Na kábulském letišti je 13 mrtvých včetně vojáků
Bezpečnostní poradce Andor Šándor označil celou evakuaci z Afghánistánu za břídilskou chybu. Podle něj se ze země měli nejdříve stáhnout civilisté a až poté vojáci. „Celá evakuace začala velmi špatně a chybně. Nepochopím, jak to mohli Američané takto udělat,“ uvedl Šándor ve vysílání CNN Prima NEWS.
Blízko letiště v Kábulu došlo ve čtvrtek ke dvěma výbuchům. Informace o počtu mrtvých a zraněných se rozcházejí. Podle všeho šlo o sebevražedné útoky. „Varování přicházela z více stran a mohla se brát jako velmi vážná. Bohužel se nevědělo, zda se zakládala na možné predikci, že se Islámský stát bude snažit evakuaci narušit, nebo jestli došlo k podchycení nějaké komunikace mezi teroristickými skupinami, které stojí mimo Tálibán,“ zhodnotil Šándor.
Hudba je hříšná. Tálibán zatrhne veškerou muziku na veřejných místech
Mluvčí Tálibánu Zabihulláh Mudžáhid v rozhovoru pro New York Times oznámil, že radikální frakce na území Afghánistánu už brzy zakáže hudbu na veřejných prostranstvích. Muzikální produkce se podle Tálibánu neslučuje s přísným islámským právem.
Informací o tom, kdo za výbuchy stojí, je velmi málo. Podle něj je proto brzy ukazovat prstem na možného viníka. „Zatím bych skutečně na nikoho neukazoval. V tuto chvíli můžeme jen těžko říct, kdo to byl. Dá se ale vyloučit, že by za výbuchy stál Tálibán. Ten zcela nepochybně nemá zájem komplikovat odchod amerických vojsk. Také Američané prohlásili, že pokud na ně Tálibán zaútočí, nenechá to bez odezvy,“ vysvětlil bezpečnostní poradce.
Podle něj je teď hlavní prioritou dokončit evakuaci, která podle jeho slov začala velmi špatně a chybně. „Nejdřív se měli stáhnout civilisté, až poté vojáci. Nepochopím, jak to mohli Američané takto udělat. Je to zásadní břídilská chyba,“ řekl Šándor s tím, že stanovený deadline, 31. srpna, Američané stoprocentně neprotáhnou.
S tím, že se podobný útok dal očekávat, souhlasí i náčelník Generálního štábu Armády ČR Jiří Šedivý. O možné hrozbě totiž podle něj informovali americké i britské zpravodajské služby už během dne. Za bezpečnost v dané oblasti měl ručit Tálibán. „Tálibán sice převzal jakousi zodpovědnost za vnější perimetr letiště, ale přeci jenom měl velmi omezené možnosti kontroly. Na místě se vyskytuje velké množství lidí, navíc nemá ani dostatečné bezpečností prostředky. Jsou závislí jen na osobních prohlídkách, které se provádí namátkově,“ uvedl pro CNN Prima NEWS Šedivý.
Útok směřoval proti Tálibánu
Podle něj útok směřoval proti Tálibánu i proti odcházejícím vojskům a občanům těchto států. „Což zcela evidentně ukazuje na Islámský stát, možná potenciálně na Al-Kaidu, ale na Islámský stát z větší části,“ doplnil Šedivý.
Výbuchy měly být dva. Jeden se uskutečnil u letištního vchodu s názvem Aby Gate, druhý u hotelu, který se nachází poblíž letiště. „V tomto hotelu byli ubytovaní britští občané, kteří čekali na svůj evakuační let. Naštěstí nikdo z nich nebyl zraněn,“ uvedla reportérka zahraniční redakce CNN Prima NEWS Hana Mikulková. Čísla o počtu obětí a zraněných se rozchází. „Obětí mělo být přibližně 13, a to po výbuchu na letišti. Nicméně podle posledních informací do tamní nemocnice přijelo více než 60 zraněných. Mezi nimi jsou američtí vojáci i tálibánští strážci,“ doplnila.
Šándor nevyloučil, že by se mohly podobné útoky opakovat. „Riziko je samozřejmě veliké. Tálibán sice obsadil velké část území, nikde však není psáno, že ho také efektivně kontroluje. Především v oblasti kábulského letiště vidíme denně zmatky, a tak není vyloučené, že se může mezi lidi připlést někdo, kdo může mít pod oblečením výbušniny,“ uzavřel.
Poblíž letiště v Kábulu došlo ke dvěma explozím. Zdroj: CNN Prima NEWS