Předjíždění cyklistů opět čeří vody. Ministerstvo chystá zmírnění povinnosti 1,5 metru

Změna v objíždění cyklistů

Rozestup jeden a půl metru při předjíždění cyklistů budí dlouhodobě vášně. Přestože toto pravidlo platí teprve od začátku roku, je možné, že se bude zase měnit. Rozestup by se podle návrhu nemusel dodržovat při rychlosti do 30 kilometrů v hodině.

Podobným situacím – kdy řidiči ohrožují při předjíždění cyklisty – má předejít pravidlo o vzdálenosti 1,5 metru. Jenže po sedmi měsících se uvažuje nad tím, že se změní. „Mámě celou řadu odezev od profesionálních řidičů autobusů například z horských oblastí, kde jsou užší silnice, kde to může být a je problém. Máme odezvy i od lesníků, zemědělců nebo běžných motoristů,“ uvedl ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

Podle současných pravidel se při rychlosti do 30 km/h musí dodržovat odstup minimálně metr a při vyšší rychlosti metr a půl. Připravovaná novela počítá s tím, že by se při rychlostech do 30 km/h musela dodržovat jen takzvaná bezpečná vzdálenost. Jenže podle některých expertů by se nová pravidla měnit neměla.

S ministrem dopravy Martinem Kupkou v pondělí jednal i slavný český cyklista Roman Kreuziger. „Abychom si opravdu sedli a začali se bavit o tom, co je nebezpečné a co není. Například řidič kamionu nic nepozná, když předjede cyklistu ‚na kreditku‘. Neuvědomuje si, v jakých pocitech cyklista je a co tlaková vlna může udělat,“ podotkl Kreuziger.

Nejde jen o vzdálenost, ale i respekt

Ministr proto v říjnu uspořádá kulatý stůl, kam pozve další odborníky. Nyní se však zdá, že se jejich názory různí, a to stejně jako názory samotných cyklistů. „Myslím, že jde o správné řešení. Při minimálních rychlostech by boční odstup mohl být i na škodu,“ myslí i Roman Budský, dopravní expert. Někteří oslovení cyklisté redakcí CNN Prima NEWS uvedli, že jim rozestup 1,5 metru připadá moc.

Jiní však zdůrazňují, že jsou současná opatření dostačující. „Jestli jede 30 nebo 60 km/h a míjí mě těsně, v tom není rozdíl. Myslím, že rozestup 1,5 metru je nejlepší volba,“ uvedla cyklistka. Kreuziger dodal, že řada států má zavedené pravidlo 1,5 metru a více. „Není to jenom o rozestupu, ale i o vzájemném respektu,“ doplnil. Pokud změna zákona projde, mohla by platit od roku 2024.

Tagy: