reklama

Je ivermektin stále ve hře? Někteří lékaři ho předepisují, Kubek ale varuje

Málokterý lék vzbudil během posledního roku tolik protichůdných emocí jako ivermektin. Tento odčervovací přípravek často používaný veterináři není oficiálně schválený k léčbě covidu. Podle České lékařské komory má mít i řadu vedlejších účinků. Někteří praktičtí lékaři na něj ale nedají dopustit, a jsou dokonce i přesvědčení, že zabraňuje těžkým průběhům nemoci.

reklama

Ivermektin – původně odčervovací přípravek především pro zvířata. Někteří lidé se stále odmítají spoléhat na vakcinaci, a když se koronavirem nakazí, chtějí po svých praktických lékařích předepsat právě tento lék.

Třeba lékařka Anna Urbanová tvrdí, že má s léčbou covidu prostřednictvím ivermektinu skvělé zkušenosti, lék předepsala 30 pacientům. Podle ní nikdo z nich nemusel být hospitalizován v nemocnici a jejich uzdravení bylo rychlé.

„Poskytla jsem ho řadě známých nebo bývalých pacientů, o kterých mám přehled, takže znám jejich zdravotní stav. Nikdo z nich neprošel těžkou formou covidu. Takže za mě hlasuju pro ivermektin,“ tvrdí Urbanová.

„V humánní medicíně se prakticky nepoužívá, prototže je zastaralý. Má velké množství nežádoucích účinků, zejména tedy poškozuje játra. U nás byl velmi populární na začátku roku v době, kdy jsme neměli monoklonální protilátky,“ říká šéf České lékařské komory Milan Kubek.

Když není jiný lék?

Podle Milana Kubka neúčinnost ivermektinu v léčbě covidu potvrdila rozsáhlá studie, kterou si nechalo zpracovat ministerstvo zdravotnictví. Dodává, že pokud by lék poškodil zdraví pacienta, lékař by za to musel nést následky.

„Jestli to bude mít vedlejší účinek, třeba u ohrožených, je to možné, ale chtěla bych vidět ty důkazy. Když nemáme na covid nic jiného, myslím, že musíme využít i tohle,“ dodává Urbanová.

Ne každý praktický lékař ale pacientům, kteří chtějí předepsat ivermektin, vyjde vstříc. „Na jaře mě hodně lidí atakovalo, ať jim ho napíšu nebo někde seženu. My s tímhle lékem nemáme absolutně žádnou zkušenost, musím říct, že v tuhle chvíli bych ho nedoporučoval,“ říká praktický lékař Josef Dvořák. Česká lékařská komora vyzvala všechny lékaře, aby předepisovali jen doporučenou léčbu.

Tagy:

Hlavní zprávy

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“
USA

Za dotaz na očkování vězení. V Jižní Karolíně chystají zákon „na ochranu svobody“

Boj amerických republikánů proti federálním snahám prosazovat povinnou vakcinaci či nošení roušek se vyhrocuje. Posledním příkladem vzdoru je návrh zákona, který by trestal soukromé firmy a veřejný sektor za pouhou otázku, zda se zaměstnanci nechali očkovat. V případě jeho nedodržení by hrozila vysoká pokuta nebo roční vězení. Republikáni považují zákon za jeden z pilířů občanské svobody.

Respirátory se vrací do hry i během výuky. Školáky i učitele chrání před karanténami

Školáci jdou z jedné karantény do druhé. A většinu času tak místo v lavicích tráví stejně na on-line výukách, přestože se tomu chtěla vláda vyhnout. Ve třídách se tak v praxi žáci střídají a učitelé musí balancovat mezi distanční a prezenční výukou. Školy se proto snaží společně s ministerstvem školství problémy vyřešit. A tak se vrací na scénu respirátory, díky kterým se lze karanténě vyhnout, pokud je mají děti i učitelé i během výuky.

Sledujte speciál Co Čech, to politik! Superdebata hvězd pandemie: Co nás čeká?

Dva roky s covidem změnily svět. Kdy začneme žít normální život? Je očkování jediná cesta, nebo se covid stane normální chřipkou? Sledujte speciál pořadu Co Čech, to politik! V superdebatě o pandemii uslyšíte názory z obou stran rozděleného národa. Exkluzivní speciál můžete sledovat v neděli 30. ledna na CNN Prima NEWS i přímo zde v tomto článku. Ve 22:30 bude první hodina diskuze mimořádně odvysílána na Primě.

Hroši dokáží rozlišit kamarády od nepřátel, zjistili vědci. Poznávají konkrétní ‚‚hlasy‘‘

Hroši jsou hlučná zvířata, jejichž volání se šíří na velké vzdálenosti přes jezera i řeky. Přesná funkce hlasitého troubení, které vydávají, však byla záhadou. Vědci, kteří studují hrochy v přírodní rezervaci v Africe, nyní tvrdí, že charakteristické troubení těmto savcům umožňuje rozeznat přítele od nepřítele. Informoval o tom web BBC News.

reklama

Domácí zpravodajství

Dolejš ze slavné kapely Šlapeto umíral o samotě. Před smrtí zanechal mrazivý vzkaz

Smrt kapelníka legendární skupiny Šlapeto Radana Dolejše zasáhla jeho blízké, kolegy a také příznivce. Tělo známého hudebníka nalezli v neděli hasiči v jeho bytě. Co bylo příčinou úmrtí, si nechává rodina pro sebe. Dolejš přitom až do poslední chvíle komunikoval se svými fanoušky na sociálních sítích. Několik dní před smrtí tam sdílel vzkaz, ze kterého mrazí.

reklama