou k dispozici chat, audiotelefonie a videotelefonie. Pro obchodní záležitosti nabízí Wire telefonní konference nebo přenos na obrazovku.
Abyste měli ke všemu přístup odkudkoli, synchronizuje Wire chaty a soubory až na osmi zařízeních. Praktické je také to, že ti, kteří nemají účet, se mohou ke konverzacím připojit prostřednictvím internetového prohlížeče.