Nepokoje vyvolané smrtí Afroameričana George Floyda, který zemřel před týdnem v Minneapolisu po surovém zásahu bělošského policisty, způsobily posun v americké politické debatě a aktuálně protlačily rasovou problematiku do středu dění. Prezidentská debata se začala posunovat v přímém přenosu na sociálních sítích.
Americký republikánský prezident Donald Trump a demokratický kandidát na prezidenta Joe Biden na svých twitterových účtech zveřejňují odlišné reakce na protesty v Minneapolisu, které vyvolávají silnou debatu o rasových vztazích mezi politickými stranami, ale i mezi obyčejnými lidmi. Znovuožívající rasová problematika a násilné konflikty doprovázené ničením a rabováním majetku napříč největšími americkými městy budou mít s největší pravděpodobností silný vliv na listopadové prezidentské volby.
Vznikající politická kampaň v přímém přenosu
Protesty proti policejnímu násilí se začaly o víkendu zcela vymykat kontrole. Prezident USA v pátek ráno ujistil guvernéra Minnesoty, kde se nešťastná událost s Georgem Floydem stala, že za ním za všech okolností stojí armáda, která zahájí střelbu v případě rabování obchodů. Oproti tomu Joe Biden vyzval na Twitteru k národní jednotě: „Teď není čas na násilné povzbuzování. Čelíme národní krizi a právě teď potřebujeme skutečné vedení.“
This is no time for incendiary tweets. This is no time to encourage violence.
— Joe Biden (@JoeBiden) May 30, 2020
This is a national crisis — and we need real leadership right now.
Trump se později v pátek večer na mimořádně svolané tiskové konferenci k překvapení veřejnosti nevyjádřil k Floydově smrti, ale oznámil ukončení spolupráce mezi USA a Světovou zdravotnickou organizací, která podle jeho slov nedokázala dostatečnou nestrannost vůči Číně. Smrt amerického občana a rabování v ulicích měst vůbec nezmínil.
Mezitím demokrat Joe Biden mluvil osobně s truchlící rodinou mrtvého muže a vyjádřil jí upřímnou soustrast. Na svém Twitteru pak dodal, že je důležité o rasových problémech mluvit nahlas a hledat řešení: „Je načase, abychom se začali dívat na nepříjemné pravdy. Je načase, abychom čelili hluboké otevřené ráně, kterou v tomto národě máme. Potřebujeme spravedlnost pro George Floyda.“ V dalším příspěvku obvinil Trumpa, že neustále vyzývá k násilí. „Jsem strašně naštvaný a vy byste měli být také,“ dodal.
Využívání rasismu pro politickou kampaň
Rasové napětí a socioekonomické rozdíly provázejí USA již od dob otrokářství. Podobné incidenty se v zemi opakovaly již mnohokrát. Jedná se o citlivou, doposud nezahojenou ránu, která je důvodem k vyhroceným střetům.
Sám Biden, který v tomto konfliktu zastává rovnost mezi lidmi, má u afroamerického etnika celkem čerstvý vroubek, který si způsobil nevhodně zvolenými slovy v rádiu pro černošské publikum. Řekl, že pokud Afroameričané nezvolí Bidena, ale rozhodnou se podpořit Trumpa, nejsou opravdovými Afroameričany. V té době mu hrozila ztráta podpory. Za své chování se omluvil, ale pravděpodobně až současná situace mu znovu přinese ztracenou politickou přízeň z řad černošského obyvatelstva.
Hrozí kvůli koronaviru odklad amerických voleb? Stalo by se tak poprvé v dějinách
Zajištění svobodných a spravedlivých amerických voleb letos v listopadu nebude jednoduché ani levné. Některé státy směřují ke korespondenčnímu hlasování, jiné přesouvají datum primárek. Dojde nakonec i k odložení volby prezidenta? V americké historii by se jednalo o první takový případ. Termín voleb se totiž v minulosti nezměnil ani kvůli událostem jako první a druhá světová válka, teroristický útok 11. září 2001 a dokonce ani španělská chřipka.
Odlišně se k situaci postavil současný šéf Bílého domu, který musel na chvíli odsunout do pozadí probíhající pandemii koronaviru a začít řešit násilné protesty. Trump na svém Twitteru nešetří kritikou a militantním postojem. Kritizuje násilné střety s policií a odsuzuje poškozování majetku, k etnicitě se však vyjadřuje velmi opatrně. Smrt George Floyda jasně odsoudil již na začátku týdne. Afroamerické obyvatelstvo tvoří zásadní voličskou sílu ve volbách, pro Trumpa je tedy velmi podstatné si je nerozhádat.
Mnoho amerických vládních představitelů kritizuje prezidenta za rozdělování společnosti namísto pokusu o sjednocení a hledání systematického řešení rasových sporů.
Probíhající násilná krize podpořená koronavirovou pandemií nechává oba rivaly o Bílý dům v nejistotě, se kterou začátkem své kandidatury nepočítali. Způsob, jakým se budou zástupci největších politických stran vyjadřovat v následujících hodinách a dnech, může rozhodnout o tom, kdo bude dalším americkým prezidentem.
Demokratický stratég Brandon Davis řekl: „Myslím, že v příštích několika měsících se prezidentské debaty budou točit kolem tohoto tématu. Lidé uvidí, jak se Joe Biden s těmito problémy vypořádá a jak na ně reaguje. Lidé uvidí i to, na jaké straně je Donald Trump.“