Úřad pro národní statistiku (ONS) v Anglii v období od 2. ledna do 24. září letošního roku mapoval a porovnával okolnosti úmrtí na covid. Zveřejněné výsledky podle odborníků jednoznačně dokazují funkčnosti vakcíny. Lidé, kteří nejsou očkovaní, prý mají až 32krát vyšší pravděpodobnost, že covidu podlehnou, pokud se jím nakazí.
Ze zprávy ONS vyplývá, že úmrtnost na covid v Anglii u neočkovaných byla 850 osob na 100 tisíc obyvatel. U těch, kteří dostali dvě dávky vakcíny přitom byla jen 26 na 100 tisíc osob, tedy 32krát menší. Do statistik byli začleněni i ti, kteří měli teprve první dávku vakcíny. Jejich úmrtnost činila 105 na 100 tisíc lidí.
Doba, ve které ONS sbíral data, zahrnovala hlavní část druhé epidemické vlny, kdy miliony dospělých lidí ještě neměly na vakcinaci nárok. Jako očkovaní byli lidé považování až od 21. dne po dokončeném očkování, a to jak u jednodávkové, tak dvoudávkové vakcíny. Důvodem byla doba, kdy se u lidí musí projevit imunita, která před virem chrání.
Po ohlášení výsledků odborníci prohlásili, že se jedná o jasná data, která by měla motivovat lidi, aby se nechali očkovat. Zpráva zahrnuje důkazy, že vakcíny proti covidu snižují riziko hospitalizace a úmrtí u lidí, kteří se covidem i jeho mutacemi nakazí, píše web Daily Mail.
Pozlacená statistika
Někteří odborníci však varují, že publikované údaje mohou přeceňovat sílu očkování. „Až 32krát vyšší pravděpodobnost úmrtí na covid může nadhodnocovat účinek vakcíny, ale i tak bude značný,“ podotkl John Roberts z odborné skupiny.
Vedoucí oddělení ekonomie životního stylu v Institutu pro ekonomické záležitosti upozornil, že statistika může být mírně zkreslena kvůli období, ze kterého výzkum čerpal data. „Jde tak o trochu pochybnou statistiku, kdy do března bylo plně očkováno jen velmi málo lidí. Výsledky jsou ale dobré i bez takového pozlacování,“ sdílel na sociálních sítích. Dosud v Anglii minimálně jednu dávku očkování dostalo 86,9 osob starších 12 let.
Očkování v Británii bylo zahájeno v prosinci minulého roku, kdy na vakcínu měli nárok lidé starší 80, rizikové skupiny a pracovníci ve zdravotnictví a sociální péči. Od září se mohou očkovat i děti od 12 let, jejich vakcinace však probíhá velmi pomalu.