reklama

Lidé mohou přežít pod troskami tři až pět dní, řekl traumatolog odlétající do Bejrútu

Do libanonském Bejrútu, kde v úterý vybouchl přístavní sklad plný ledku, vyslala Česká republika ve středu odpoledne specializovaný tým USAR. Ten je tvořený odborníky z oblasti zdravotnictví, kynologie, statiky nebo traumatologie. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je úkolem výpravy pomoci tamním bezpečnostním a záchranným složkám s hledáním, transportem a ošetřováním lidí, kteří uvízli pod troskami budov v okolí výbuchu.

reklama

Podle Hamáčka bude Česká republika jednou z prvních zemí, která dostane do asijského státu zahraniční záchranný tým. Ten odletěl z pražského Letiště Václava Havla ve středu odpoledne.

„Nám se tým podařilo vyslat velmi rychle. První komunikace začala v úterý v pozdních večerních hodinách. Potvrzení z libanonské strany přišlo ve středu v 7:30, takže během osmi a půl hodiny byl ten tým připraven,“ sdělil Hamáček na tiskové konferenci před odletem.

Doba na přežití pod troskami je relativně krátká

Výprava čítá 36 členů, mezi nimiž je například pět kynologů, statik a také traumatolog z Úrazové nemocnice Brno Ivan Melichar. „Mým úkolem je zdravotní zabezpečení našeho USAR týmu. Takže se budu starat o zdravotní stav členů a o to, abychom byli sami v pořádku. Další už je otázka hasičských specialistů,“ popsal Melichar.

K tématu

Podle něj je doba přežití lidí pod troskami relativně krátká. „Vzhledem k teplotám, které na místě panují, je tam trvale kolem 30 stupňů, je to otázka několika málo dní, řádově tří až pěti dní,“ uvedl traumatolog s tím, že to je maximální doba, kdy se dá přežití předpokládat.

Hamáček prohlásil, že záchranáři jsou připraveni i na variantu, že by museli pracovat v ochranných pomůckách proti šíření nemoci COVID-19. Zároveň dodal, že celý let vyjde přibližně na 1,5 milionu korun. Tři čtvrtiny částky by ale měla České republice refundovat Evropská unie.

Pomoc nabízí i česká specializovaná centra na popáleniny

Tým USAR veze do Bejrútu i techniku, která má pomoci ve vyprošťování. Jedná se o nejrůznější sbíječky, dýchací přístroje, echolokátory a podobně. To ale není jediná pomoc z České republiky, která směřuje do místa neštěstí. Například ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) uvolnil jako humanitární pomoc pro Bejrút deset milionů korun. Zároveň ministerstvo zdravotnictví nabízí Libanonu traumatým a v případě potřeby pomoc s převozem a léčbou desítek zraněných v českých specializovaných popáleninových centrech.

„Pomoc samozřejmě my jako centra nabízíme a shodli jsme se na tom, že jsme schopni v případě, že o to protistrana požádá a ministerstvo a vláda to schválí, se o pacienty postarat. Počet záleží na rozsahu a počtu popálených, pokud jich budou desítky, není v tom žádný problém,“ vysvětlila ostravská lékařka Zdenka Němečková Crkvenjaš, která je odbornicí na popáleniny.

Určí se pacienti, kteří mají naději na přežití, a ti, kteří ji nemají vůbec

Přes čtyři tisíce zraněných je však obrovskou zátěží pro zdravotníky v Bejrútu. Lékařka popsala, jak zdravotníci v podobných případech postupují. „U hromadných neštěstí musí přijít na řadu takzvaná triáž, kdy se určí pacienti, kteří mají naději na přežití, a ti, kteří ji nemají vůbec. Podle toho se rozdělují do zdravotnických zařízení,“ přiblížila Němečková.

Dodala, že při katastrofě takových rozměrů si nedovede představit, jak by triáž mohla fungovat. „My jsme měli maximálně desítky zraněných najednou, ne stovky nebo tisíce,“ zdůraznila.

Podle ní u zraněných záleží na rozsahu, lokalizaci a na přidružených onemocněních. „Zdravotníci musí zajistit základní životní funkce. Popáleným pacientům hrozí v první fázi zejména šok, ale když jsem viděla ty záběry, myslím si, že více pacientů bude postiženo tlakovou vlnou, tedy blast syndromem, než popálením samotným,“ sdělila odbornice na popáleniny s obavou, že lidé v epicentru velkou šanci na přežití neměli.

Oficiální čísla libanonského Červeného kříže uvádí, že je aktuálně v Bejrútu přes sto mrtvých a na čtyři tisíce zraněných. Po explozi je zničená polovina města. Jeho starosta odhadl škody na přibližně tři až pět miliard dolarů, v přepočtu 66 až 100 miliard korun. Podle něj je bez domova až 300 tisíc lidí.

K tématu

Tagy: popáleniny exploze Jan Hamáček ČSSD Ministerstvo zdravotnictví mrtví zraněný Bejrút Libanon USAR Ivan Melichar

Další hlavní zprávy

Koronavirus

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

Stát firmám i živnostníkům přispěje na testy pro zaměstnance. Čtyřikrát do měsíce

  • Aktualizováno

Stát bude firmám i živnostníkům kompenzovat plošné testování, za test jim dá až 60 korun. Nárok na příspěvek bude na čtyři testy na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou (OSVČ) měsíčně. Testování bude hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. Po středečním mimořádném jednání vlády to v tiskové zprávě uvedl úřad vlády. O schválení testování na Twitteru informoval i ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

360°

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Na rakovinu bude umírat více lidí, kvalita péče se snižuje, varuje primář Škola

Kvůli soustředění zdravotní péče na covidové pacienty bude umírat více lidí na rakovinu, sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové primář Kliniky anesteziologie, perioperační a intenzivní medicíny Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem Josef Škola. Lékaři na ně zkrátka nemají kapacity, což v pořadu na CNN Prima NEWS potvrdil i ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a rovněž lékař Petr Arenberger. Pacienty, kteří už nepotřebují podporu dýchání, pouštějí domů, aby mohli přijmout další.

Vláda chce prodloužit nouzový stav do konce března. Opozice mluví o právním kutilství
Jak hodnotí rok s koronavirem Miloš Zeman a Andrej Babiš? Sledujte nedělní Partii
Fanoušci se sesypali na Kluse, zpoplatnil svůj web. Nestydím se za to, říká zpěvák
Smartwings nad propastí. Hrozí insolvence, ČSA oznámily, že se chystají propouštět
reklama
reklama
Nekrolog za Důl Darkov: Fáral jsem tu 35 let a syn sedm roků, loučí se havíř

Reportáž

Domácí zpravodajství

Zpřísníme, opatření budou jako na jaře, prohlásil Babiš. Co tenkrát platilo?
Dvě lékařské roušky přes sebe odborníci nedoporučují. Zrušte to, žádají výrobci vládu
Další články
reklama
reklama