Kosmická loď Crew Dragon úspěšně dokončila svou misi a není pochyb o tom, že astronauti Bob a Doug se významně přičinili o další nárůst hodnoty společnosti SpaceX. Jenže jaká vlastně je? Můžeme se opírat pouze o odhady, protože vesmírné impérium Elona Muska dosud není veřejně obchodované na burze. Analytici Morgan Stanley se přesto do oceňování „továrny na rakety“ pustili.
U společností, jejichž akcie se neobchodují na burze, je nalezení jejich skutečné tržní hodnoty poněkud obtížné. Nestačí se opírat pouze o účetní hodnotu aktiv, ta totiž často nemusí té tržní vůbec odpovídat. Navíc v případě firem, jako je SpaceX, zpravidla nejsou dostupná všechna potřebná data k tomu, aby se dala její cena spolehlivě určit. O tom ostatně vypovídá i jedno ze stanovisek týmu analytiků americké banky Morgan Stanley: „Hypotetická hodnota SpaceX se může pohybovat mezi 200 miliony a 175 miliardami dolarů.“
Vesmírná loď Crew Dragon úspěšně přistála, astronauti jsou v pořádku
Na hladinu Mexického zálivu v neděli podle plánu ve 20:48 SELČ úspěšně dosedla americká loď Crew Dragon se dvěma astronauty, kteří se vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Loď se snesla na hladinu s pomocí soustavy padáků. Přistání pilotované mise na moři je pro americkou kosmonautiku první po 45 letech a zároveň to je poprvé, co tuto cestu zajistila soukromá společnost SpaceX.
Takový rozptyl ovšem nemá prakticky žádnou vypovídací hodnotu a je nutno podotknou, že vyplývá pouze z jednoho ukazatele, který lze k odhadu využít. A to diskontované hodnoty budoucího očekávaného cash flow. Jednoduše řečeno, hodnota firmy se dá vypočítat na základě předpokládaných příjmů, které do společnosti budou proudit v příštích několika letech. Ty se následně přepočítávají pomocí reálné úrokové míry na současné peněžní jednotky.
Morgan Stanley se ale neopírala pouze o budoucí cash flow a navíc se na SpaceX podívala nikoli jako na homogenní podnik. „Vnímáme SpaceX jako čtyři společnosti,“ uvedli analytici. Tou první je SpaceX, která vypouští věci do vesmíru, druhá pak vytváří síť satelitů Starlink za účelem nabídky vysokorychlostního internetu, třetí pracuje na možnosti cestovat z jednoho bodu zeměkoule na druhý nadzvukovou rychlostí, a konečně čtvrtá část SpaceX se zabývá průzkumem vzdáleného vesmíru.
Vstup na burzu je ve hvězdách
Analytici kladli největší důraz právě na satelitní síť Starlink, v níž spatřují velký potenciál nejen z hlediska brzké realizace, ale i z hlediska generování příjmů. Banka Morgan Stanley ocenila Starlink na 42 miliard dolarů. Na miliardu pak ohodnotila byznys vypouštění předmětů na oběžnou dráhu Země, na devět miliard dolarů vysokorychlostního cestování, a průzkum vzdáleného vesmíru má podle Morgan Stanley zatím nulovou hodnotu. Když přičteme volnou hotovost v objemu necelých 3,5 miliardy dolarů a odečteme předpokládané náklady na vývoj zařízení potřebných ke spuštění plánovaných částí byznysu SpaceX, dostaneme se k sumě 50 miliard dolarů (asi 1,1 bilionu korun).
Taková částka činí ze SpaceX osmou nejhodnotnější společnost světa v oblasti leteckého průmyslu. Na francouzský Airbus jí schází necelých pět miliard dolarů. Hodnota jeho amerického konkurenta, společnosti Boeing, je ještě o dalších 70 miliard dolarů vyšší. Skutečnou tržní cenu SpaceX by samozřejmě ukázal vstup společnosti na finanční trh. O takzvaném IPO (primární úpis akcií) se už několik let spekuluje. Objevují se také informace o tom, že by na burzu mohl zamířit nejprve samotný Starlink, který by fungoval jako dceřiná společnost SpaceX. Zatím je to ale stále ještě ve hvězdách.