reklama

Vakcína Janssen účinkuje sotva pár měsíců, tvrdí expert. Zkrátí se její platnost?

Vakcína Janssen od firmy Johnson & Johnson je spolehlivá pouze dva měsíce, upozornil na Twitteru imunolog a člen skupiny MeSES Zdeněk Hel. Odkazuje na článek v časopise Science, který tvrdí, že po půl roce má vakcína účinnost pouze 13 procent. Lidé očkovaní touto látkou by se podle něj měli nechat přeočkovat nejlépe už po dvou měsících Pfizerem nebo Modernou. Ministerstvo zdravotnictví podle svého šéfa Adama Vojtěcha (za ANO) účinnost této vakcíny prověří.

reklama

„Ochranný účinek vakcíny Pfizer/BioNTech byl po 6 měsících snížen na 45 procent, účinek vakcíny Janssen až na 13 procent. Pokud jste byli očkováni vakcínou od firmy Pfizer před více než šesti měsíci, nechte se prosím očkovat posilující třetí dávkou. Pokud vám byla původně podána vakcína Janssen, nechte se prosím přeočkovat co nejdříve, nejlépe vakcínou od firem Pfizer nebo Moderna,“ napsal na Twitter Hel a odkázal na článek v Časopise Science. Upozornil na to iDNES.cz.

Hel v tomto případě doporučuje přeočkování dokonce už po dvou měsících. Takové výsledky studie nepřekvapily ani jeho kolegu z MeSES a člena České vakcinologické společnosti Daniela Dražana. „K průlomovým infekcím samozřejmě dochází u všech očkovacích látek, ale víme, že čím déle budou lidé po očkování jednou dávkou, tím větší je riziko toho, že získají průlomovou infekci. A to zejména při takové náloži, jakou máme teď. Určitě mohou být infikovaní. Bylo by dobré, aby si doplnili očkování,“ doporučil ve vysílání CNN Prima NEWS Dražan. Podle něj by lidé měli vědět, že účinnost vakcíny Janssen není dokonalá a že je nemusí ochránit.

Člen České vakcinologické společnosti také řekl, že firma Johnson & Johnson měla na začátku očkovací kampaně výhodu v tom, že nabízela jednodávkovou vakcínu. „Byl totiž strašný tlak na to, aby bylo dostatek vakcín pro všechny. Ale firma stejně nakonec ani nestačila vyrábět dostatečné množství, aby plnila dodávky jednou dávkou. Takže nakonec se z této výhody tak úplně výhoda nestala,“ podotkl Dražan s tím, že jednodávková vakcína byla rozumná strategie, ale neukázala se jako ideální.

V současné době se vakcína podává například v Praze na hlavním nádraží, ale i v Brně, Ostravě nebo v Olomouci. Očkuje jí také kolem 35 procent praktických lékařů. Často se vakcína podávala i ve velkých očkovacích centrech bez registrace. Jednodávkový Janssen dostalo už 333 tisíc lidí.

Zkrátí ministerstvo platnost této vakcíny?

Podle ministra Adama Vojtěcha resort zdravotnictví prověří, zda má zkrátit platnost očkování Janssenem. „Ministerstvo zdravotnictví si vyžádalo stanovisko SÚKL k jednodávkové vakcíně proti covidu,“ uvedl Vojtěch.

Dodal, že předchozí studie ukazovaly velmi slušnou účinnost Janssenu srovnatelnou s těmi dvoudávkovými. „Pokud máme udělat nějaké poměrně zásadní stanovisko, že by třeba vakcína Janssen měla nějakou kratší platnost, potřebujeme k tomu data a validní studie, abychom mohli rozhodnout,“ vysvětlil ministr zdravotnictví. Podle něj nižší účinnost souvisí s variantou delta, která je nakažlivější.

V současné době není platnost očkování pro prokázání ochrany před covidem nijak omezená. Minulý týden ministr připustil, že do budoucna to tak zřejmě nebude. Po šesti měsících od druhé dávky ochrana zejména u seniorů klesá, mají tak možnost nechat se přeočkovat.

Zatím ale není prokázáno, zda třetí dávka už tvoří trvalou ochranu. Účinnost pak ale klesá zřejmě pomaleji. Mezioborová skupina pro epidemické situace (MeSES) přesto navrhuje zkrátit i přeočkování dvoudávkovými vakcínami, a to z šesti na pět měsíců.

Očkováno proti covidu je v Česku podle sobotních dat celkem 59,9 procenta populace a 68,7 procenta lidí starších 12 let, pro které jsou současné vakcíny dostupné. Většina byla očkována vakcínou od firmy Pfzer/BioNTech.

Očkování podle dat o nákaze snižuje zejména pravděpodobnost vážného průběhu nemoci vyžadujícího hospitalizaci. Méně je mezi očkovanými i nákaz. Podle dat ministerstva zdravotnictví je aktuálně nakaženo asi 626 lidí na 100 tisíc obyvatel. Mezi 100 tisíci neočkovanými je incidence 1029 případů, mezi plně očkovanými jen 338.

Tagy:
očkování epidemie Adam Vojtěch vakcína Ministerstvo zdravotnictví SÚKL Moderna koronavirus Johnson & Johnson Pfizer Zdeněk Hel Janssen MeSES Daniel Dražan

Hlavní zprávy

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka
Koronavirus

Rodička s mrtvým plodem či trombózy, covid postihuje těhotné. Cítíme bezmoc, říká lékařka

Pandemie koronaviru ovlivnila péči také na gynekologických a porodnických odděleních. „Zdravotnický personál už je opravdu unavený. Vidíme mnohem víc neštěstí a cítíme bezmoc častěji než před rokem,“ vylíčila situaci lékařka Lucie Kavanová, která slouží v porodnicích ve Svitavách a Mostě a pracuje i na ambulanci v Litomyšli. Trombózy či zápaly plic nejsou u covid pozitivních pacientů žádnou výjimkou, informuje Deník.cz.

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let
Koronavirus

Na třetí dávku po pěti měsících. Přeočkování se nově vztahuje i na lidi nad 50 let

Lidé nad 55 a 50 let budou moci od 13., respektive 20. prosince dostat už po pěti měsících třetí dávku očkování proti nemoci COVID-19. Novinářům to řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Stane se tak podle něj po dohodě s ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a centrálním integrovaným řídícím týmem. V současné době mohou dostat třetí dávku po pěti měsících lidé starší 60 let.

Je to hoax, slovo Vánoce nikdo zakazovat nechce, tvrdí Langšádlová. Nacher jí zkritizoval
Evropská unie

Je to hoax, slovo Vánoce nikdo zakazovat nechce, tvrdí Langšádlová. Nacher jí zkritizoval

Poprask, který způsobila eurokomisařka pro rovné příležitosti Helena Dalliová na půdě Evropské unie (EU) neutichá. Dalliová přišla s návrhem korektní příručky, ve které například vybízela, aby se místo „Vánoce“ říkalo „svátky“. Důvod? Všichni nejsou křesťané a Vánoce mnozí lidé slaví jinak. Kritiku si vyslechla nejen od veřejnosti, ale i od papeže Františka. Kandidátka na ministryni pro vědu a výzkum Helena Langšádlová (TOP 09) však informaci označuje za hoax.

Jak postavit dům: Můj sen o bydlení aneb Pořád je ještě správná doba, neprováhejte ji

Stojíte před rozhodnutím, zda si postavit vlastní dům? Pak vězte, že podle odborníků je pořád ještě správná doba. Ale možnosti se zužují. Bude méně pozemků, jejich ceny porostou, úroky a inflace se zvýší. Teď má ještě smysl vystartovat, říká v novém podcastovém pořadu CNN Prima NEWS s názvem Jak postavit dům Jiří Devát, nyní partner IdeaSense, specializující se na inovace nejen v oblasti byznysu, dříve manažer společnosti Microsoft v Česku a na Slovensku.

