Prezident Petr Pavel podepsal ve středu novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která začne platit od prvního ledna příštího roku. Předloha zavádí hned několik novinek, které by zásadním způsobem měly modifikovat chování řidičů na českých silnicích.
Od příštího roku bude platit inovovaný systém trestných bodů a zvýší se některé pokuty. Řídit auto bude možné už od 17 let, ale jen pod dozorem mentora. Zavedou se také řidičské průkazy na zkoušku. Na vybraných úsecích dálnic se může jet rychlostí až 150 kilometrů za hodinu. Zpřísní se trest za blokování průjezdu tramvají.
K TÉMATU: KOMENTÁŘ: 150 km/h na dálnici. Dobrý nápad, špatný nápad nebo jaký je to vlastně nápad?
Tvrdší postihy závažných přestupků
Tresty se zpřísňují s ohledem na závažnost přestupků a míru rizika, která jsou s nimi spojena, uvedl před časem ministr dopravy Martin Kupka (ODS). Zpřísňují se podle něj tresty u nejzávažnějších a nejnebezpečnějších přestupků. Řidiči budou dostávat jen dva, čtyři nebo šest trestných bodů. U řízení pod vlivem alkoholu řidič dostane šest bodů namísto nynějších sedmi, zaplatí pokutu ve správním řízení ve výši až 25 tisíc korun namísto současných až 20 tisíc korun.
Pokud řidič odmítne zkoušku na alkohol, bude mu hrozit pokuta až 75 tisíc korun. Stejně vysoká pokuta mu bude hrozit, pokud bude řídit, aniž by byl držitelem řidičského oprávnění nebo měl trest v podobě zákazu řízení. Za nasbíraných 12 trestných bodů dotyčný hříšník přijde o řidičský průkaz, stejně jako dosud. V případě trestání na místě se pásmo nejvyšší pokuty zvyšuje na rozmezí 4 500 až 5 500 korun.
Bodový systém se podle ministra Kupky ukázal nejen v Česku, ale i v dalších zemích jako účinný způsob zajištění většího respektu vůči pravidlům silničního provozu.
Za volant dříve, ale s dohledem
Novela zákona zavádí novinku, a to možnost řídit osobní automobil od 17 let, ovšem pod dohledem mentora. Tato novinka má podle ministra Kupky přispět k větší bezpečnosti na silnicích. Smyslem je získávání řidičských dovedností pod dohledem zkušeného bezúhonného řidiče. Podle ministra se to osvědčilo například v Německu nebo na Slovensku.
Další novinkou je i řidičský průkaz na zkoušku. Pokud dva roky od získání řidičského oprávnění řidič spáchá šestibodový přestupek nebo mu bude odebrán řidičský průkaz za závažný přečin, bude muset absolvovat dopravně-psychologickou přednášku a takzvanou evaluační jízdu. Půjde o čtyřhodinovou výuku příčin dopravních nehod a jejich prevence a také čtyřhodinovou teorii a jízdu v autoškole.
Od příštího roku řidiči u sebe nebudou muset mít řidičský průkaz, malý technický průkaz nebo průkaz profesní způsobilosti.
MOHLO VÁM UNIKNOUT: Přes tisíc pokut za rychlost ve dvou obcích na Zlínsku
Zákon zavádí takzvané sdílené zóny. Sdílená zóna bude označena patřičnou dopravní značkou, chodci i cyklisté v ní budou moci užívat pozemní komunikaci v celé její šířce a platit v ní bude nejvýše dvacetikilometrová rychlost.
Držitelé řidičského oprávnění skupiny B budou moci od 21 let věku řídit také sněžné skútry.
Sněmovna schválila novelu na konci června. Senát ji projednával 2. srpna, ale nepřijal k ní žádné usnesení. Senátoři ji neschválili, ale nepřijali ani žádný pozměňovací návrh. Prezident proto obdržel zákon až po uplynutí lhůty, která skončila 10. srpna.