PARTIE TEREZIE TOMÁNKOVÉ, Petr Smejkal, Václav Hořejší, Vojtěch Thon, Marek Majdan - 29.11. v 11:57
„Vládní rozhodnutí je správný kompromis.“ Na tom se v druhé části Partie Terezie Tománkové shodli epidemiolog Petr Smejkal a imunologové Václav Hořejší a Vojtěch Thon, kteří diskutovali o zmírnění vládních opatření, o antigenních testech a o vakcíně na koronavirus.
Všichni tři hosté pokládají nedělní rozhodnutí vlády, která oznámila, že ve čtvrtek dojde ke zmírnění koronavirových restrikcí, za správné. Vnímají jej jako vhodný kompromis mezi zachováním opatření a ulevování lidem. „Respektuje to pravidla systému PES, jsem rád, že to není od pondělka. Kdyby se situace ještě zhoršila do čtvrtka, dalo by se od toho odstoupit,“ komentoval v Partii vládní oznámení Hořejší.
„Když je vláda na vážkách, tak je vždy lepší se přiklonit k přísnější variantě, proto je rozvolnění až od čtvrtka správné. Zásadní je systém PES zachovat,“ přidal se Smejkal.
Podle Thona veškerá opatření fungují pouze v případě, že každý jednotlivec dodržuje hygienická opatření. „Při ohleduplnosti je všechno možné, tato situace se zvládne,“ míní.
Antigenní testy jako lokalizátor superpřenašečů
S tím, jak se budou lidé opět častěji potkávat, se riziko infekce zvýší. Ke slovu by se proto podle expertů měly dostat rychlé antigenní testy, které pomohou efektivněji mapovat promořenost populace. „Antigenní testy pomohou odhalit řadu lidí, kteří jsou pozitivní a nevědí o tom. Podaří se tak ideálně před Vánoci vytáhnout z populace superpřenašeče, kteří mají na svědomí výrazné šíření nákazy. Infekčních je zhruba 20, 30 procent populace. Bude to takové síto,“ řekl Smejkal pro CNN Prima NEWS.
Úspěch testování ale podle něj závisí na tom, jak vláda zvládne marketingovou kampaň. „Účast na antigenních testech závisí na tom, jak je vláda vysvětlí, k čemu ty testy jsou, jaké jsou rozdíly mezi normálními a antigenními testy. Pak ta účast bude vysoká,“ doplnil.
Hořejší se nedomnívá, že by lidé chodili houfně na antigenní testy dobrovolně. Určité části populace by proto testování nakázal. „Nevěřím, že lidé přijdou ve větším množství dobrovolně, já bych vytipoval osoby, které by měly jít na testy. Řada lidí si nebude chtít komplikovat život před Vánoci a nebude chtít ohrozit chozením na test příbuzné,“ dodal.
Stejné je to podle expertů s vakcínou, vláda musí celou problematiku občanů řádně vysvětlit, a to včetně možných rizik. Vedlejších účinků se ale imunologové neobávají.