Kolaps, který připomněl Lehman Brothers: V USA se dál třese bankovní sektor, obavy zasáhly i ČR

Svět si drží pěsti, aby nestál na prahu další globální ekonomické krize – páteční kolaps americké banky Silicon Valley Bank totiž spustil lavinu událostí, které začínají ovlivňovat ekonomiku už i v Evropě. Situace vyvolává nepříjemné vzpomínky na pád Lehman Brothers v roce 2008. Co se teď děje v bankovním světě? A proč skončila Silicon Valley Bank?

USA si prožívají nechtěné déjà vu. Současné dění na finančních trzích až příliš připomíná situaci po pádu americké banky Lehman Brothers v roce 2008, který odšpuntoval globální ekonomickou krizi. Přestože odborníci utěšují, že podobný vývoj nás teď nečeká, na trzích už zavládla pořádná panika.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Další krach. Americké úřady zavřely newyorskou Signature, hlavní banku pro kryptoměny

Tak hezky popořadě. I když některá zahraniční média vykreslují Silicon Valley Bank jako labilní banku, která doplatila na spolupráci se start-upy, ve skutečnosti nešlo o žádnou pubertální instituci. Na trhu působila od roku 1983 a spravovala aktiva o celkovém objemu přesahující 200 miliard dolarů (4,5 bilionu korun).

Prokleté hypotéky

Je pravda, že mezi její klienty patřily primárně mladé firmy z technologické sektoru (v minulosti kupříkladu Airbnb nebo Uber), ti ale za bankrot nemohli. Silicon Valley Bank ve finále „dojela“ na špatnou alokaci kapitálu a malou diverzifikaci.

Podstatnou část investic totiž svěřila do cenných papírů, které kryly hypotéky. Lehman Brothers mimochodem v minulosti dělala to samé, její investice ale byly výrazně rizikovější kvůli manipulaci ratingových společností. Za časů nízkých úrokových sazeb se Silicon Valley Bank dařilo dobře, jenže když Fed (americká centrální banka) zavelel k jestřábí politice a zvyšování sazeb, cenné papíry banky najednou ztrácely na hodnotě.

Když banka potřebovala kapitál, musela cenné papíry prodávat pod cenou a horšící se finanční situace společnosti začala brzy prosakovat na povrch. Klienti Silicon Valley Bank proto provedli klasický „run“ na banku a snažili hromadně se peníze vybrat. Banka je ale nemohla všechny vyplatit. Regulátor nakonec krachující společnost uzavřel, napsal americký Forbes.

Panika v Evropě

Páteční panika se ze Spojených států přelila do Evropy. K uklidnění situace zrovna nepřispěl ani překvapivý kolaps další banky, newyorské Signature Bank. V ní bylo na konci minulého roku zhruba 89 miliard dolarů (dva biliony korun).

I klienty evropských bank proto polil pot. „Takzvaný bank ‚run‘ by byl problém pro každou banku. Nemají po ruce dostatek likvidity, aby v jeden moment uspokojily všechny klienty. Stejně jako vaše místní posilovna nemá dostatek činek, se kterými by mohli cvičit všichni ve stejný čas,“ komentoval situaci kolem pádu Silicon Valley Bank americký Forbes.

Na evropské půdě paniku nejvíce odnášejí rakouská Erste Bank nebo italská UniCredit, obě podnikají i v Česku a jejich akcie výrazně propadly. Krvácí také belgická skupina KBC, pod kterou spadá tuzemská ČSOB.

Podle webu byznysové televize CNBC se ale neočekává, že by krach Silicon Valley Bank způsobil podobný sled událostí, jaký následoval po pádu Lehman Brothers. Asijského trhu se například panika údajně nedotkne.

V děsivé paralele mezi pádem Silicon Valley Bank a Lehman Brothers lze každopádně nalézt ještě jeden společný a trochu úsměvný detail. Na vysoké pozici v obou bankách působil stejný muž – Joseph Gentile.

Tagy:
Lehman Brothers ekonomická krize krach USA problémy UniCredit Signature Bank Silicon Valley Bank