Od 20. září začalo ministerstvo zdravotnictví skrze SMS zprávy zvát osoby, které mají dokončené očkování, ke třetí posilující dávce proti koronaviru. Od pondělí 18. října však došlo k několika změnám. Po jak dlouhé době má člověk na třetí dávku nárok? A co po získání vyzývací SMS dělat? Redakce CNN Prima NEWS připravila přehledný souhrn informací ke třetí posilovací dávce očkování proti koronaviru
Koho se přeočkování týká?
Na posilovací dávku očkování proti koronaviru má právo každý, nezáleží na věku, zaměstnání či zdravotním stavu. Od ukončeného očkování jednodávkové či dvoudávkové vakcíny však musí uplynout nejméně šest měsíců.
- Komu se třetí očkovací dávka primárně doporučuje?
Na pivo jen s očkováním? Odborníci se přou, zda zavést drastičtější opatření
Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové je možné, že vláda zpřísní opatření, pokud se pandemická situace zhorší. Do restaurací, klubů a dalších zařízení by například mohli jen očkovaní nebo ti, kteří už koronavirus prodělali. Imunolog Václav Hořejší návrhu tleská, podle dalších odborníků by ale byl protiprávní a šlo by o další šikanu.
Posilovací dávka se primárně doporučuje lidem s poruchami imunity, chronickými onemocněními a starším 60 let. Dále zdravotníkům a zaměstnancům zařízení sociální péče.
Jak přeočkování probíhá?
V den, kdy od aplikace poslední dávky očkování uplyne šest měsíců, obdržíte zvací SMS nebo e-mail, který vás upozorní, že se můžete zaregistrovat k posilující dávce očkování proti covidu. Následně se můžete spojit se svým praktickým lékařem, nebo se registrovat.
- Registrace na očkovací místo (přes Centrální rezervační systém)
Po obdržení SMS či e-mailu se můžete ke třetí dávce registrovat skrze centrální rezervační systém. Registrace probíhá stejně jako u předchozích dávek. Zadáte telefonní číslo a vyčkáte na PIN1 poslaný skrze SMS.
Po jeho obdržení vyplníte další údaje: číslo pojištěnce, jméno a příjmení. Zbylé údaje se automaticky dovyplní, systém sám pozná, že jste se již před minimálně šesti měsíci nechali očkovat a můžete dostat posilovací dávku. Následně si vyberete očkovací místo. Po dokončení registrace vyčkáte na PIN2, kterým se poté přihlásíte na termín posilující dávky.
- Praktický lékař
Na podání třetí dávky očkování se lze od 20. září domluvit samostatně se svým praktickým lékařem.
- Očkovací místa bez nutnosti předchozí registrace
Kratší platnost testů otráví neočkované. Donutí je to k vakcinaci, libuje si Špičák
Ministerstvo zdravotnictví plánuje navrhnout vládě zkrácení platnosti testů na koronavirus, možné dřívější ukončení karantény nebo konec testů hrazených pojišťovnami. Poslanec hnutí ANO Julius Špičák ve vysílání CNN Prima NEWS řekl, že zejména zkrácení platnosti testů považuje za dobrý nápad.
Využít můžete i očkovací místa bez nutnosti předchozí registrace (jejich seznam najdete pomocí filtru „Bez registrace a rezervace“ na ockoreport.uzis.cz), kde vám posilovací dávku podají, pokud u vás uplynulo minimálně šest měsíců od podání vakcíny Janssen, nebo druhé dávky u ostatních vakcín.
- Telefonicky na Lince 1221
Pokud se necítíte dostatečně technologicky zdatní, abyste provedli registraci sami přes internetové stránky, můžete zavolat na linku 1221. S registrací vám po telefonu pomohou operátoři.
Jakou vakcínou budu přeočkován?
K přeočkování se používají mRNA vakcíny, to znamená Comirnaty (Pfizer/BioNTech) a Spikevax (Moderna). Jiné k přeočkování využívány nebudou. Tudíž i člověk, který byl očkován například vakcínou Vaxzevria (AstraZeneca), dostane jednu z mRNA vakcín.
Lidé, kteří dostali první dvě dávky vakcíny Comirnaty, budou prioritně přeočkováni opět vakcínou Comirnaty.
Mění se platnost očkovacího certifikátu?
Po podání třetí posilující dávky se platnost certifikátu nijak nemění. Nadále je platný 14 dní po první dávce u jednodávkové vakcíny (Janssen) nebo po druhé dávce u ostatních vakcín. Podle této platnosti se orientuje i aplikace Tečka. V té se zobrazí nově záznam o posilovací dávce.
Čím se posilovací dávka liší od dodatečné?
Přeočkování dodatečnou dávkou se týká lidí, kteří trpí následujícími zdravotními potížemi:
- středně těžká a těžká imunosuprese
- středně těžký nebo těžký primární imunodeficit
- pokročilá nebo neléčená infekce HIV
- stav vyžadující imunosupresivní terapii
Dodatečnou dávku očkování lze těmto pacientům podat již po uplynutí alespoň čtyř týdnů od dokončeného očkování. Tedy čtyři týdny po podání první dávky vakcíny Janssen nebo po druhé dávce u ostatních vakcín.
Dodatečnou dávku lze podat pouze na základě doporučení lékaře pracoviště, které se zabývá léčbou některého z výše uvedených stavů.