Japonský premiér Šinzó Abe potvrdil, že rezignuje. Končí ze zdravotních důvodů

Šinzó Abe

Japonský premiér Šinzó Abe plánuje oznámit svoji rezignaci

Japonský premiér Šinzó Abe potvrdil, že se rozhodl rezignovat na svou funkci. V polovině července se totiž začal zhoršovat jeho zdravotní stav a premiér nechce, aby jeho potíže měly dopad na důležitá politická rozhodnutí. Abe na tiskové konferenci oznámil, že v úřadu zůstane, dokud nebude zvolen jeho nástupce. Abeho rozhodnutí překvapilo finanční trhy, hlavní index tokijské akciové burzy tak smazal ranní zisky a prudce oslabil.

Pětašedesátiletý Abe trpí ulcerózní kolitidou. V červnu podstoupil testy, které ukázaly, že se mu nemoc vrátila, a v průběhu července se cítil čím dál více unavený. Nyní zahájí novou léčbu, která bude ale podle premiéra dlouhodobá. Abeho funkční období mělo skončit až v září příštího roku.

Abeho záměr odstoupit oznámil nejprve v živém vstupu v televizi NHK představitel vládní Liberálnědemokratické strany (LDP) Hirošige Seko. Premiér informaci později potvrdil na tiskové konferenci. „Nemohu být premiérem, pokud nemohu činit ta nejlepší rozhodnutí pro svůj lid. Proto jsem se rozhodl odstoupit ze své funkce,“ řekl Abe.

Nemohu být premiérem, pokud nemohu činit ta nejlepší rozhodnutí pro svůj lid

Na tiskové konferenci se Abe zároveň omluvil národu za to, že není schopen dokončit mandát, a tak dostát svým povinnostem. Kdo by ho mohl v čele LDP a zároveň vlády nahradit, nechtěl Abe komentovat. Řekl jen, že výběr jeho nástupce nezáleží na něm.

Deník Asahi šimbun napsal, že se má mimořádně sejít vedení LDP k jednání o volbě Abeho nástupce do čela strany. Nový stranický vůdce by pak měl setrvat v čele vlády do konce Abeho volebního období; schválit ho musí parlament. Japonská agentura Kjódó napsala, že Fumio Kišida, který byl v letech 2012-2017 ministrem zahraničí, je ochoten stát se Abeho nástupcem. Kromě Kišidy se uvádí také jméno bývalého ministra obrany Šigerua Išiby nebo vládního mluvčího Jošihideho Sugy.

Podle japonských médií byl Abe v srpnu hospitalizován několikrát, ale jeho spolupracovníci tehdy hovořili o „pravidelné kontrole“. Spekulace o jeho zhoršujícím se stavu trvají od začátku července, kdy se objevila zpráva, že premiér zvracel krev. Kvůli svým chronickým potížím také rezignoval v roce 2007, po roce v úřadě. Když se do něj roku 2012 vrátil, řekl, že se vyléčil s pomocí nového léku.

Nejdéle sloužící japonský premiér

Japonským premiérem je Abe nepřetržitě od roku 2012, poprvé jím byl zvolen již v roce 2006. Tehdy se stal nejmladším předsedou japonské vlády od dob druhé světové války a zároveň prvním, který se narodil až po válce. Jeho první premiérské období skončilo rezignací o rok později.

V pondělí se Abe stal nejdéle nepřetržitě sloužícím japonským premiérem, když dosáhl 2 799 dní v úřadě a překonal tím funkční období svého prastrýce Eisakua Satóa, který byl premiérem v letech 1964–⁠1972.

Dosavadní japonský premiér na sebe v posledních týdnech upozornil také tím, že během ceremonií v Hirošimě a Nagasaki na obou místech použil takřka stejný projev. Přeživší shození atomových bomb z roku 1945 jej za to velmi kritizovali.

Tagy: