Vakcína Moderny dostala zelenou pro užití v EU. Souhlasila i Evropská komise

Španělka Josefa Perezová po očkování

Česko by mohlo dostat i druhou vakcínu

Evropská komise schválila podmínečnou registraci vakcíny firmy Moderna v zemích Evropské unie. Unijní exekutiva oznámila povolení již druhé očkovací látky proti covidu v tiskové zprávě. Členské státy budou mít spolu s vakcínou firem Pfizer a BioNTech, kterou již začaly všechny země používat, k dispozici celkem 460 milionů dávek. EU má další jednu a půl miliardy dávek nasmlouvanou u dalších čtyř výrobců, jejichž přípravky na schválení teprve čekají.

EK souhlas opřený o podporu všech členských zemí vydala jen několik hodin poté, co vakcínu po zrychleném hodnocení doporučila Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA). „Tato vakcína nám dává další nástroj k překonání současné krize,“ uvedla šéfka agentury Emer Cookeová. EMA bude podle ní nadále monitorovat údaje o bezpečnosti a efektivitě této vakcíny, které jí musí výrobce poskytovat. Agentura doporučila aplikaci vakcíny pro pacienty starší 18 let.

EK v posledních dnech čelila kritice politiků z některých zemí, podle nichž nezajistila dostatek látek pro co nejrychlejší distribuci. Komise to odmítla s odůvodněním, že problém je v současnosti hlavně v nedostatečných výrobních kapacitách.

Unijní státy začaly od konce loňského roku různým tempem očkovat první schválenou látkou, které by měly do konce září dostat celkem 300 milionů dávek. Po schválení komisí budou moci začít využívat i druhou vakcínu, které pro ně Brusel v loni podepsané smlouvě zajistil 160 milionů dávek. Do Česka by měly postupně zamířit až tři miliony dávek této látky.

„Budeme mít více než dost bezpečných a efektivních vakcín k ochraně všech Evropanů,“ uvedla po schválení druhé očkovací látky předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Eurokomisařka pro zdravotnictví Stella Kyriakidisová doplnila, že díky druhé vakcíně se „zvýší rychlost“ distribuce očkovacích látek po EU. Samotné tempo očkování podle ní závisí na členských státech.

Dva miliony dávek v Česku

Podobně jako u vakcíny firem Pfizer a BioNTech i v případě Moderny očkování probíhá ve dvou dávkách. Lidem bude aplikována v rozestupu 21 dní. Látka má výhodu, že nemusí být skladována v tak nízkých teplotách jako vakcína od společností Pfizer a BioNTech. Stačí obyčejné mrazáky. Účinnost vakcíny, která rovněž funguje na principu mediátorového RNA, má být 94 procent.

Společnost Moderna u své vakcíny uvádí jako vedlejší účinky zimnici, únavu a bolest hlavy. U některých očkovaných se v místě vpichu objevilo zarudnutí, otok či svědění. „Nežádoucí účinky, jako je horečka, zimnice, únava a bolesti hlavy, byly častější po podání druhé dávky vakcíny. Většina nežádoucích účinků byla mírná až středně závažná,“ uvedlo americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) s tím, že malý počet lidí měl závažné vedlejší účinky, které ovlivnily jejich schopnost vykonávat každodenní činnosti.

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) varoval, že vakcína od společnosti Moderna způsobuje u lidí po plastických operacích v místech výplní otoky. Jedná se zejména o kosmetické úpravy obličeje, jako je například zvětšení rtů. O vedlejších účincích vakcín čtěte zde.

První dodávky vakcíny od Moderny by mohly do Česka dorazit ještě během ledna. Celkem má ČR pro rok 2021 objednáno téměř dva miliony dávek.

Tagy: