Hodně rozruchu vyvolala nová pravidla pro udělování Oscarů, která ve středu oznámila americká Akademie filmového umění a věd. Od roku 2024 budou mít šanci uspět jen filmy, které budou splňovat kritéria týkající se obsazení etnických nebo sexuálních menšin. Zatímco někteří umělci změny kvitují, jiní je ostře kritizují.
Zatím nejhlasitěji se proti novým pravidlům pro udílení Oscarů ohradila americká herečka Kirstie Alleyová. Držitelka dvou cen Emmy, kterou čeští diváci znají především z komediální trilogie Kdopak to mluví, si nevybíravý jazyk z role po boku Johna Travolty přenesla i na Twitter.
„Je to ostuda pro umělce všude. Dovedete si představit, že byste Picassovi říkali, co má být na jeho posraných obrazech? Lidi, vy jste se úplně zbláznili. Ovládejte umělce, ovládejte individuální myšlení… OSCAR ORWELL,“ napsala herečka odkazujíc na slavný román George Orwella 1984.
Svůj post ale později smazala, což zdůvodnila tím, že nebyl dostatečně vypovídající. „Na 100 % podporuji začlenění rozmanitosti a tolerance. Jsem ale proti svévolně přikázaným procentům ohledně najímání lidských bytostí v jakémkoliv oboru,“ vysvětlila Alleyová a pokračovala v kritice Akademie: „Ve filmové Akademii jsem 40 let. Akademie oslavuje svobodu nespoutaného umění vyjádřenou skrze filmy. Nová pravidla pro kvalifikaci na ‚nejlepší film’ jsou diktátorská, protiumělecká. Hollywoode, tak moc se kymácíš doleva, že narážíš na svou vlastní prdel.“
I’ve been in the motion picture Academy for 40 years. The Academy celebrates freedom of UNBRIDLED artistry expressed through movies. The new RULES to qualify for “best picture” are dictatorial .. anti-artist..Hollywood you’re swinging so far left you’re bumping into your own ass
— Kirstie Alley (@kirstiealley) September 9, 2020
Nadšená z nových pravidel není ani další herečka Justine Batemanová, která si zahrála například v seriálu Zoufalé manželky. „Upřímně, nikdy nechci být obsazená do role z těchto důvodů, nikdy,“ napsala na Twitteru. Herec James Wood pak rozhodnutí Akademie označil za „šílenství“.
Nová pravidla, která Americká filmová akademie oznámila ve středu, mají podpořit inkluzi utlačovaných částí americké společnosti do filmového průmyslu. Snímky nominované v kategorii Nejlepší film budou muset od roku 2024 povinně splnit alespoň dvě ze čtyř kritérií, která mají podpořit rozmanitost a větší zastoupení menšin ve filmovém průmyslu. Kritéria se týkají například obsazování etnických a sexuálních menšin, žen či lidí se zdravotním postižením do hlavních a vedlejších rolí nebo širšího týmu filmového štábu.
Konečně se něco děje.
To vítá například argentinský producent Axel Kuschevatzky: „Plně podporuji Akademii a její nové standardy pro udílení Oscarů ohledně zastoupení a začlenění. Přečtěte si prosím nové pokyny, abyste pochopili celý rozsah iniciativy a to, proč je to tak důležité.“
Spokojen s novými pravidly je také americký spisovatel a kulturní kritik Sonny Bunch. „Poté, co cenu za nejlepší film vyhrály v posledních čtyřech letech Parazit, Zelená kniha, Tvář vody a Monnlight, Akademie konečně – konečně! – dělá něco pro to, aby zajistila, že nedostatečně zastoupené skupiny mohou něčeho dosáhnout v nejlepším snímku,“ radoval se.