Omikronem se nakazili dva lékaři a žák základní školy z Brna. Do karantény šla celá třída

U dvou zaměstnanců fakultní nemocnice v Brně se potvrdila mutace omikron. Podle náměstka ředitele Ondřeje Ludky jde o lékaře, kteří jsou teď v izolaci a nepotřebují lékařskou péči. Podle našich informací jsou nakažení i jejich rodinní příslušníci. Nemocnice prověřuje, jestli touto variantou neonemocněli také další zaměstnanci nebo pacienti. Varianta covidu omikron se potvrdila i u jednoho dítěte v ZŠ Arménská v Brně. Celá třída šla podle ředitele školy Holánka do karantény.

Harry uštědřil Charlesovi další ránu. Jeho výbuchy ničí princovu autoritu, říkají přátelé

Princ Charles se svým mladším synem vévodou ze Sussexu v posledních měsících sotva promluvil. K nápravě jejich vztahu nepomáhají ani četné útoky, které mladý vévoda své rodině rád uštědřuje. Přátelé z Charlesova okolí se navíc obávají toho, že tahle roztržka může být stejně škodlivá jako princova dřívější válka s princeznou Dianou.

Neočkované nevyšetříme, píší lékaři v ordinacích. Mají právo myslet si své, hájí je Kubek

Neočkované pacienty nevyšetřujeme. Neočkovaní rodiče, nevstupujte do čekárny pediatrické ordinace. I s takovými nápisy se mohou setkat nemocní lidé, když zamíří v těchto dnech k lékaři. Šéf České lékařské komory Milan Kubek však zdůrazňuje, že v nemocnicích leží zejména neočkovaní, o které se zdravotníci starají. Mají však lékaři právo vyvěšovat podobné vzkazy?

reklama

Domácí zpravodajství

Mluvčí nespokojených lékařů: Kubek komoru zpolitizoval a odmítá jakékoli diskuse

Mluvčí Paralelní lékařské komory Miroslav Havrda se v pořadu 360° na CNN Prima NEWS ostře pustil do šéfa České lékařské komory Milana Kubka. „Pan Kubek zpolitizoval Českou lékařskou komoru. Budovu, kterou jsme si zaplatili z našich peněz, nám zamkl,“ řekl s tím, že Kubek šíří hoaxy o koronaviru a zbytečně straší občany. Podle šéfa komory říká Havrda bludy.

Žádné výjimky pro těhotné a kojící. Očkování je pro ně doporučené, maminky přesto váhají

Na těhotné a kojící ženy se žádné výjimky v souvislosti s očkováním nevztahují a ani vztahovat nebudou. Pokud se nebudou chtít očkovat, bude se na ně pohlížet jako na neočkované a nečekají je ani žádné úlevy v souvislosti s PCR testy. Spekulace o tom, zda je pro ně očkování bezpečné, v těchto dnech definitivně ukončil současný i budoucí ministr zdravotnictví. Právě u těhotných a kojících se ale podmínky očkování často měnily, ženy tápou a řada z nich vakcínám stále nevěří.

Prymula: Přitvrdíme, když bude omikron závažnější než delta. Uvidíme za dva týdny

Nová varianta omikron dělá vrásky odborníkům, ale i veřejnosti. Podle epidemiologa Romana Prymuly se však zdá, že není klinicky závažnější než delta. „Pokud bude způsobovat mírné onemocnění, situace vypadá příznivě. V opačném případě bychom museli přitvrzovat,“ podotkl v pořadu Nový den na CNN Prima NEWS. Dále zmínil, že se mu nelíbí rozdílná doba platnosti covid pasů po prodělání nemoci a očkování.

reklama