reklama

Nadace vybrala školy, kam půjdou Čínou odmítnuté klavíry. Na další můžete přispět

O 11 klavírů, které si po tchajwanské návštěvě předsedy Senátu Miloše Vystrčila nepřevzal čínský odběratel, byl obrovský zájem. Rodinná nadace Karla Komárka, která je začátkem září od výrobce Petrof koupila, přijala 152 žádostí. Až nyní se rozhodlo, do kterých škol klavíry jako dar poputují. Nadace zároveň vyhlásila veřejnou sbírku, z níž chce financovat piana pro další školy.

reklama

Ředitel Nadace Karel Komarek Family Foundation Luboš Veselý byl hostem pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. „V oficiální grantové výzvě bylo 152 žádostí, ale když se to v září oznámilo, dostali jsme 400 e-mailů od různých škol, že by měly zájem,“ nastínil.

Výběr škol podle Veselého probíhal v souladu s posláním nadace, která se dlouhodobě snaží podporovat mladé talenty. „A proto jsme se zaměřili na základní umělecké školy a základní školy s rozšířenou výukou hudební výchovy,“ doplnil.

Kritéria? Kvalita výuky, rozpočet školy či nástrojové vybavení

Na výběru se podílela Umělecká rada základních uměleckých škol, Akademie klasické hudby i samotní klavíristé, například virtuos Ivo Kahánek. „Stanovili kritéria, podle kterých se potom vybíralo. Šlo hlavně o kvalitu výuky, velikost a rozpočet školy a zajímala nás samozřejmě i úroveň kvality vybavení těmi nástroji,“ vypočítal.

„V dětech je potřeba podporovat inciativu, aby věřily, že když se ozvou, když se o něco pokusí, tak to vyjde a podaří se to,“ osvětlil ředitel nadace dodatečný dvanáctý klavír, který nakonec dostala škola, jež netradičně poslala dopis s příběhy dětí a ne formální elektronickou žádost.

Podle Veselého se přitom neradovaly jen školy, které klavíry dostaly, ale i ty, které neuspěly. „Protože někdo přišel, zvedl to téma a chce s ním dál pracovat. Ony samy by to asi nezvládly. Takže velká radost,“ podotkl k oslavám, které následovaly po „přiklepnutí“ klavírů konkrétním školám.

Nadace si navíc udělala obrázek o tom, jak na tom jsou české umělecké školy s vybavením. „Z pohledu počtu kusů to není špatné. Co do kvantity je vybavení dobré, na druhou stranu vrásky na čele může dělat věk nástrojů. Nejnižší průměrný věk nástrojů je 17 let a nejstarší je 79. Na školách jsou i nástroje okolo 120, 140 let staré,“ zmínil ředitel.

Nová veřejná sbírka na piana do škol

Vzhledem k pozitivním reakcím se nadace rozhodla v iniciativě pokračovat. „Mě mrzelo, že 45 škol, které byly v užším výběru, zůstalo bez nástroje. A potřeba v těchto školách byla velmi akutní. Řekli jsme si: ‚Reakce v září vzbudila velký ohlas. Ozývalo se nám strašně lidí. Pojďme to zkusit, pojďme to téma zvednout a pojďme pomoci těmto školám skrze veřejnou sbírku vybrat na jeden nový nástroj pro každou z nich,‘“ popsal Veselý.

„Na webové stránce www.pianadoskol.cz jsme spustili veřejnou sbírku, kde mohou lidé, organizace, firmy přispívat na nový hudební nástroj,“ vyzval v závěru a uvedl, že už za prvních 24 hodin opět zaznamenali značný zájem ze strany přispěvatelů.

Tagy:

Hlavní zprávy

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert
360°

Jsme připraveni vyloučit Česko z mapy, Fiala i Kolář jsou rusofobové, tvrdí ruský expert

Rusko je připraveno na to, že vyloučí Česko z mapy světa, řekl v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ruský politolog a bohemista Vadim Truchačev. Reagoval tak na spekulace, že by novým českým premiérem byl šéf ODS Petr Fiala a ministrem zahraničí poslanec Ondřej Kolář (TOP 09). Truchačev Fialu označil za rusofoba, Kolář zase podle něj svým vedením Prahy 6 ruskému lidu plive do tváře.

Kde se vzal ostrý náboj? Asi jde o selhání jednotlivce, říká spoluproducent filmu Jákl
Nehody

Kde se vzal ostrý náboj? Asi jde o selhání jednotlivce, říká spoluproducent filmu Jákl

Celý svět šokovala tragédie, která se odehrála během natáčení amerického westernu Rust v Novém Mexiku. Americký herec Alec Baldwin nešťastnou náhodou zastřelil hlavní kameramanku Halynu Hutchinsovou a postřelil režiséra filmu Joela Souzu. V rekvizitní zbrani se totiž nacházel jeden ostrý náboj. Ze situace je zdrcený i český producent Petr Jákl, který na tvorbě filmu spolupracuje.

Zeman by nekomunikoval přes žalmy, tvrdí Forejt. Zkritizoval Mynáře, Kruliše i Ovčáčka

Bývalý šéf hradního protokolu Jindřich Forejt nešetřil kritikou na adresu současné Kanceláře prezidenta republiky (KPR). Nejvíc podle něj selhává komunikace, kancléř Vratislav Mynář navíc podle něj překročil pomyslnou hranici a koná aktivisticky. V pořadu 360° na CNN Prima NEWS dodal, že si sám není jistý, jestli již druhým týdnem hospitalizovaný prezident Miloš Zeman o těchto krocích vůbec ví.

reklama

Domácí zpravodajství

Vojtěch upravil pravidla pro nošení respirátorů. V práci je nemusíte mít pořád

„Respirátor máte vždy, pokud je některý z vašich kolegů k vám blíž než 1,5 metru,“ upřesnil své dřívější nařízení ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) na Twitteru. Takový případ podle něj nastává například tehdy, když si kolegové šeptají drby na kávě. V původním středečním nařízení ale takové výjimky nebyly. Vojtěch oznámil, že od pondělí 25. října lidé nebudou muset mít zakrytá ústa a nos na pracovišti jen v případě, že sedí v kanceláři zcela sami.

Dušek: Odpovědnost musí být na lidech. Ať se proboha zamyslí a nechají se očkovat

Jedinou cestou z epidemie je očkování, zdůraznil v rozhovoru pro CNN Prima NEWS šéf Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek. Podle něj by lidé měli vzít zodpovědnost na sebe, ale spousta z nich stále není očkována. Dušek také varoval, že pandemická čísla se budou v následujících týdnech zhoršovat. Přibývat může až pět tisíc nakažených denně a růst budou i počty hospitalizovaných.

Zastřelený pes na Náchodsku? Obyvatelé se bouří, policie případ odložila

Adršpachem na Náchodsku rezonuje případ údajné střelby v obci z konce léta. Zůstal po ní na ulici mrtvý pes jedné z obyvatelek. Háček je v tom, že ho pohřbila bez pitvy, kterou po ní požadovala policie. Ta teď případ odkládá s tím, že střelbu nelze potvrdit, takže není co vyšetřovat. Proti tomu se bouří jak řada obyvatel obce, tak majitelé psa, kteří mají i fotografii, kudy měl projektil proniknout do těla.

reklama