reklama

Lidé mohou přežít pod troskami tři až pět dní, řekl traumatolog odlétající do Bejrútu

Do libanonském Bejrútu, kde v úterý vybouchl přístavní sklad plný ledku, vyslala Česká republika ve středu odpoledne specializovaný tým USAR. Ten je tvořený odborníky z oblasti zdravotnictví, kynologie, statiky nebo traumatologie. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) je úkolem výpravy pomoci tamním bezpečnostním a záchranným složkám s hledáním, transportem a ošetřováním lidí, kteří uvízli pod troskami budov v okolí výbuchu.

reklama

Podle Hamáčka bude Česká republika jednou z prvních zemí, která dostane do asijského státu zahraniční záchranný tým. Ten odletěl z pražského Letiště Václava Havla ve středu odpoledne.

„Nám se tým podařilo vyslat velmi rychle. První komunikace začala v úterý v pozdních večerních hodinách. Potvrzení z libanonské strany přišlo ve středu v 7:30, takže během osmi a půl hodiny byl ten tým připraven,“ sdělil Hamáček na tiskové konferenci před odletem.

Doba na přežití pod troskami je relativně krátká

Výprava čítá 36 členů, mezi nimiž je například pět kynologů, statik a také traumatolog z Úrazové nemocnice Brno Ivan Melichar. „Mým úkolem je zdravotní zabezpečení našeho USAR týmu. Takže se budu starat o zdravotní stav členů a o to, abychom byli sami v pořádku. Další už je otázka hasičských specialistů,“ popsal Melichar.

Podle něj je doba přežití lidí pod troskami relativně krátká. „Vzhledem k teplotám, které na místě panují, je tam trvale kolem 30 stupňů, je to otázka několika málo dní, řádově tří až pěti dní,“ uvedl traumatolog s tím, že to je maximální doba, kdy se dá přežití předpokládat.

Hamáček prohlásil, že záchranáři jsou připraveni i na variantu, že by museli pracovat v ochranných pomůckách proti šíření nemoci COVID-19. Zároveň dodal, že celý let vyjde přibližně na 1,5 milionu korun. Tři čtvrtiny částky by ale měla České republice refundovat Evropská unie.

Pomoc nabízí i česká specializovaná centra na popáleniny

Tým USAR veze do Bejrútu i techniku, která má pomoci ve vyprošťování. Jedná se o nejrůznější sbíječky, dýchací přístroje, echolokátory a podobně. To ale není jediná pomoc z České republiky, která směřuje do místa neštěstí. Například ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček (ČSSD) uvolnil jako humanitární pomoc pro Bejrút deset milionů korun. Zároveň ministerstvo zdravotnictví nabízí Libanonu traumatým a v případě potřeby pomoc s převozem a léčbou desítek zraněných v českých specializovaných popáleninových centrech.

„Pomoc samozřejmě my jako centra nabízíme a shodli jsme se na tom, že jsme schopni v případě, že o to protistrana požádá a ministerstvo a vláda to schválí, se o pacienty postarat. Počet záleží na rozsahu a počtu popálených, pokud jich budou desítky, není v tom žádný problém,“ vysvětlila ostravská lékařka Zdenka Němečková Crkvenjaš, která je odbornicí na popáleniny.

Určí se pacienti, kteří mají naději na přežití, a ti, kteří ji nemají vůbec

Přes čtyři tisíce zraněných je však obrovskou zátěží pro zdravotníky v Bejrútu. Lékařka popsala, jak zdravotníci v podobných případech postupují. „U hromadných neštěstí musí přijít na řadu takzvaná triáž, kdy se určí pacienti, kteří mají naději na přežití, a ti, kteří ji nemají vůbec. Podle toho se rozdělují do zdravotnických zařízení,“ přiblížila Němečková.

Dodala, že při katastrofě takových rozměrů si nedovede představit, jak by triáž mohla fungovat. „My jsme měli maximálně desítky zraněných najednou, ne stovky nebo tisíce,“ zdůraznila.

Podle ní u zraněných záleží na rozsahu, lokalizaci a na přidružených onemocněních. „Zdravotníci musí zajistit základní životní funkce. Popáleným pacientům hrozí v první fázi zejména šok, ale když jsem viděla ty záběry, myslím si, že více pacientů bude postiženo tlakovou vlnou, tedy blast syndromem, než popálením samotným,“ sdělila odbornice na popáleniny s obavou, že lidé v epicentru velkou šanci na přežití neměli.

Oficiální čísla libanonského Červeného kříže uvádí, že je aktuálně v Bejrútu přes sto mrtvých a na čtyři tisíce zraněných. Po explozi je zničená polovina města. Jeho starosta odhadl škody na přibližně tři až pět miliard dolarů, v přepočtu 66 až 100 miliard korun. Podle něj je bez domova až 300 tisíc lidí.

Tagy:
popáleniny exploze Jan Hamáček ČSSD Ministerstvo zdravotnictví mrtví zraněný Bejrút Libanon USAR Ivan Melichar

Hlavní zprávy

Itálie zavádí povinné covid pasy pro zaměstnance. Hrozí pokuty i pozastavení platu
Itálie

Itálie zavádí povinné covid pasy pro zaměstnance. Hrozí pokuty i pozastavení platu

Itálie se stane první evropskou zemí, která bude po všech zaměstnancích požadovat, aby se prokazovali covidovými certifikáty. O novém opatření, podle něhož musí mít každý člověk na pracovišti doklad o očkování proti covidu, zotavení z této nemoci nebo o negativním testu na koronavirus, na svém zasedání rozhodla vláda. Platit začne 15. října, uvedla agentura ANSA. Ministryně pro regionální záležitosti Mariastella Gelminiová už ve středu řekla, že kabinet chce, aby nová pravidla platila pro zaměstnance ve veřejném i soukromém sektoru.

Některé billboardy fascinují svou blbostí. Nejlepší hlášky z Co Čech, to politik!

Hosté čtvrtečního pořadu Co Čech, to politik! na CNN Prima NEWS probrali volební kampaň, migraci, pravidla pro předjíždění cyklistů i sňatky homosexuálů. Padaly přitom hlášky o „fascinující blbosti billboardů“, „divokých“ Pirátech či „maglajsu v hlavě“. Diskutovali fotbalový internacionál Ladislav Vízek, právník Tomáš Sokol a politický komentátor Roman Joch.

Největší výsadková operace měla urychlit konec druhé světové války. Skončila debaklem

Byla to ambiciózní operace, která měla urychlit konec druhé světové války. Po sérii úspěchů v Normandii už spojenečtí velitelé přemýšleli, jak co nejrychleji porazit třetí říši. Proto odstartovali největší výsadek ve vojenské historii, který měl v okupovaném Nizozemsku vytvořit koridory pro pozemní armádu až do Berlína. Tehdy ale Spojenci netušili, že hluboko za nepřátelskou linií odpočívají elitní německé oddíly. Nákladná operace Market Garden skončila pro Spojence velkým debaklem.

Sledujte ŽIVĚ Partii s Maláčovou a Pekarovou Adamovou: Jak by řešily státní rozpočet?

Na co máme peníze a na co už ne? Tím se v první části pořadu Partie Terezie Tománkové budou zabývat ministryně práce a sociálních věcí z ČSSD Jana Maláčová, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová a předseda hnutí SPD Tomio Okamura. Ve druhé polovině můžete sledovat velkou politickou diskusi například se zástupci hnutí ANO, Pirátů nebo komunistů. Nenechte si ujít nedělní Partii od 11 hodin na CNN Prima NEWS nebo v tomto článku.

Chcete letět do vesmíru? Stačí být plnoletý a zaplatit 9,6 milionu korun

Ve středu na oběžnou dráhu odstartovala loď Crew Dragon společnosti SpaceX, která na své palubě hostí čtyřčlennou civilní posádku. Do vesmíru se podle Romana Jonáše, ředitele zastoupení Virgin Galactic pro Českou a Slovenskou republiku, může podívat takřka každý. „Stačí k tomu v přepočtu 9,6 milionu korun a minimální věk 18 let,“ sdělil v pořadu 360° Pavlíny Wolfové.

Už víme, kdo je mozek rodiny. Lidé se kvůli obálce časopisu vysmáli Harrymu a Meghan

Princ Harry se svou ženou Meghan mohou slavit další vítězství. Magazín Time je totiž zařadil mezi 100 nejvlivnějších osobností světa. Zprávou se pochlubili na sociálních sítích v den princových 37. narozenin, spolu s ní sdíleli i fotografii z titulní strany magazínu. Místo obdivu však schytali hlavně kritiku. Lidé se jim vysmáli, že vypadají jako po hodně nezdařené retuši.

Otázka pro politiky: Pokud byste vládli, zrušili byste elektronickou evidenci tržeb?

Elektronickou evidenci tržeb slibují po volbách kompletně zrušit pouze SPD a koalice Spolu, tedy pokud se dostanou do vlády. Zrušení EET, nebo její úpravu chtějí i další dlouhodobí kritici – koalice Piráti a STAN. ČSSD, která hnutí ANO pomáhala EET v minulé vládě prosadit, by EET nerušila. Stejně tak KSČM, ta ale dodává, že EET všechna očekávání nenaplnila.

reklama

Domácí zpravodajství

Hamáček: Z ČSSD jsem nejpopulárnější. Za vládu s Babišem bych nám dal dvojku

Nikdo z ČSSD nemá větší popularitu než já a Jana Maláčová, prohlásil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS sebevědomě předseda ČSSD Jan Hamáček. Fakt, že má strana pod jeho vedením historicky nejhorší výsledky a hrozí jí, že se neprobojuje do Sněmovny, nepovažuje pouze za svou chybu, ale za celosvětový trend ústupu tradiční levice. Za vládní angažmá by dal své straně dvojku. Mluví třeba i o tom, že koalice Spolu a Pirátů se STAN se podle něj určitě rozpadnou.

Horká fáze předvolebního vysílání: CNN Prima NEWS uvádí nové pořady i superdebaty s diváky

CNN Prima NEWS startuje horkou fázi předvolebního vysílání a uvádí celou řadu nových pořadů a formátů, jejichž společným tématem jsou blížící se volby do Poslanecké sněmovny. Od 30. srpna nabízí každý všední den speciální volební blok, dále mimořádná vydání pořadu 360° s diváky ve studiu, dvě superdebaty s lídry stran a v neposlední řadě moderní volební studio v den voleb samotných.

Bartošek: Interpelace na Babiše od poslanců ANO byly jako třídní schůzka Hujerových

Předseda poslanců KDU-ČSL Jan Bartošek v pořadu 360° na CNN Prima NEWS kritizoval čtvrteční interpelace členů hnutí ANO na jejich šéfa a premiéra Andreje Babiše. Podle něj situace ve Sněmovně připomínala „třídní schůzku s Hujerovými“. Vůči jeho názoru se ohradil Patrik Nacher z ANO. Podle něj byly dotazy jeho kolegů na předsedu vlády věcné a navíc podle jednacího řádu Sněmovny nebylo porušeno žádné pravidlo.

reklama