Měří pět metrů a stále se rozrůstá. Jediný velikonoční betlém v Česku najdete v Bechyni

Když se řekne betlém, většině z nás se vybaví typický vánoční výjev novorozeného Ježíška s Marií a Josefem. Starobylý zvyk vystavování vánočních betlémů jistě znáte. Věděli jste ale, že u nás kdysi existovala také tradice velikonočních betlémů? Ta téměř zanikla. Jediný vyřezávaný pašijový betlém, který v současnosti v Česku existuje, najdeme na jihu Čech.

Nenápadný rodinný domek v jihočeské Bechyni už podruhé nabízí návštěvníkům nevšední zážitek. V řezbářské dílně u Šedinů na ně čeká pašijový betlém. Více než dvě stě figur z lipového dřeva tvoří jedinečný pět metrů dlouhý velikonoční betlém, na jehož výrobě jsou vidět měsíce a roky trpělivé práce. „To byl můj sen vždycky – vyřezat si Křížovou cestu. Už to děláme šestý rok, snad to doděláme,“ říká Karel Šedina, řezbář a betlémář.

A jeho syn Libor Šedina, který na velikonočním výjevu pracuje s ním, dodává: „Je to jediný velikonoční betlém, který se vyskytuje na území Čech. Ten náš je největší na světě, co se týče scén a figur.“

Pašijové betlémy mají přísná pravidla

V Česku tradice velikonočních betlémů žila naposledy v dobách Rakouska-Uherska. V německy mluvících zemích a na severu Itálie najdeme tyto betlémy i dnes. Pašijový betlém je striktně vázán na Písmo svaté. To určuje první i poslední výjev. „Začíná se příchodem Ježíše do Jeruzaléma na Květnou neděli. Potom se následně postupuje tak, jak je popsáno v jednotlivých evangeliích. Je tam poslední večeře Páně, je tam zrada Jidáše, uložení do hrobu i zmrtvýchvstání,“ popisuje Libor Šedina v pořadu Prima Česko a dodává: „Přibíjení Ježíše na kříž je jedna ze stěžejních scén Křížové cesty, jedenáctého zastavení.“

ČTĚTE TAKÉ: Rarita uprostřed plzeňského sídliště. Na historickém Statku u Matoušů se zastavil čas

S instalací betlému se začíná na Popeleční středu. K vidění by měl být od Květné neděle až do Svatodušních svátků neboli Letnic. Nesmí zde proto chybět výjevy jako výlov ryb v Galilejském moři nebo nevěřící Tomáš. U Šedinů se také dozvíte, proč smějí být v betlému pouze dvě zvířata, nebo proč se betlému říká betlém. „Tady v Čechách se vžilo slovo betlém ke všem výjevům, které ukazují život Ježíše Krista od narození až po jeho úmrtí,“ vysvětluje dále mladší z řezbářů a pokračuje odpovědí na dotaz, jak náročné je zachycení podoby Ježíše tak, aby byla na všech zastaveních v betlému stejná: „Je to těžké, protože musí být vyryto, co prožívá.“

Pašijový betlém v Bechyni stále roste

Pašijový betlém na rozdíl od toho vánočního, zachycuje mnoho scén. Přestože je u Šedinů betlém zpřístupněn veřejnosti, není zdaleka hotov. „Tam je pořád co dělat. Musíte už vymýšlet ty postavy z hlavy, protože to není v Bibli. Člověk to musí dát dohromady, aby to bylo znázorněné, aby to bylo v pohybu. Jako živé aby to bylo,“ vykládá Karel Šedina.

Například jen vyřezání takové palmy trvá zkušeným řezbářům tři dny. Karel Šedina má ovšem značně natrénováno. Vyřezává už od dětství: „Když mi bylo osm, deset let, už jsem vyřezával všechno možné, zkoušel jsem pistolky a různé figurčičky.“

A právě teď vzniká další z výjevů, který budeme obdivovat v Bechyni až napřesrok. Kdo z vás si nestihne prohlédnout pašijový betlém o Velikonocích, nemusí zoufat. Vidět ho je možné do 31. října.

Tagy: