360°, Pavel Janeček, Petr Bartoň, Lubomír Zaorálek, Cyril Svoboda - 24.8. v 21:59
Vysoké ceny energií s námi po nějaký čas určitě vydrží, ale je otázka, na jak dlouho. Podle bývalého ředitele Pražské plynárenské Pavla Janečka může trvat léta, než se příčiny krize podaří odstranit. Řekl to v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Dle jeho mínění navíc někteří vysocí činitelé postupují nesprávně, čímž mohou krizi ještě prodloužit.
Janeček ve vysílání CNN Prima NEWS zmínil, že vysoké ceny energií předpovídal už několik měsíců dozadu. Vysvětluje to kroky zejména ve Francii a Německu. Francouzi se totiž z výrobní a exportní země, co se týče elektřiny, stali zemí importní, tudíž i oni mají doma nedostatek. Za klíčové pak považuje odstranění příčin krize. „Pokud se nám pořadí odstranit příčiny vysokých cen, tak ta dlouhodobost může být relevantní,“ zmínil odborník.
Janeček dále zmínil, že do hry vstoupilo plno různých aspektů, ale mezi nimi je mimo jiné i panika, která dle jeho slov tvoří „velkou část“. Nejde však ani zdaleka o jediný faktor. „Podívejte se na to, jak německý ministr hospodářství (Robert) Habeck jedná, když v minulém týdnu oznámil, že není důvod zastavit odstavování jaderných elektráren v Německu. Pokud je tohle ten systém odstraňování příčin, tedy že neodstraníme nic, tak problém jen prohlubujeme,“ pokračoval Janeček.
Uzavírání jaderných elektráren podle něj navíc povede pouze k tomu, že místo toho se budou obnovovat tepelné elektrárny, tedy ty, jejichž dopad na životní prostředí a potažmo i na zdraví lidí je mnohem horší. Janeček upozornil, že v sobě navíc nesou i velké karcinogenní riziko.
K cenám energií v pořadu 360° promluvil i hlavní ekonom finanční skupiny Natland Petr Bartoň. „Tyto ceny nebudou navěky, nicméně můžou být na delší čas,“ zmínil na úvod ekonom. Že by však Češi už během příštího roku museli za energie platit desetinásobek dřívější ceny z období před začátkem války na Ukrajině, nehrozí. „Cena na příští rok už byla nasmlouvaná za nižší ceny,“ vysvětlil Bartoň.
I on zmiňuje, že velký problém v oblasti elektřiny je fakt, že Francie zavírá velkou část svých jaderných elektráren. „Zatímco Německo je klíčem k evropské otázce plynu, tak k elektřině je to Francie. Zavřela své továrny, mnohé jsou v katastrofálním stavu,“ zmínil Bartoň s tím, že francouzské jaderné elektrárny trpí kvůli dlouhodobému zanedbání údržby. A právě zavírání těchto míst se může velmi tvrdě projevit na ceně i dostupnosti elektřiny jinde.
Pomůže Čechům úsporný tarif?
Ve vysílání CNN Prima NEWS se hovořilo i o vládním úsporném tarifu z dílny ministerstva průmyslu a obchodu, kterému šéfuje Jozef Síkela (za STAN). Bartoň zmínil, že dobrou, ale i špatnou stránkou na tarifu je, že je víceméně paušální pro všechny. „Teď se zdá, že je vláda až pyšná a hrdá na to, že se každému dá stejně, a nevnímá to jako zápor. To je z ekonomického pohledu špatně,“ uvedl ekonom.
Paušálnost příspěvku podle jeho slov ubírá nejvíce potřebným, kteří ve finále obdrží méně. „Ekonomové aspoň ocení, že se nesáhlo na ceny energií,“ dodal Bartoň s dovětkem, že vysoké ceny naopak udrží poptávku obyvatelstva na uzdě.
Janeček oproti tomu řekl, že je potřeba zastropovat ceny elektřiny. „V případě, že vláda nezastropuje ceny, tak se dostaneme do téměř neřešitelné situace zejména v průmyslu. Oceňuji tarif, ale neřeší ‚ičaře‘ (živnostníky, pozn. red.) a firmy,“ vysvětlil bývalý šéf Pražské plynárenské. Ten dále doplnil, že společnosti bohužel nedostanou fixní cenu energií pro své provozy, tudíž jde o neplánovanou věc.