Na hladinu Mexického zálivu v neděli podle plánu ve 20:48 SELČ úspěšně dosedla americká loď Crew Dragon se dvěma astronauty, kteří se vrátili z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Loď se snesla na hladinu s pomocí soustavy padáků. Přistání pilotované mise na moři je pro americkou kosmonautiku první po 45 letech a zároveň to je poprvé, co tuto cestu zajistila soukromá společnost SpaceX.
Kosmická loď Crew Dragon zvládla obávaných šest minut hrůzy, kdy loď hořela a pozemní stanice ztratila signál a spojení se samotnou stanicí. Signál byl znovu obnoven a astronauti úspěšně otevřeli padáky. Došlo i k vylovení kosmické lodi z moře na záchrannou loď GO Navigator a oba astronauti byli z lodi v pořádku vyneseni.
"Thanks for flying @SpaceX."
— NASA (@NASA) August 2, 2020
📍 Current Location: Planet Earth
A 2:48pm ET, @AstroBehnken and @Astro_Doug splashed down, marking the first splashdown of an American crew spacecraft in 45 years. #LaunchAmerica pic.twitter.com/zO3KlNwxU3
Přistání byl nejvíce nebezpečný manévr
Jan Spratek ze vzdělávací kanceláře Evropské kosmické agentury CNN Prima NEWS ještě před přistáním popsal, že podmínky byly velmi dobré. „Nic nenasvědčuje tomu, že by astronauti museli řešit nějaký problém, který by byl zásadní. Došlo k potvrzení závěrečných procesů před tím, než loď Crew Dragon se dvěma astronauty vstoupí do atmosféry. Astronauti vykonávají poslední oblet země a kolem půl deváté večer by měli vstupovat do atmosféry,“ popsal Spratek.
Podle něj bylo přistání ten nejvíce nebezpečný manévr. „Někdo říká, že to je start rakety, ale já říkám, že to je přistání. Protože tam jsou závislí na tom, že kapsle je zkonstruovaná opravdu správně, což snad je,“ uvedl Spratek.
Samotné přistání bylo plánováno na nedělních 20:42 středoevropského letního času do Mexického zálivu poblíž floridského pobřeží, odkud vesmírná loď také odstartovala. Nakonec loď přistála ve 20:48. Na zpáteční cestu se astronauti vydali o 19 hodin dříve, tedy v 01:32.
Šest minut hrůzy
Podle Spratka astronauti zpomalovali z rychlosti asi 27 tisíc kilometrů v hodině jedním zážehem, který je o trošku zpomalil. „Poté vstoupili do atmosféry, a pak už veškeré zpomalování způsobí hustota atmosféry. Loď hořela, my jsme zažili šest minut hrůzy, kdy pozemní stanice ztratila signál a spojení se samotnou stanicí. A pak se spojení naštěstí znovu navázalo, otevřely se padáky a následně kapsle vstoupila bezpečně v rychlosti asi 25 km/h do mexického zálivu,“ upřesnil.
Přistání neohrozila ani tropická bouře Isaias, která se přesunula z Kuby a Dominikánské republiky. „Bouře nijak neovlivnila přistání, protože předem bylo vybráno sedm míst, kde by loď měla přistát a tři místa, která byla ohrožena touto bouří, byla vyškrtnuta ze seznamu. Primárním cílem byly vlny Mexického zálivu, kde kapsle přistála,“ uvedl.
Konkrétní oblast přistání byla Pensacola, která je přibližně 40 kilometrů od pobřeží. Loď, která zachraňovala astronauty, se jmenuje GO Navigator.
Preparations are underway on the recovery vessel GO Navigator for the landing of @NASA astronauts @Astro_Doug and @AstroBehnken, the first crew to complete a mission to the @Space_Station aboard a spacecraft commercially built and operated by @SpaceX! 📷https://t.co/5x8PATizvy pic.twitter.com/cZQLgVP9My
— NASA HQ PHOTO (@nasahqphoto) August 2, 2020
Spolupráce je v kosmickém výzkumu klíčová, start Crew Dragon je milníkem, tvrdí Spratek
V jakých ohledech byl přelomový nedávný start soukromé rakety Crew Dragon? Kolik stojí letenka do vesmíru? Jsme na začátku éry vesmírného turismu? A co České republice přinese fakt, že se má stát sídlem Agentury pro kosmický program Evropské unie? Hosté pořadu Silný hlas Jan Spratek z z Evropské vesmírné agentury a zahraniční redaktor CNN Prima NEWS Petr Holman diskutovali na téma lidé ve vesmíru.
USA se může zbavit závislosti na ruských raketách a lodích Sojuz
Soukromá vesmírná loď odstartovala na druhý pokus večer v sobotu 30. května a k ISS se připojila o 19 hodin později nad územím Číny a Mongolska. Pokud se plavidlo společně s astronauty vrátí úspěšně zpět na Zemi, zbaví se USA závislosti na ruských raketách a lodích Sojuz. Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) totiž v roce 2011 ukončil raketoplánový program a od té doby využívaly Spojené státy výhradně služeb konkurentů.
Historickým milníkem je ale zejména to, že lidskou posádku dostal do vesmíru poprvé soukromý dopravce, tedy společnost SpaceX podnikatele Elona Muska. NASA se tak dobrovolně vzdala monopolu na transport amerických astronautů do vesmíru. S nevládními organizacemi a firmami jako je SpaceX nebo Boeing už ale na kosmických projektech spolupracuje delší dobu. Důvod je prostý, lety do vesmíru už nemusí americká vláda financovat pouze z vlastních zdrojů.
Astronauti se obávali nevolností
Astronauti Behnken a Hurley se obávali možných nepříjemností, které přistání na vodě doprovázejí. Jde zejména o nevolnosti ze silného houpání lodi kvůli mořským vlnám. Pro oba to byla už třetí mise do vesmíru. Po přistání by se znovu měli naučit chodit po jedné až dvou hodinách. Po čtyřech dnech od přistání astronauti už obvykle chodí s jistotou.
Loď Crew Dragon letěla k ISS poprvé už před více než rokem, v březnu 2019. Tehdy to ale bylo bez posádky. Na loňský první demonstrační let nyní navazuje letošní druhý zkušební, tentokrát s astronauty. Pokud bude vše úspěšné, získá Crew Dragon plné schválení od NASA pro dopravu lidí do vesmíru.