Po obřím pondělním výpadku sociálních sítí Facebooku a Instagramu, ale i aplikace WhatsApp média informují, že před nedávnem unikla osobní data asi 1,5 miliardy jejích uživatelů. Ta měla být podle webu Newsweek nabídnuta k prodeji.
Podle webu Privaty Affairs se člen nejmenovaného fóra pro hackery snažil koncem září po částech odprodat osobní data přibližně 1,5 miliardy uživatelů. Případ pravděpodobně nesouvisel s několikahodinovým pondělním výpadkem služeb.
Jeden z diskutujících uvedl, že informace o milionu lidí na sociální síti si mohl pořídit v přepočtu asi za sto tisíc korun. Uživatel, který údajně uniklými informacemi disponoval, tvrdil, že o každém účtu má tyto údaje: jméno, e-mailovou adresu, polohu, pohlaví, telefonní číslo a jeho ID.
Sdílené ukázky dat byly podle webu Privaty Affairs velmi autentické. Zveřejněné údaje portál následně porovnal s předchozími případy hackerských útoků a došel závěru, že se jedná o opravdový únik dat. Přeprodej starých údajů, které mohly být získány v minulosti, server vyloučil.
Výmysl hackera nebo skutečnost?
Ačkoliv se zmiňovaný hacker chlubil ohromným množstvím informací, jiní uživatelé fóra byli skeptičtí. Někteří z nich prý po zaslání peněz žádné neobdrželi. Důvodů může být spousta – kromě podvodu i to, že držitel uniklých dat nestíhal informace rozesílat.
Společnost Facebook měla v pondělí plné ruce práce s dalším problémem, a tak únik dat nekomentovala. Stejnojmennou sociální síť spolu s aplikací Instagram a WhatsApp postihl zřejmě největšíc výpadek za posledních třináct let.
Lidé po celém světě nemohli služby využíval několik hodin. Množily se i obavy o únik osobních údajů, společnost však informovala, že během výpadků k nim pravděpodobně nedošlo. Jeden z největších firmu postihl letos na jaře, kdy se ztráta dat týkala zhruba 533 milionů uživatelů ze 106 zemí.