Jeden vůz na dva lidi. Češi jsou mezi nejmotorizovanějšími národy EU, jezdí ale vraky

V České republice připadá na tisíc obyvatel 565 osobních vozů. Česko je tak jedenáctou nejvíce motorizovanou zemí Evropské unie a nachází se nad unijním průměrem. Vede Lucembursko, na opačné straně jsou Rumuni. Vyplývá to z aktuálních údajů Eurostatu.

V Evropské unii připadalo v roce 2020 na tisíc obyvatel průměrně 560 osobních automobilů. To představuje více než jeden automobil na každé dva obyvatele evropské sedmadvacítky. Česká republika se nachází mírně nad tímto průměrem, a to s 565 osobními vozy na každou tisícovku obyvatel Česka. Češi jsou tak jedenáctý nejvíce motorizovaný národ Evropské unie, vyplývá z aktuálních údajů Eurostatu.

Vůbec nejvíce motorizovanou zemí Evropské unie je Lucembursko, kde na tisíc obyvatel připadá 682 osobních vozů. Ze států bývalého východního bloku vede Polsko (664), kterému v celounijním pořadí patří pomyslná bronzová pozice. „Autoland“ Německo je ve sledovaném žebříčku až osmé s 580 auty na tisíc obyvatel, Česko tak za ním zaostává jen o 15 vozidel.

Největší skok učinilo Rumunsko

Žebříček motorizace zemí Evropské unie uzavírá Rumunsko, kde vůz vlastní jen 379 osob z tisíce. Druhou osobními automobily nejméně vybavenou zemí sedmadvacítky je Lotyšsko (390), třetí Maďarsko (403). Naši východní sousedé disponují 447 osobními vozy v přepočtu na tisíc obyvatel, Slovensko je tak šestou nejméně motorizovanou zemí.

Z českého pohledu je rovněž pozoruhodný vývoj motorizace v čase. Z údajů Eurostatu vyplývá, že se vybavenost Čechů osobními automobily od roku 1993 více než zdvojnásobila. Zatímco před téměř 30 lety připadalo na tisíc obyvatel 274 vozů, v roce 2020 to bylo o 106 procent více.

Největší motorizační skok za posledních 30 let zaznamenalo Rumunsko. Tamní počet osobních vozů se ze 70 na tisíc obyvatel zvýšil na 379. To představuje zvětšení relativní velikosti vozového parku o 441 procent. Naopak nejpomaleji motorizace postoupila v Lucembursku, kde se počet osobních vozidel v přepočtu na tisíc lidí z 529 v roce 1992 zvýšil na již zmíněných 682. Jde o nárůst o necelých 29 procent, což lze ale vysvětlit vysokou výchozí úrovní motorizace země.

Češi jezdí vraky

Již méně lichotivě pro Českou republiku ale vyznívá porovnání stáří vozového parku. Češi jsou v této statistice na pátém nejhorším místě v rámci EU. Podle údajů Asociace evropských výrobců automobilů dosahovalo průměrné stáří aut v Česku v roce 2020 15,6 roku. Průměr Evropské unie přitom činí 11,8 roku.

Nejmladším vozovým parkem se může pochlubit opět Lucembursko, kde auta mají v průměru 6,7 roku. Pomyslné stříbro patří Rakousku (8,5 roku), bronz pak Irsku (8,6). Nejstaršími osobními vozy jezdí Litevci (17 let), následují Rumuni (16,9) a Estonci (16,7).

Česko také patří k zemím s nejvyšším podílem vozidel, která jsou starší deseti let. Z celkových šesti milionů osobních aut, která brázdí tuzemské silnice, jich přes 63 procent připadá právě na tuto „věkovou“ skupinu. V Lucembursku jezdí jen necelá čtvrtina vozidel starších 10 let. Na Slovensku je to méně než 55 procent.

Tagy:

Hlavní zprávy

Kauza přidělování bytů v Brně: Soud rozhoduje o vazbě dvou lidí, jedním je Bradáč z ODS
Krimi

Kauza přidělování bytů v Brně: Soud rozhoduje o vazbě dvou lidí, jedním je Bradáč z ODS

 • Aktualizováno
 • Žalobkyně po úterní razii v Brně požádala ve čtvrtek o vazbu pro dva z osmi obviněných, ostatní byli propuštěni na svobodu. O vazbě nyní rozhoduje soud, měla by se týkat politika ODS Bradáče a realitního makléře Červinky. Policie vyslechla 30 lidí, provedla 28 domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor. Kauza se týká radnice Brno-střed a přidělování městských bytů.

  Infobox

  Válka na Ukrajině

  sledujeme živě
  13:06

  Podle Ruska je jaderná válka dál nepřípustná, ale USA patrně mají zájem na vyostření debaty o jaderných zbraní

  12:40

  V USA přibývá zájemců o soukromý prodej zbraní Ukrajině, píše NYT

  12:07

  Nevládní organizace spustily kampaň pro integraci uprchlíků z Ukrajiny

  11:42

  Česko daruje Ukrajině 25 milionů korun na obnovení veřejné správy

  Lednice za tisícovku, konvice za polovinu. Jaké spotřebiče jsou největší „žrouti“ energie?

  Energetická krize s sebou přináší i potřebu úspor. Domácnosti v posledních letech těžily z relativně levné energie a nemusely tak nad její cenou přemýšlet tolik jako nyní. Kvůli vysoké ceně elektřiny i plynu se začínají Češi čím dál tím více zajímat o nadměrné výdaje spojené s elektřinou a plynem. Kolik však stojí provoz jednotlivých spotřebičů a jak jejich spotřebu vypočítat?

  Živě
  ON-LINE: Rusové přišli o stovky obrněnců a tanků. Prohráli jste, vzkazuje Zelenskyj

  Ukrajinská armáda dál postupuje na jižní i východní frontě a zabírá Ruskem dříve okupovaná území. Obzvlášť se jí v poslední době daří v Chersonské oblasti. Zároveň od prchajících okupantů získali stovky kusů ruské obrněné techniky. Prezident Volodymyr Zelenskyj oznámil, že je jedno, jaké zbraně Rusové seženou – už prohráli. Šéf Kremlu Vladimir Putin zase nařídil moskevské vládě převést do ruského vlastnictví Záporožskou jadernou elektrárnu.

  Nobelovu cenu za literaturu má francouzská spisovatelka Ernauxová. Její memoáry vyšly česky

  Nobelovu cenu za literaturu letos získala francouzská spisovatelka Annie Ernauxová. Ve Stockholmu to ve čtvrtek oznámila Švédská akademie. Dvaaosmdesátiletá autorka podle akademiků dostala ocenění za to, s jakou precizností a odvahou ve svých literárních textech zkoumá lidskou paměť. Ta je ústředním tématem jednoho z jejích nejznámějších děl, memoárů Roky (2008), které letos vyšly i česky.

  Katarský emír předčasně odletěl z Prahy. Brusel neodsouhlasil jeho účast na summitu

  Katarský emír Tamim bin Hamad Sání ve středu večer odletěl z Česka, potvrdil ředitel hradní diplomacie Rudolf Jindrák. Důvodem podle něj bylo, že Brusel neodsouhlasil, aby se emír stal účastníkem čtvrtečního neformálního summitu evropských zemí v Praze. Podle Deníku N, který na odjezd emíra upozornil, odcestoval do Londýna. Velvyslanec v Kataru Petr Chalupecký pak uvedl, že emír odletěl spokojený a podstatná část delegace v Praze zůstává.

  Cimický znásilnil a vydíral ženy v 28 případech, tvrdí policie. Navrhuje obžalobu

  Kriminalisté podali návrh na obžalobu psychiatra a spisovatele Jana Cimického ze znásilnění a vydírání pacientek. Lékař se jich podle nich dopustil v 28 případech. Policie o tom ve čtvrtek informovala na Twitteru. Konkrétní jméno obviněného sice neuvedla, ale z kontextu vyplývá, že jde o Cimického. Podle dřívějších policejních informací je psychiatr podezřelý, že znásilňoval ženy od roku 1980 do roku 2016.

  Domácí zpravodajství

  Peníze ti nepošlu, Láďo. Organizátoři protivládních protestů se rozhádali kvůli financím

  Dříve spolupracovali na velkých protivládních demonstracích, nyní si jdou po krku. Organizátoři protestů na Václavském náměstí se pohádali kvůli penězům od svých podporovatelů. Exekucemi zatížený Ladislav Vrabel požadoval od svého kolegy Jiřího Havla, aby mu poslal finanční prostředky z transparentního účtu, těch se ale nakonec nedočkal. Havel argumentoval tím, že Vrabel několikrát porušil jejich dohodu. Rozchod dvou svolavatelů protivládních protestů pak jejich podporovatele viditelně rozčaroval.