Ceny domů a bytů neustále rostou a prodlužuje se doba, po kterou Češi musí vydělávat na pořízení vlastního bydlení. Jenže ne vždy je nutné žít ve svém. Data navíc ukazují, že na trhu nájemního bydlení je situace mnohem příznivější. Nejen že nájmy nestouply tolik, ale jejich růst dokonce zaostává za zvyšováním příjmů domácností.
„Když se mluví o nízké dostupnosti bydlení, tak máte na mysli nízkou dostupnost vlastnického bydlení, nebo nízkou dostupnost nájemního bydlení?“ položil na Twitteru otázku David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny. A status doprovodil grafy, z nichž vyplývá pro mnohé překvapivý závěr.
Porovnání s vývojem příjmů domácností pic.twitter.com/LDRAKu7aqr
— David Navratil (@DavidDnavratil) September 24, 2021
Ceny nemovitostí od začátku roku 2015 v Česku stouply o 70 procent, avšak nájemné pouze o 17 procent. Ještě příznivěji ve prospěch nájemního bydlení hovoří porovnání s hrubými příjmy tuzemských domácností. Ty se totiž za stejné období zvýšily o 37 procent. Z toho vyplývá, že dostupnost vlastnického bydlení se sice za posledních téměř sedm let zhoršila, avšak nájemné je ve vztahu ke mzdám stále lacinější.
Zbavme se fetiše, nabádá Kovanda
O životu v nájmu coby alternativě vůči bydlení ve svém se nejen mezi ekonomy hovoří stál častěji. Zatímco ještě před třemi lety sklidil guvernér České národní banky Jiří Rusnok kritiku za výrok o tom, že se u nás vlastnické bydlení fetišizuje, dnes je podobná debata brána jako legitimní. „Češi trpí fetišem vlastnického bydlení. V zemích, jako je Německo, Švýcarsko nebo Rakousko, které si jinak rádi Češi berou za příklad, přetrvává daleko nižší podíl populace bydlící ve vlastním bytě nebo domě,“ uvedl před časem pro CNN Prima NEWS například Lukáš Kovanda, hlavní ekonom Trinity Bank.
Sen Čechů o vlastním bydlení se rozplývá. Smiřují se s nájmem a mladí se vrací k rodičům
Během koronavirové krize vzrostl počet Čechů, kteří se obávají, že nedosáhnou na vlastní bydlení. Zatímco loni jejich podíl dosáhl 62 procent, nyní je to už téměř osm lidí z deseti. Výrazně stoupl také podíl mladých do 26 let, kteří žijí pod jednou střechou s příbuznými. Zpravidla s rodiči.
Podle Kovandy může změna přístupu Čechů k nájemnímu bydlení usnadnit život. „Dává to lidem flexibilitu. Pokud se chtějí přestěhovat například kvůli práci, nemusí řešit prodej stávajícího domu nebo bytu a stačí jim pouze vypovědět nájemní smlouvu a najít si pronájem v jiném místě,“ souhlasí s Kovandou Veronika Hedija, ekonomka z jihlavské Vysoké školy polytechnické. Ještě větší komplikací při stěhování je, když lidé pořizují byt či dům na hypotéku. „Pokud chtějí nemovitost prodat, musí získat souhlas od banky a provádět řadu změn v katastru," dodala Hedija pro CNN Prima NEWS.
Bereme mladé generaci sny
Naopak podle ekonomky Ilony Švihlíkové je nedostupnost vlastnického bydlení problém. „Vlastní byt je znakem toho, že nastupující generace se má lépe než ta předchozí,“ řekla v pořadu Jak volí vaše peněženka na CNN Prima NEWS. Tento stav ovšem neplatí. Silně je to podle ní patrné například v USA, kde již řada mladých lidí nyní zjistila, že se nebudou mít lépe než předešlá generace.
„My tady mladé generaci bereme sen,“ pokračovala Švihlíková s tím, že to u mladých lidí bude mít velké negativní důsledky v jejich chování. Mladí lidé podle ekonomky a pedagožky nastupovali do života s tím, že někdy budou mít vlastní bydlení. Byl to jejich cíl. „Nyní vidí, že to je jinak,“ doplnila Švihlíková.