Nemají chuť na sex a jen pijí. Africkou zemi trápí alkoholismus, vláda chystá radikální krok

Všechny okresy by měly povolit pouze jednu hospodu v každém městě. S tímto radikálním krokem přišel již v lednu keňský viceprezident Rigathi Gachagua, aby se v centrálním regionu země snížily prodej a konzumace alkoholu, píše BBC. Řada podniků však tento plán nerespektuje a Keňané chtějí pít dál bez omezení.

Střední Keňa bojuje se zvýšenou konzumací alkoholu. Vláda to dává za vinu vysokému počtu neregulovaných barů a hospod a také velkému množství levného nelegálního piva, uvedla britská BBC.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Ronaldo se v Saúdské Arábii uvedl kuriózním přešlapem: Přišel jsem do jižní Afriky

V zemi se však i přes nový plán nic nemění. Některé podniky otevírají už v 11 hodin dopoledne, ačkoli by podle zákona měly zůstat zavřené ještě šest hodin. Od dopoledne lidé pijí alkohol a opilí a spící se válejí po barech.

S dopady alkoholismu má osobní zkušenost osmapadesátiletá Rosemary Kimaniová. Přišla kvůli němu o manžela a se závislostí bojují i její tři děti, včetně dcery. Podle Rosemary znamenají řeka a bary konec pro všechny Keňany. Z řeky ani nelze nabrat vodu, protože ji ovládly gangy, které kontrolují nelegální pivovary, tvrdí Rosemary.

Do vesnice Kiunyu přišla, aby založila rodinu. „Tady v Kiunyu moc mladých lidí s přítelkyněmi nebo s rodinami neuvidíte. Jediné, co dělají, je, že se probudí a jdou do barů pít,“ sdělila smutnou pravdu.

„Jak chceme získat vnoučata, když naše vlastní děti opustily své ženy, nemají chuť na sex a celý den jen pijí a spí?“ pokládala si otázku.

Všichni žádají o licence na prodej alkoholu

Gachagua se chce soustředit na oblast kolem hlavního města Nairobi. Podle okresního úřadu v okrese Muranga se počet hospod, stejně jako obchodů s vínem a lihovinami, mnohonásobně zvýšil od té doby, co se zrušila opatření kvůli covidu. Důvod, proč se vláda zajímá právě o Keňu, je ten, že na jejím území vzniká hodně nelegálních varen alkoholu.

Licence na prodej alkoholu se staly nejžádanějším povolením k podnikání, informovala BBC. Za vydávání licencí jsou teoreticky zodpovědné okresy, pocházejí však z centrálního regionu, kde má velký vliv Gachagua. Podle něj se udělováním licencí každému stánku nebo provozovně zničí život celé generace.

„Nemůžeme se dívat na to, jak naše děti zabíjí nelegální pivo. Chceme, aby nám okresy pomohly zajistit, že tomu učiníme přítrž,“ řekl Gachagua pro BBC.

„Měli bychom se přestat soustředit na prodejce nelegálního alkoholu a zaměřit se také na jejich zdroje, abychom se s tímto problémem vypořádali jednou provždy," vyjádřila se k problému zástupkyně žen okresu Nyandarua Faith Gitauová.

Alkohol vede k rozpadu společnosti

Podle webu Kenya News Agency Gitauová tvrdí, že by se krajská správa měla znovu zabývat otázkou udělování licencí, aby snížila počet prodejen a kontrolovala prodej alkoholu.

Guvernér okresu Nyandarua Moses Kiarie Badilisha uvedl, že se jeho úřad více zaměří na kontrolu vydávání licencí, aby se omezil počet obchodů s alkoholem. Alkohol je podle něj hrozba, které vede k rozpadu společnosti. „Nyní je třeba neřešit vydávání licencí na alkohol pouze jako sociální a příjmovou záležitost, ale jako záležitost, která se dotýká samotného přežití naší mládeže a rozvoje našich okresů,“ zdůraznil.

Podle BBC se však plán „jedno město, jedna hospoda“ mnoha Keňanům nelíbí. „I kdyby všechny ty bary zavřeli, stejně budeme pít. Není to levný ani nelegální alkohol, tak proč mi chtějí zasahovat do mého životního stylu a do mé party nálady?“ řekl redakci místní obyvatel Charles Ngugi.

Tagy: